Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor!...
de curlnd am fost implicat intr-un accident..o cucoana draguta Mad nu a oprit la indicatorul STOP si ma pocnit ln partea dreapta,mai precis ln roata dreapta,care sa rupt,
masina am dus-o la reprezentanta opel din C-ta. ,
acum doresc parerile voastre .. ce s-ar fi putut rupe la ansamblul rotii..ce ar trebuii schimbat ?unele piese nu au nimic.. dar in urma socului primit se pot defecta la scurt timp dupa reparatia masinii..
ce ar trebuii sa li arat eu reprezentantului firmei de asigurari care o sa vina marti sa constate dauna..
ln mare ma pricep si eu..dar lmi sunt si multe necunoscute ..
mentionez ca motorul nu sa oprit si nu sa aprins nimic ln bord, nici macar un bec ars..
atasez si poze..
multumesc celor care o sa-mi vina ln ajutor..



Skip ads

  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
roaga-te sa nu fie dus lonjeronul....ca e cam aiurea
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Exact la fel am avut-o si eu acum un an dar pe partea stanga la un astra G.
Cam toata mecanica e dusa ( bascula, amortizor,bileta,furtun frana,portfuzeta) .Lonjeronul la mine nu a fost dar daca este, este putin si se indreapta pe o "masa speciala"

L.E. Restul se constata de mecanici cand o desfac si trimit poze la asigurator daca lucreaza reprezentanta cu asiguratorul.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:Salut
Exact la fel am avut-o si eu acum un an dar pe partea stanga la un astra G.
Cam toata mecanica e dusa ( bascula, amortizor,bileta,furtun frana,portfuzeta) .Lonjeronul la mine nu a fost dar daca este, este putin si se indreapta pe o "masa speciala"

L.E. Restul se constata de mecanici cand o desfac si trimit poze la asigurator daca lucreaza reprezentanta cu asiguratorul.


salut!
dar cu planetara sau cutia nu ai avut probleme? ma glndesc ca poate in urma socului sa fi fortat planetara ln cutie si sa fi stricat si pe acolo ceva!
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pe mecanica am avut ce am scris in paranteza; planetara,cutia de viteze nu au avut nimic.
La tabla din ce nu se vede eu am avut si stalpul fata deformat cu cativa mm. Asta e singura piesa care au indreptat-o in rest sa schimbat tot.
Nici la tine, cred ca nu au nimic planetara si cutia.
Capul planetarei este mobil si sunt putine sanse sa fi patit ceva (planetara). Roata din centrul ei nu cred ca sa deplasat spre cutie doar din partea de sus.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ptr cele intamplate, parerea mea e ca e sarita din pivot, lonjeronul si bascula sunt destul de rezistente, pivotul e cel care cedeaza in astfel de situatii.
Trebuie verificata si planetara+cutia, a suferit o lovitura destul de puternica.
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de obicei capul planetarei in cazul asta poate fi afectat,apoi bascula ,bieleta,amortizor,etc eu zic sa schimbi toata partea sa fii sigur ,asculta un sfat la un patit Sad ,am schimbat decat ce se vedea si dupa 2 luni a trebuit sa schimb tot.....asa ca tu decizi e masina ta,banul tau,viata ta
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
imi pare rau de ce ai patit, macar ai reusit sa iei maneta? ma gandesc la ce vad in poze sa nu fie lonjeronul afectat. tine-ne la curent cu ce vor spune mecanicii
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
petre astra roket a scris:de obicei capul planetarei in cazul asta poate fi afectat,apoi bascula ,bieleta,amortizor,etc eu zic sa schimbi toata partea sa fii sigur ,asculta un sfat la un patit Sad ,am schimbat decat ce se vedea si dupa 2 luni a trebuit sa schimb tot.....asa ca tu decizi e masina ta,banul tau,viata ta

De schimbat! normal ca vreau sa schimbe tot ansamblul rotii..
deja am vb cu o cunostiinta de la firma de asigurari..
Gabonne! la ce maneta te referi?
cu janta cum se procedeaza? ptr. ca eu vreau sa o schimbe..ln urma socului sigur sa dejechilibrat/strlmbat..
lmi mai poate aduce reprezentanta una ldentica? se mai fabrica modelul asta?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
era vorba despre maneta pe care vroiai sa o achizitionezi de la cineva din br acu vreo saptamana si m-ai sunat daca il cunosc; oricum nevermind
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
janta sigur tio schimba ca si eu am luat o gura de canal si mio schimbato cu una noua Very Happy daca nu mai ai ce face cu janta nui asa ca o sa imi vinzi mie capacelul din mijloc sau doar emblema Very Happy ?
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor!..
azi am fost pe la service .. lnca nu a venit inspectorul de daune de la firma de asigurari..
dar am vb. cu seful de srvice cu tinichigiul si mecanicul, care au spus ca:
vectra C nu are lonjeron ca dacia jos(eu asa am crezut la lnceput)
ci are un cadru pe care este prins si motorul,daca este afectat acest cadru.. se schimba.. ln rest are un lojeron mai sus care nu este afectat ..

acum astept sa ma sune inspectorul de la asigurari.. sa mergem lmpreuna ptr.a constata dauna..

Petre astra!..
tu ce ai mai schimbat dupa acele 2 luni?

va tin la curent cu ce mai spun cei de la service!..
toate bune..
si aveti grije la cucoane la volan..la mine este a-2a care ma loveste Laughing
Skip ads

  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si aveti grije la cucoane la volan..la mine este a-2a care ma loveste Laughing


Te iubeste femeile ! Smile

Lasa ca fierul se repara.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor!..
problema nu este asa cum am crezut eu ( de usoara).. ci se complica pe zi ce trece..
cei de la firma de asigurare nu au dat nici acum acceptul de a lncepe service-ul reparatia..
Ptr. ca : costul reparatiei se pare ca este mai mare declt poate sa dea firma de asigurari..
adica cca. 4500 euro ..daca reparatia costa mai mult, suport eu restul sumei..
din ce a trecut inspectorul de daune la prima constatare, se pare ca se lncadreaza..
dar mai exista posibilitatea ca dupa ce se monteaza tot pe masina .
clnd se face geometria.. sa constate ca mai trebuie schimbat si bascula,rulmentul ABS,poma servo, poate si planetara? caseta de directie(aceeasta din urma ar putea fi afectata intruclt sa lndoit bieleta de directie)
astea fiind presupuse de mine..ca defecte.. dar mecanici au spus ca sunt sanse minime ca ln urma impactului sa afecteze si piesele trecute ..
deci nu vreau sa risc!..
mai este o posibilitate.. sa o dau ln judecata pe coana mare.. dar ma complic mai mult..
ptr. ca : dupa 1000/2000 km se poate sa mai cada si piesele trecute de mine si atunci ce fac?pe cine mai dau ln judecata?
Varianta mai convenabila ptr. mine este sa lmi dea asigurarea bani si sa o repar eu..
Masina de noua a costat 26000 euro si in 7 ani a scazut la 4500 Mad
acum eu ma lntreb... daca masina noua, ar fi costat 15000 euro? clt ar fi dat firma de asigurari?
asa ca mare grije la volan!..
toate bune...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca poti scoate masina din reprezentanta si alege un service bun cu preturi normale.

Ai rade daca ai vedea ce au schimbat la mine cu 2700euro.

Daca iti pica ceva dupa reparatie se redeschide dosarul si se face o reconstatare.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deci...
am rezolvat problema cu firma de asigurari si masina a primit dauna totala..
masina am luat-o din service si am sa o repar singur..
din problemele constatate se pare ca nu e mare inginerie..asa ca am sa ma apuc eu de munca, chiar de mline..
am sa va tin la curent cum decurg lucrurile pe parcursul reparatiei..
si eventual daca ma lncurc sau daca nu dau de cap anumitor probleme am sa va cer parerea..
mentionez ca am luat masina pe roti de la service ..
din ce am constat ln timpul mersului ..
se auzea un troncanit la roata dreapta, clnd trecea peste gropi..
dar banuiesc ca era de la bieleta antiruliu sau de la bieleta de directie care sunt strlmbe .. nu au fost lnca schimbate.. sau poate de la amortizorul pus provizoriu(mecanicul care la pus a spus ca este scurs)
toate bune..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR