Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Cred ca am garnitura de chiuloasa ciupita.
Simptome:
- Antigelul dispare din vas
- Se face presiune pe conducte
- Condens (spuma) in exces pe capac culbutori.
- nivel crescut la ulei

Daca a mai schimbat cineva garnitura de chiuloasa la Z10XE as vrea sa-mi spuna si mie ce alte garnituri ar mai trebui schimbate.
Am citit nu mai stiu unde ca ar trebui schimbate si suruburile chiuloasei ... are cineva idee despre asa ceva ?
Multumesc !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
garnitura chiulasa + suruburi
garnitura capac distributie
simering vibrochen (merita de inlocuit daca tot desfaci atita)
garnitura pompa apa
garnitura termostat
garnitura baie ulei
citeva piulite de catalizator/evacuare, sunt speciale din alama cu miez de aluminiu !
garnitura mica EGR, mai bine o iei si pe cea mare, il dai jos si il cureti
surub vibrochen

Restul garniturilor se pot refolosi, vezi ca cea de la capac culbutori e de multe ori rascoapta.
Daca tot desfaci mai bine ai inlocui minimal distributia : 3 patine si intinzator. Ai mare grija ca trebuie data jos distributia, vezi cum faci sa blochezi vibrochen si came ca sa o poti pune inapoi in siguranta. Avind in vedere ca se da jos admisia mai bine o cureti, ai discutie la Corsa, citeste ca ai coduri piese la Agila Distributie ....
Cred ca nu am uitat nimic....
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Cu blocarea vibrochen-ului si axelor e problema. am vorbit cu cineva din UK sa-mi cumpere un set de KM-uri dar nu stiu cand o sa se intample treaba asta. Mi-ar fi de mare ajutor. Am cautat pe net cote, dimensiuni sa le fac la strung, macar cel care blocheaza vibrochen dar nu am gasit nimik. Lantul de la distributie nu ar trebui schimbat si el ? masina are 100.000 Km si tacane cand e motorul cald.
Am instalat TIS si ca idee nu e foarte complicat de schimbat cu trusa de KM-uri. Practic nu ai ce sa gresesti.
Eu sunt din valcea si nu prea am incredere in service-urile de aici mai ales ca nu au desfacut niciodata un motor ca al meu. La care am fost mi-au zis ca nu au desfacut motor, nu au schimbat distributie, etc ...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Decit sa cumperi trusa mai bine o cheie dinamometrica.
Cauta in Haynes de Astra G Wink problema e ca la discul cu fante nu vei reusi sa o confectionezi, e prea la micron facuta dar nu desfaci si nu reglezi.
Lantul ar fi perfect sa il inlocuiesti, cumpara numai original.
Skip ads

  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cheie dinamometrica am de unde sa iau. Dar cum schimb eu lantul fara sa desfac rotile alea de pe axele cu came.
Cam cat ar trebui sa coste partea cu distributia ca sa stiu daca sunt originale sau nu ... ?
Am mai fost eu la un magazin si am intrebat si au zis ca pretul este 270 ron.
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am gasit pe net. pret cu tva 770 ron.
http://www.autoconsultonlin...c-z10xe-z12xe/320 Shocked
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
valiangh a scris:am gasit pe net. pret cu tva 770 ron.
http://www.autoconsultonlin...c-z10xe-z12xe/320 Shocked

Se pare ca garnituri nu sunt originale, de fapt sunt 3 patine si nu doua cum spun ei, nu ai suruburi si piulite, nu ai pinion cranckshaft. Ultimul kit complet a fost 200 sau 220euro.

Lantul se schimba si fara sa desfaci pinioanele came.
  • snacky_devil

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Kadett 1988 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mai bine iti ei un set complet de garnituri iesi undeva la 320 Ron si sa schimbi lantul nui necesar sa dai jos pinioanele
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
valiangh a scris:Multumesc pentru raspuns. Cu blocarea vibrochen-ului si axelor e problema. am vorbit cu cineva din UK sa-mi cumpere un set de KM-uri dar nu stiu cand o sa se intample treaba asta. Mi-ar fi de mare ajutor. Am cautat pe net cote, dimensiuni sa le fac la strung, macar cel care blocheaza vibrochen dar nu am gasit nimik. Lantul de la distributie nu ar trebui schimbat si el ? masina are 100.000 Km si tacane cand e motorul cald.
Am instalat TIS si ca idee nu e foarte complicat de schimbat cu trusa de KM-uri. Practic nu ai ce sa gresesti.
Eu sunt din valcea si nu prea am incredere in service-urile de aici mai ales ca nu au desfacut niciodata un motor ca al meu. La care am fost mi-au zis ca nu au desfacut motor, nu au schimbat distributie, etc ...


Cotele pentru boltul de blocare arbore le gasesti pe forum.

Cotele sunt 12 mm si 17 mm.
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc ! Am vb cu cineva si o sa fac chestia aia de blocat vibrochen. Mai ramane de vazut cum o sa fac cu axele cu came. Cred ca saptamana viitoare o sa ma apuc de ea.
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca schimb lantul de distributie, patine, intinzator ... trebuie sa schimb si pinion vibrochen ?
Am uitat sa intreb ... Smile
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ar fi bine sa schimbi
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
valiangh a scris:Multumesc ! Am vb cu cineva si o sa fac chestia aia de blocat vibrochen. Mai ramane de vazut cum o sa fac cu axele cu came. Cred ca saptamana viitoare o sa ma apuc de ea.


Confectioneaza dispozitivul de blocare:

Desenul este din Haynes manual
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei exact asta nu va reusi sa o faca perfect, au mai incercat si altii dar fata de a mea tot e diferenta. Mai bine piese originale si nu umbli la disc deloc.
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
Nu stiu de ce nu pot sa vad poza mare ... stie cineva ? Nu o sa umblu la pinioane dar e bine daca reusesc sa o fac.
Poate sa-mi spuna si mie cineva codurile pentru piese originale :
- Garnitura chiuloasa
- Garnitura baie ulei
- Garnitura distributie
- simering vibrochen
- Garnitura pompa apa
Am instalat EPC si imi da eroare la finalizarea instarii. Nu pot sa-mi dau seama de ce.
gcom61 mailul meu este valiangh@yahoo.com daca poti sa-mi trimiti si mie poza pe mail ar fi super.
Multumesc !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat

Restul de coduri le ai la Agila, subiect distributie
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu pot sa vad poza mare.... Mad nu pot sa-mi dau seama de ce. Te rog sa-mi trimiti si mie pe mail poza.
mail - valiangh@yahoo.com
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dan are dreptate,nu se poate face dispozitivul complet asa cum este in desen,dar se poate face un mic artificiu si anume:
-se confectioneaza o bucsa cu diametrul interior =32,5 mm, si unde este proeminenta de blocare in interiorul acestui(sa zicem semicerc) se face un canal de pana respectand unghiurile de inceput al penei =60grade pana la 84 grade si se face o pana respectand masurile din desen;se asambleaza prin sudura (cat mai fina) pe lateral. Diametrul exterior al acestei bucse nu este critic,dar eu l-am facut de 45 mm.
Dupa o masuratoare foarte precisa,se taie bucsa respectiva si se asambleaza talpile si pana.
Atentie mare la asamblare caci cele doua talpi trebuiesc fixate cu suruburi pe o suprafata perfect plana inainte
de sudura . Eu am pierdut o zi sa confectionez tot setul de KM-uri pentru distributie.
Dispozitivul original este confectionat prin stantare sau ambutisare.
  • valiangh

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru ajutor. Super oameni.
De unde as putea sa comand si eu piesele care imi trebuie ? Aveti un magazin online in care aveti incredere ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu te chinui sa faci piesa ca nu iti iese. Nu umbli sa desfaci suruburile de la pinioane came si faci motorul asa. Cind termini dai o fuga la unul care are trusa si pentru un 50lei te ajuta el, tu cu munca si el cu trusa + experienta.
Nu te baga la comenzi on-line ca cine stie ce minuni primesti si nu ai fi primul care o incaseaza.
Citeste atent in TIS cum se face, vezi ca nu scrie tot acolo dar e cel mai complet posibil, pe urma numai experienta isi spune cuvintul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR