Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am fost astazi in selgros si am vazut ca aveau acolo pistoale de vopsit , electrice.
arata ca un pistol de vopsit , cu borcan de plastic de 800 ml , un debit de 0,28L / min si 100w putere - atata mai retin.
din maner pleca direct firul cu stecher pe care il bagai in priza . manerul era un pic mai gros , deci presupun ca avea inauntru un compresor micut sau ceva de genul asta .
OARE sunt bune de ceva? - raportat la putere (100w) si debit (0,28L / min)
ma cam bate gandul sa iau unul
pretul era pe undeva pe la 60 lei
astept pareri
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Cu mulþi-mulþi ani în urmã am cumpãrat ºi eu unul, pe vremea acea de la ruºi. Ce sã spun, a fost bun ca jucãrie, dar pentru maºinã nu prea( eu am încercat sã vopsesc capota maºinii ). Acuma nu ºtiu ce se vinde la selgros, eu nu am vãzut, dar cred cã pentru un gard, sau o poartã ar merge, dar nu ºi pentru o uºã de maºinã. Eu unul nu l-aº folosi. Dar sã vedem: poate cineva a cumpãrat mai nou unul ºi te poate lãmuri mai bine. Numai bine.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
mai tii cumva minte ce putere si ce debit avea al tau?
deh , cam aiurea intrebarea daca zici ca acum multi ani dar totusi te intreb
si eu cred mai mult ca sigur ca e o porcarie dar totusi poate a folosit careva asa ceva
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rãu dar chiar nu mai þin minte. ªtiu sigur cã era de culoare verde, ºi l-am demontat bucãþi sã vã din ce este compus. Avea un fel de electromagnet care bâzâia asurzitor. ªi mai þin minte cã era greu sã reglezi pulverizarea. Dupã incercarea mea cu capota am dus maºina la un vopsitor, care s-a uitat lung la maºinã ºi m-a intrebat dacã am vopsit-o cu mãturoiul. Dar cum am menþionat, asta se întâmpla cu mulþi ani în urmã. Poate se gãseºte cineva care a folosit mai recent unul, ºi îti poate spune mai bine ce ºi cum. Numai bine.
Skip ads

  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu tin minte ce marca era sau ce putere avea, doar stiu ca era un pistol electric de vopsit cumparat din praktiker.

ce am putut face cu el? nimic. nici macar un gard nu am putut vopsi ca lumea cu el. se incalzeste foarte puternic, ajungi sa nu-l mai poti tine in mana din cauza caldurii, se infunda foarte des, face un zgomot asurzitor, si cel mai important are un consum enorm.

si cu toate astea m-am riscat, si din lipsa de compresor, am incercat sa da un spritz kit pe o aripa. ce a iesit? cu siguranta ar fi iesit mult mai bine daca mi-as fi luat avant si as fi aruncat continutul badogului din zbor direct pe aripa. ar fi iesit mult mai uniform si frumos.

concluzia: NU CUMPARA ASA CEVA.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt niste porcarii ordinare.
Daca vrei sa vopsesti iti trebuie compresor dar din ala fara ulei si un pistol. Eu acum nu ma pot lipsi de el, ma ajuta la:
- varuit, am facut o camera in 50minute si calitatea e super
- vopsit
- umflat roti
- curatat motor
- uscat mufe si piese diverse
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salutare
si multumesc frumos la toata lumea
chiar eram ''croit''sa-l cumpar saptamana aceasta deoarece am ceva timp liber in plus
multumesc inca o data
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bine cã ai întrebat. Sã auzim numai de bine
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Ca a venit vorba de compresor....
Ma batea gandul sa iau si eu unul..sa vopsesc o aripa o bara...ceva usor....ca de vopsit cu sray-ul m-am saturat
Care e diferenta intre cele cu ulei sau fara...are cineva asa ceva si daca da ,ce marca?
Multam
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre, pistolul de vopsit electric il poti folosi cu brio in gospodarie, la vopsit garduri, saceag, tabla de pe casa, dat cu ulei pe gard, si alte nebunii. Nu il poti folosi cum trebuie nici sa dai cu lavabila prin casa, dar cu vopsea me masina.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
G-power a scris:Ca a venit vorba de compresor....
Ma batea gandul sa iau si eu unul..sa vopsesc o aripa o bara...ceva usor....ca de vopsit cu sray-ul m-am saturat
Care e diferenta intre cele cu ulei sau fara...are cineva asa ceva si daca da ,ce marca?
Multam

Cele cu ulei mai scapa si ajunge sa se combine cu vopseaua, deci .... pentru mici lucrari de gen o bara, o portiera iti ajunge unul de 25l, daca vopsesti "industrial" iti trebuie compresor de 200l.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Merci dancuciureanu ,de pont, nu vreau ceva industrial, ceva cu care sa vopsesc vorba ta o aripa o bara etc.
Deci sa cer compresor fara ulei....vreo maraca anume recomandati?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asteapta o zi sa ma uit pe el, e cava italian dar merge de citiva ani buni la mine.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Asteapta o zi sa ma uit pe el, e cava italian dar merge de citiva ani buni la mine.


Banuiesc ca nu l-ai mai folosit de nu ai mai spus nimic.Oricum asteptam un raspuns.Multumim
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
G-power a scris:Ca a venit vorba de compresor....
Ma batea gandul sa iau si eu unul..sa vopsesc o aripa o bara...ceva usor....ca de vopsit cu sray-ul m-am saturat
Care e diferenta intre cele cu ulei sau fara...are cineva asa ceva si daca da ,ce marca?
Multam

Cele cu ulei mai scapa si ajunge sa se combine cu vopseaua, deci .... pentru mici lucrari de gen o bara, o portiera iti ajunge unul de 25l, daca vopsesti "industrial" iti trebuie compresor de 200l.

Poti sa pui un regulator cu capcana de ulei si apa la iesirea din compresor si ai scapat de probleme Wink
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ASa ceva o fi bun? Arrow http://www.utilul.ro/Pistol...-cu-minicompresor
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Asteapta o zi sa ma uit pe el, e cava italian dar merge de citiva ani buni la mine.

Cum se cheama pistolul ca m-ar interesa si pe mine ca sa cumpar unul. Am vazut unul la ideea studio de 650 W si mi-a placut. Ce credeti despre el? Multumesc!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Depinde la ce vrei sa folosesti minunea. La vopsit masina merge doar compresor. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. E important ca presiunea aerului sa fie cat mai constanta pentru o pulverizare cat mai perfecta. Ei bine, perfecta.. Ei bine, pe langa asta mai sunt multe.. reglaj la pistol, diluarea vopselei.. etc
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Depinde la ce vrei sa folosesti minunea. La vopsit masina merge doar compresor. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. E important ca presiunea aerului sa fie cat mai constanta pentru o pulverizare cat mai perfecta. Ei bine, perfecta.. Ei bine, pe langa asta mai sunt multe.. reglaj la pistol, diluarea vopselei.. etc

Pai as dori pt casa (pereti), pt lemn si acum am de vopsit o bara de opel, ma gandeam ca pistolul ala din reclame de la ideea studio e bun. Are 650 W si l-am gasit in targ cu 220 lei. La Hornbach am gasit unul in oferta de azi cu 199 lei. Treaba e ca nu stiu ce as putea sa iau ca sa le imbin pe toate. Daca sti, multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pistolul din reclame TV electric este PISTOL CU APA Laughing . Merita un compresor de 25l sau 50l si pistol italian de pe la magazinele de profil, exclus chinazarii. Eu cu unul mic de 25L si pistol italian duza mare am dat si var (VAR LAVABIL IEFTIN) la modul ca dura mai mult sa pun in rezervor, in 1 ora camera avea 1 mana data dupa moft. Se poate satinat, lucios, mat dupa distanta/unghi, diluare sau concentratie agent 'aracet'.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR