Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:scoate planetara dreapta si verifica cuplajul din cutie,ai scurgeri de ulei pe langa planetara?
scuze,verifica planetara stanga
Skip ads

  • 2fast4u_gh

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gura Humorului
  • Masina: Corsa 1987 Carburator 1000 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu am nici o scurgere de ulei pe langa planetara, totul e curat, poate sa spart vre-un rulment de la grup, e posibil?
  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
In primul rand bine v-am gasit, urmaresc acest forum de multa vreme, dar spre rusinea mea nu m-am inscris pana acum. In fine, ma bucur sa fac parte in mod oficial din aceasta comunitate.

Acum problemele mele, am folosit "search-ul", dar nu am gasit chiar ce voiam, poate nu am cautat cum trebuie.
1. am un zgomot la cutia de viteze, ca un zgomot metalic, daca apas ambreiajul, zgomotul dispare. Am intrebat si parerile sunt opuse: unii spun ca este rulmentul de presiune, altii dimpotriva, daca ar fi fost rulmentul, trebuia sa se auda cu ambreiajul apasat. Acestia din urma dau vina pe cutia de viteze sau pe volanta (cutia-F23, chiar, stiti cat ar costa o cutie si o volanta, noi sau sh?). Am schimbat uleiul la cutia de viteze si mi s-a parut ca nu se mai aude, dar in cele din urma, zgomotul tot se aude, parca nu asa de tare ca inainte. Aaa, nu am probleme cu schimbatul vitezelor.

2. la roata din partea dreapta fata aud un zgomt cand trec peste denivelari in valuri, denivelari multe si usoare. Pe stanga liniste totala. Am schimbat: bucsele de la bara stabilizatoare, flansele de la amortizoare, bieletele antiruliu, bieletele de directie...sper sa nu uit ceva. La cati mecanici am intrebat mi-au spus ca nu am nici un joc, doar unul a spus ca i se pare sa existe un joc ff mic la flansa sau la amortizor. Mi-a spus ca e posibil ca amortizorul sa fie "obosit" chiar in portiunea in care el lucreaza, si e de ajuns ca sa faca acel zgomot. In rest masina nu mi se pare barca, dar nici eu nu am foarte mare experienta cu masinile.

Voi ce credeti?

Va multumesc in avans pentru timpul si raspunsurile voastre si inca o data bine v-am gasit!

P.S.-masina mea: Astra G hatchback, diesel 2.0 DTI 16v (y20DTH).
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
1-la cutia de viteze probabil este vreun rulment uzat pe arborele primar,e deranjant dar nu e urgenta reparatia/inlocuirea ;asta daca e sunet continuu;
daca e insa ceva periodic,metalic,poate fi un dinte rupt pe vreun pinion;nu sunt defecte volanta sau ambreiaj
Skip ads

  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@1.7dti_edition2000: mersi!
Intr-adevar, sunetul este continuu, daca prin asta se intelege continuu la ralanti, repet, daca apas ambreiajul nu se mai aude.
Ar fi excelent sa nu fie volanta sau ceva din cutie.
Mi-a mai spus cineva ca poate fi un rulment si nu e urgenta.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut, si eu am un zgomot dar nu se manifesta ca la tine, cand plec de pe loc imediat dupa ce dau drumul ambreiajului sa cupleze treapta 1 se aude un carait, vreaus a fac o aerisire a circuitului hidraulic si sa completez cu ulei de cutie, te rog spune-mi si mie de unde ai luat uleiul si ce ulei este, unde l-ai schimbat, multumesc
  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Drogas: Fortat de o intamplare pe care o sa v-o povestesc eu candva, am fost nevoit sa merg la s..a service, pe langa str pipera sa fac schimbul de ulei si cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul la cutie (nu-l schimbasem niciodata de cand am masina, adica de vreun an si 3 luni). Au pus ulei de cutie automata, rosu la culoare (are si un miros intepator, iti dai seama imediat), ca si cel vechi de altfel.
Din pacate nu stiu marca sau alte detalii, dar am auzit ca e recomandat sa se schimbe sau sa se completeze la 60 000 sau 120 000 de km.
Daca mai ai alte intrebari...cu cea mai mare placere.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mda, sa ma corecteze cineva daca ma insel, dar nu cumva e ulei expre de cutii automate si ulei de cutii manuale ? daca mai ai cumva un bidonas prin portbagaj, eram curios de vascozitate, au intrat 1.8 litri asa cum zice in carte? uleiul vechi de cutie cum arata ? avea "span" prin el sau alte impuritati? eventual daca nu avea asa ceva o sa fac direct completare

Inca o data tin sa iti multumesc foarte mult
Skip ads

  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am nici un bidonas, nimic, eram destul de suparat si nu am fost atent la detalii.
M-am uitat doar cand i-au dat drumul uleiului vechi ca era rosu si parea destul de curat, chiar foarte curat din cate am vazut eu (m-am uitat la jet ca vasul in care i-au dat drumul era el foarte murdar si nu puteai sa vezi mare lucru).
Cantitatea de asemenea nu o stiu, ei mi-au taxat 2 litri, dar asa spuneau ca intra, in jur de 1,6l, oricum au folosit o pompita din aceea speciala.
  • MAX 0304

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Vand cutie f18 pt piese,macara geam stanga electrica opel vectra b, placa presiune,
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e de Y 20 DTH ?
ambreiaj ai ? ce pret? rulment de presiune ? ce pret ? uzura ?
  • nitarzv

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am fost nevoit sa spal motorul si pe cutia de viteze scrie f23, tot y20dth. Cred ca si la tine e la fel.

Mai spunea cineva pe aici ca indicele de la cutia de viteze este o zecime sau asa ceva din cuplul maxim, desi eu stiam ca virgula cuplus este 240. Poate ma insel eu.
Skip ads

  • MAX 0304

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:e de Y 20 DTH ?
ambreiaj ai ? ce pret? rulment de presiune ? ce pret ? uzura ?
Am rulmentul si placa de presiune dc vrei....
  • Silviu Gavrila

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna,
Asta ar fi problema mea care se pare ca o aveti si voi, dar totusi cineva a depistat ce e in neregula? "Se aude un zgomot ciudat cand masina sta pe loc scoasa din viteza, de undeva din zona ambreiajului. Cand calc ambreiajul, zgomotul dispare. Nu-l pot descrie, dar suna ca niste bile de metal frecandu-se. Prima impresie imi spune ca ar fi rulmentul de la placa de presiune (si alti oameni mi-au zis acelasi lucru), dar am intrebat mecanicul care-mi repara Dacia (are vreo 50 de ani de exerienta cu motoare) si mi-a zis ca cel mai probabil trebuie ulei in cutia de viteze. As vrea sa vad si alte pareri si cum pot verifica nivelul uleiului in cutie. (Zgomotul descris mai sus persista pana schimb din a 2-a in a 3-a, acolo deja nu-l mai aud, dar probabl ca e prezent)"

P.S.: Am luat mesajul cu copy/paste de pe alte forumuri unde l-am mai postat, pana acum tot fara solutie.

Opel Astra 1.6, benzina, 2002, Z16SE, 163500 Km

Silviu.
  • bogdannn

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am shi eu numai k mie imi suna numai in viteza can o scot din viteza nare nimik . la curbe spre dreapta suna parca ar fi planetara. se poate sa fie burduful de la planetara. sau rulmenul ala care intra in cutia de viteza? ms
  • marian_36big

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare si eu am o problema la cutia de viteza , de la viteza a 3-a in sus se aude ca un fel de suierat si cu cat accelerez mai atre parca se accentueaza sunetul, am fost la service au schimbat si uleiul dar afce la fel, ei au zis ca e posibilsa fie un rulment ceva din cutie, voi ce parere aveti? este ceva grav?va multumesc
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sa va pregatiti de alta cutie zic eu;astea F17 puse pe astraG nu sunt foarte rezistente
  • marian_36big

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
a mea este opel h de 150 cp diesel, si o cutie ai idee cam cat ar costa daca ar fi?
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nitarzv ce ai mai rezolvat cu zgomotul din cutie? si eu am aceiasi problema dar se manifesta doar la rece cind se incalzeste dispare!
parerile sint impartite ba rulmentul hidraulic de presiune ori ceva in cutie!
am sa schimb uleiul sa fiu sigur!
incep sa dau si eu crezare ca cutiile de pe astrag sint proaste am un coleg care a avut probleme !
  • mariusp

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1993 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Masina e un opel astra f din 93.De aproape un an am un zgomot ce se aude cand las pedala de ambreiaj(fiind scoasa din viteza si in repaus),zgomot ce seamana cu punerea in miscare a unor rulmenti uzati la viteza mare.Acest zgomot dispare in momentul cand apas pedala de ambreiaj.In mers cand accelerez masina merge in socuri pana se mareste turatia(adica de la vreo 2500 ture nu se mai simt socurile)Probleme la motor nu am,doar cutia cred ca are ceva.In viteze intra destul de usor,la marsarier mai face figuri cateodata dar mestec de 2-3 ori in cutie si merge.Ce probleme credeti ca ar fii cu cutia?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR