Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • stefanb_80

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am achizitionat de curand un MID + maneta aferenta pentru zafira mea in vederea inlocuirii TID-ului existent
am vorbit cu un prieten de la reprezentanta opel, dar mi-a declinat oferta
drept pentru care mi-as lua inima in dinti si cu ajutorul indrumarilor colegilor priceputi l-as monta eu
precizez ca nu am mufa de 32 pini
din cate am citit pe forum se poate improviza
problema mea e alta
din cate am inteles nu am ecu separt ci doar un ECM pe pompa de injectie, de unde am tras concluzia ca trebuiesc trase 1 sau 2 fire de acolo pana in bord la mid
astept indrumari.
multumesc
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai masina cu ECU pe pompa de injectie, PSG16. Tragi doar firul de consum, dar nu de acolo ca e prea complicat. In fata cutiei cu relee de la motor, e o cupla rotunda orizontala. Sub ea se afla cupla X45 dreptunghiulara cu multi pini. De acolo se trage pinul de consum. Firul este negru-maron, X45/26 (valabil doar la Astra G si Zafira A, dupa 2003, care au ECU PSG16).

Faci un adaptor de la cupla cu 12 la cea cu 32 de pini. Acolo vin si firele de la maneta BC. Citeste tutorialul de la Astra G unde vezi corespondenta pinilor de la 12 la 32. Eu stiu ca MID-ul de Zafira A are aceleasi semnale in cupla de 32 ca si MID-ul de Astra G.
  • stefanb_80

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am retinut...de marti o sa am ceva zile libere si atunci vreau sa ma apuc serios de pb...
multumesc mult
pana atunci ma documentez....
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR