Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • babardel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o problema...sunt in Italia si vreau sa iau o masina de la un italian si sa o duc in Romania sa o inmatriculez pe numele meu...doar k masina nu mai are asigurare valabila...stie careva cum e procedura,ce acte trebuie sa fac aici...ce acte imi cer in RO? care varianta e mai convenabila? Va rog sa imi ziceti daca stie careva! Ms anticipat!
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
citeste aici https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut. ca sa aduci masina dein italia trebuie sa-ti faci pasajul de proprietate pe numele tau, asta daca ai rezidenta acolo, altfel cel care o vinde trebuie sa o radieze din circulatie dar pentru export si nu pentru demolare. despe asigurare - se poate face una pe 14 zile max dar costa destul de mult, si ti se da un numar de "carton" cum spun ei valabil cat asigurarea, cat sa ajungi acasa.
alta varianta este s-o aduci pe o platforma si te costa in jur de 500e. cred ca mai mult ar costa asigurare ,pedaj, rovignette si combustibi depinde cat de in sud esti daca vii din zona napoli ex. faci 650km in plus cat ai din nord ,+ pedaj autostrada.(cred ca merita sa intrebi ce preturi au cei cu platforma)
aici ai nevoie de : talonul masinii (atentie la revizie sa fie inca valabila, ar fi mai bine), factura cu care demonstrezi ca esti proprietar si ar mai fi bine sa -ti calculezi dinainte cat te va costa taxa de inmatriculare aici, vezi calculator taxa pe net. bafta.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sau ar mai fi o solutie sa dai o fuga pana in Germania si sa-ti iei niste numere pe 5 zile cat sa poti ajunge cu ea in tara...numerele se pot lua cu buletinul sau cu pasaportul, nu-ti trebuie actele masinii.
@andras212: asigurare nu stiu daca poate sa faca daca nu are rezidenta si din cate stiu eu daca ii face asigurare nu ii da si cartea verde, deci poate sa circule numai prin Italia cu ea.
Skip ads

  • babardel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
man poti sa imi lasi ID te rog sa vb 5 min sau intra pe al meu spawn2005me ms
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@Tzepozzz nu exista in italia asigurari numai pe teritoriul lor, toate au carte verde. intradevar pentru a deschide un contract normal de asigurare ( care este pe un an) ai nevoie de rezidenta. asigurarea de max. 14 zile de care vorbeam eu + numerele de carton este ceva asemanator cum au nemtii numai ca italienii te taxeaza mai mult, ex. mie mi-au cerut 220euro. nu iti cer sa ai rezidenta dar masina trebuie sa fie radiata la ei si pentru export.
poate fi o varianta buna numerele provizorii din germania dar lafel pe talonul masinii nu trebuie sa mai figureze si numerele italiene, trebuie predate mai intai( adica radiata din circulatie)
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am incercat sa-mi iau o masina din Italia, imi dadeau numere de carton, dar nu vroiau sa-mi faca asigurare. pana la urma am ajuns la o firma care imi facea asigurare (cea de 14 zile), dar nu-mi dadea si cartea verde. am inteles ca nu se mai dau pentru ca au facut romanasii niste smecherii pe acolo si le e frica de chestii de genul asta...cand auzeau ca sunt roman se schimbau la fata si ma trimiteau la alte firme (am incercat pe la vreo 20 de firme si tot n-am reusit)
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
anul trecut am cumparat si eu o masina din italia si nici o firma nu a facut asigurare pt numere de carton -provizorii- si am fost cu cumnatul meu care locuieste acolo si cunoaste ,pana la urma a incercat cineva sa faca dupa multe insistente dar cand batea la calculator tara unde stau eu ,adica romania, nu mai mergea programul; mai departe ,si cred ca nu se fac asigurari pt nr provizorii decat pt ei ,asa ca am riscat sa vin asa ca aveam masina luata si expirau numerele.
Skip ads

  • babardel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mda....am fost azi la ACI si mi`au zis k imi fac ei radierea imi dau si nr de carton cu 80 de euro,numai k nu imi dau asigurare...si tre sa caut singur o agentie care imi face pt nr de carton,insa mi`au spus k exista agentii care fac dar el nu cunostea nici una...dupa cateva cautari am gasit o agentie care imi face asigurare pe o luna dar costa...550 euro...si mau trimis la un alt oficiu care fac si pe 5 zile si costa mult mai putin...numai k era inchis asa k aine merg sa vad care e treaba....si cel de la ACI mi`au zis k Italia e cea mai complicata tara.... as renunta de acum la masina si la drumuri facute numai k era gratis masina....asa k mai incerc un pic Smile ma duc maine sa vad cum e aia de 5 zile...
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut, dupa parerea mea daca-ti fac asigurarea si pe 5 zile te va costa tot scump. mai adaugi cheltuieli de autostrada,combustibil ,vignette ajungi tot acolo.in locul tau as cauta pe cineva sa o aduca pe platforma.
radierea se poate face si la noi daca ai deja un act de vanzare cumparare si mai economisesti cei 80e. altfel daca nu ai documente de proprietate pe masina faci doar radierea la aci (50euro) si ceri sa-ti dea documentele ca ai cumparat masina si merge la export.
  • babardel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Complicata treaba si costisitoare oricum....da stie careva daca se poate sa las masina pe numele si asigurarea proprietarului,sa imi lasa un act prin care el sa fie de acord sa ies si sa circul cu masina in afara Italiei si sa vin sa circul cu ea asa in tara? Si unde se poate face daca stie cineva?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca iti trebuie procura notariala.
Skip ads

  • babardel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si unde se face aia? si in cat timp ti`o da daca stii?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La notar se face, nu stiu ce trebuie sa scrie in ea, dar eu asa am mai auzit ca procedeaza unii. Mai asteapta poate iti raspunde cineva care stie mai bine.

Mai exista cred ca varianta sa vina el cu masina aici si sa ti-o vanda.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar o masina adusa din Italia.
Momentan are numere de RO provizorii.
Concret, ce acte am nevoie sa ma duc cu ea la RAR sa-i fac carte de RO?!? Sau mai bine zis ce acte sa cer de la cel care o vinde?

Pe vremea mea era ceva cu Targa/talon si cam atat, de restul se ocupau cei de la intermedieri acte.

De asemenea Lancia Ypsilon 2002-2003 1.2 benzina, ar trebui sa fie minim Euro 3, asa-i?
  • J01NT09

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut eu am inmatrriculat una pe italia...dar propietarul era roman si avea actele pe el....ia facut chestia aia demolarea sau cv de genu si cu aia te duci la rar....+ cartea masinii si contract de vanzare cumparaare intre tine si cel care o vinde....si traducerea legalizata ...cat despre taxa nu stiu ce sa ti zic...ai aici cateva detalii si calculator de taxa.. aici
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR