Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • edipatrascu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. CIne stie ce inseamna "eticheta ecologica 3 galben"?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ceva detalii ne dai ? unde ai vazut-o (auzit de ea), cum arata etc. ... asta daca ai vazut-o ... eu cel putin, din ce-am gasit pe net nu se refera la automobile sau nu sunt excluse...
Hotãrâre nr. 189 din 28/02/2002 a scris:Art. 2. - (1) Scopul introducerii etichetei ecologice a produselor este de a promova produsele care au un impact redus asupra mediului, pe parcursul întregului lor ciclu de viaþã, în comparaþie cu alte produse aparþinând aceluiaºi grup de produse.
[...]
Art. 4. - Prezenta hotãrâre nu se aplicã:
a) substanþelor sau preparatelor clasificate ca fiind foarte toxice, toxice, dãunãtoare mediului, cancerigene, toxice pentru reproducere sau mutagene, precum ºi bunurilor fabricate prin procedee dãunãtoare pentru om sau pentru mediu ºi care pot dãuna consumatorului în condiþii normale de utilizare;
b) produselor alimentare, bãuturilor, produselor farmaceutice;
c) aparaturii medicale destinate utilizãrii în scopuri profesionale sau care este prescrisã ori utilizatã de cãtre personal medical calificat, în conformitate cu legislaþia în vigoare.
[...]
Art. 10. - Eticheta ecologicã va cuprinde urmãtoarele:
a) informaþii simple, clare, exacte ºi stabilite pe bazã ºtiinþificã în ceea ce priveºte aspectele de mediu care sunt luate în considerare la acordarea etichetei ecologice;
b) informaþii privind motivele pentru care s-a acordat eticheta ecologicã.
[...]
Art. 13. - Autoritatea competentã pentru acordarea etichetei ecologice este Ministerul Apelor ºi Protecþiei Mediului.
Art. 14. - (1) Pe lângã Ministerul Apelor ºi Protecþiei Mediului se înfiinþeazã Comisia Naþionalã pentru Acordarea Etichetei Ecologice, organ consultativ cu rol în luarea deciziilor privind acordarea etichetei ecologice.
[...]
GRUPURI DE PRODUSE
pentru care se stabilesc criteriile de acordare a etichetei ecologice

1. Maºini de spãlat vase
2. Aparate frigorifice
3. Maºini de spãlat rufe
4. Detergenþi pentru vase
5. Detergenþi pentru rufe
6. Lacuri ºi vopsele pentru uz gospodãresc
7. Vopsele de interior ºi lacuri
8. Produse textile
9. Încãlþãminte
10. Lenjerie de pat ºi cãmãºi
11. Becuri
12. Hârtie pentru copiere
13. Hârtie pentru ºerveþele
14. Hârtie de toaletã
15. Role de hârtie pentru bucãtãrie
16. Computere personale
17. Computere portabile
18. Saltele de pat
19. Amelioratori pentru sol ºi mediu de creºtere
20. Produse de curãþat pentru uz general ºi produse de curãþat pentru instalaþii sanitare
21. Detergenþi pentru spãlarea manualã a veselei.

toata hotararea aici: Eticheta Ecologica
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
"eticheta ecologica 3 galben" e limbaj de bisnitar si se refera la norma de poluare. Un fel de traducere dupa nomele nemtesti, unde galben inseamna euro 3 si verde euro 4. Nu au nici o relevanta in romania pt. ca normele noastre sunt mai "speciale" si nu corespund cu cele nemtesti. Rolling Eyes
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la norma de poluare ma gandeam si eu, dar la cate detalii a dat colegul si la ce nume a dat (eticheta ecologica), m-a derutat ...
cam toate masinile aduse de afara au acea bulina (cam cat semnul de incepator - cel normal) ... si eu mai am "bulina" galbena cu 3 ... si-am vazut si cu 4 ... verde ... probabil la 5 o sa puna albastru?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR