Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema si anume cand bag in mansalier caraie, in rest cand bag in viteze nu am probleme. Vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi sa stiu din ce cauza face asa. Masina este Opel Vectra A, iar marsalierul este in stanga sus. Mi-a zis cineva ca atunci cand incerc sa bag in marsalier tin ridicat de inel vreo 2-3 secunde, dupa care sa incerc sa o introduc in viteza. (marsalier) Tipul acela avea Opel Astra.
Va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, si oare daca rezolvarea de mai sus e valabila si pt Opel Vectra A.

Va multumesc.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si a mea caraie cate odata, daca asa-i place . nu ma deranjeaja sa caraie cand si cat ii place.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A mea caraie cam tot timpul si este foarte enervant. Zici ca sunt incepator si nu stiu sa o bag in viteza.
O sa probez maine daca la Vectra A tine figura cu tinutul inelului 2-3 secunde inante de a baga in marsalier.

Si atunci cand caraie intra si mai greu in marsalier...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu mai merge cu spatele , ia deviza "Tot inainte ' =))

nu mai abuza de quote
maiandrei

Skip ads

  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Smile))))
Incerc pe cat posibil sa nu merg cu spatele...

nu mai abuza de quote
maiandrei

  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Andrei Mihaltan a scris:Salut,
Am si eu o problema si anume cand bag in mansalier caraie, in rest cand bag in viteze nu am probleme. Vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi sa stiu din ce cauza face asa. Masina este Opel Vectra A, iar marsalierul este in stanga sus. Mi-a zis cineva ca atunci cand incerc sa bag in marsalier tin ridicat de inel vreo 2-3 secunde, dupa care sa incerc sa o introduc in viteza. (marsalier) Tipul acela avea Opel Astra.
Va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, si oare daca rezolvarea de mai sus e valabila si pt Opel Vectra A.

Va multumesc.


PT POSESORII DE VECTRA A (MARSALIER SPRE STANGA FATA)

Dupa ce ridicati inelul, mergeti cu maneta spre stanga pana in capat? Sau numai pana punctul unde daca nu am trage de inel ar intra in viteza 1?

VA MULTUMSC.
  • mikutzu27

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
fratilor trebuie sa lasi masina sa se opreasca din mers inainte sa bagi in ia marsalier.din cauza asta mai caraie Rolling Eyes
cel putin in cazul meu asa este p.s. am vectra A /92 c18nz
dak ai desfacut maneta de la schimbator ai sa vezi ca nu conteaza daca tii de inel tras 2-3 secunde sau 2 ore tot acelasi lucru face,e o simpla piedica care o tragi in sus odata cu inelul ca sa se duca maneta mai la stanga. atat !. Laughing
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Tu tragi maneta pana in stanga de tot? Si dupa aia impingi in fata?

nu mai abuza de quote
maiandrei

Skip ads

  • florin07TIZ

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si a mea caraie in marsarier, dar i-am prins smecheria, opresc pe loc ,bag a intaia si apoi imediat marsarier si nu mai caraie de loc. Din cate am inteles e de vina un sincron din cutie.La mine e problema si cu viteza a 2-a ,nu intra daca nu trag de inelul ala pt marsarier, decat foarte rar.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ia incercati sa tineti ambreiajul apasat 3 secunde inainte sa bagati in marsarier, o sa fiti surprinsi de rezultat Wink
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Ia incercati sa tineti ambreiajul apasat 3 secunde inainte sa bagati in marsarier, o sa fiti surprinsi de rezultat Wink


Eu am observat ca parca intra mai usor si nu mai caraie atunci cand dupa ce ridic de inel si dau de maneta spre stanga, inainte de a da maneta si inainte mai ridic putin si de schimbator.
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu pe vectra b din 1999, 1.6 benzina, caraie cand bag in masalier. Si pe renault clio symbol 2007 am o problema de masalier, trebuie sa o ambreiezi de cateva ori ca sa unga cutia bine, altfel nu vrea sa intre. Am problema la clio si cu 1-a viteza, in mers mai ramane blocata si treb reambreiata.

La vectra ii dau doua pedale de ambreiaj, doua inele sus si bag in masalier.

SI ATENTIE! opriti perfect masina! Smile
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aco_008 are dreptate cu tinutul pedalei de ambreaj apasata timp de 3 secunde. Am si eu problema asta de cand am cumparat-o de noua. Am fost la reprezentanta pentru ca am crezut ca este un defect. Cei de acolo mi-au spus de chestia cu apasatul timp de 3 secunde, motivand ca este un motor de turatie si se sincronizeaza mai greu vitezele. Nu m-a multumit deloc explicatia si cand le-am solicitat sa regleze/schimbe ambreajul, mi-au bagat manualul in fata in care chiar scrie de apasat 3 secunde. Parerea mea este ca cutiile au un defect de proiectare pe care nu vor sa-l recunoasca reprezentantii Opel, este mentionat in cartea masinii si sunt acoperiti.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@Andrei Mihaltan cand vrei sa raspunzi apasa pe butonul "raspunde" nu pe "citeaza"
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu patesc lafel,am incercat si sa baga a 1 a iniante ,mai ales ca fac parcarea cu spatele lateral folosesc treapta 1 inainte de R si de geaba.Caraie de parca nu as calca ambreiajul.E logic sa apesi mai mult de 2,3 secunde acel abreiaj ininate sa bagi in R dar la mine face tot la fel.Ce ponturi mai aveti ca pe toti care I-am intrebat cica e normal da rnu mi se pare deloc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR