Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, nu stiu daca a mai fost abordata pb asta pe aici pe furum (oricum eu nu am vazut) si am cateva nelamuriri la care cred ca m-ati putea ajuta....Cred ca trebuie sa segmentez motorul cat mai repede ca papa o gramada de ulei(1l la max 1000 km) si ma interesa sa aflu cam ce costuri implica asta. Bineinteles ati putea spuna sa ma duc sa la magazin si sa vad. dar sunt siguri ca pe langa segmenti mai trebuie niste lucruri si nu stiu care sunt alea. Mentionez ca motorul a fost facut odata anul trecut da nu-s ce s-a intamplat, si chiuloasa am facut-o acum 2-3 sapt (planata, schimbat supapele).
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca tot ai motorul desfacut, fa o masuratoare la uzura camasilor/blocului (in cilindri) si asa vezi ce cota de segmenti ai nevoie. Dupa asta intreaba de pret.
Mai multe poate afli de la roBERT, daca posteaza si el aici.
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Profita de ocazie si schimba si toate simeringurile care sint in interiorul motorului.Ma refer in principal la simeringurile de supape,simering axa came ,si daca poti ajunge la ea usor simering pompa ulei.Iti va trebui sigur si o garnitura de chiulasa noua.Inainte de a cumpara segmentii trebuie intradevar
masurata uzura din cilindri ca sa stii ce segmentii trebuie sa cumperi.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mototrul inca nu l-am desfacut inca, el a fost facut acum un an si stiu ca au fost bagate vre-o 30 mil lei in el, dupa cum am spus nu stiu ce dracu sa intamplat, eu masina am cumparat-o de la un prieten acuma juma de an aproape si sper sa fie numai segmenti plus ce se buseste la dezmembrare....
Si inca ceva, se opreste la relanti (nu's cum se scrie) dupa ce se incalzeste foarte des..
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ahaaa.....posibil asta sa se fi intamplat, nea' mecanicu de acum un an sa fi cumparat segmenti cu cota eronata fata de cilindrii...nu? Question
Voi ce ma sfatuiti sa fac o segmentare sau sa mai astept vre-o 3-4 luni cand fac rost deun kadett din germania, si ar putea fi sanse sa fac switch la motor??
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR