Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sal, cred ca am aer in instalatie si lichidul nu stiu daca a fost schimbat vreodata, probabil e original. Embarassed Ce fel de lichid de frana(dot 3, 4, 5?) trebuie sa pun si ce cantitate intra?

LE: Astra F Caravan din 95, motor X16XEL 1.6 16V 74kw

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dot 4 - 0,4l.


  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci pt informatie, tocmai am cumparat 500ml de lichid de frana Mobil Dot 4. Singura problema ramasa e unde ma duc. Imi poate recomanda cineva un service prin zona Crangasi? Unul la care nu e nevoie de programari si sa faca treaba buna..adica sa nu-mi franeze mai prost ca acum.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Azi am fost la un service situat pe o strada cu sens unic dinspre Sema spre Crangasi, nu stiu exact cum se numeste. Am dat peste niste baieti draguti, dupa ce le-am zis ca vreau sa-mi schimb lichidul de frana mi-au zis sa revin a doua zi. Am fost foarte mirat sa vad ca desi nu m-au notat in caiet, a doua zi am ajuns la ei si imediat si-au adus aminte de problema mea.
Mi-au pus-o pe rampa si mi-au schimbat lichid-ul de frana, pretul la manopera a fost foarte mic: 10 lei + 5 lei ca sa-mi puna la loc oglinda smulsa de un PORC(nu stiu cum sa-i zic unuia care imi smulge oglinda desi masina era parcata la 30cm distanta de trotuar si nu incomoda cu nimic). Noroc ca era doar iesita din lacase si clemele usor indoite.

Cu ocazia asta au gasit si o mica problema: la roata stanga spate cica garnitura de la frana e stricata si trage aer in circuit(nu grav, dar e ceva ce trebuie fixat in viitorul apropiat). Din pacate nu se ocupa si cu vanzare piese, doar montare, de aceea trebuie sa ma chinui sa gasesc singur piesa.
Ma poate ajuta cineva cu un link, o poza sau mai multe detalii?

Multumesc anticipat.

LE: o fi vorba de cilindru frana spate? N-am gasit alta piesa care sa corespunda descrierii mecanicului.


Skip ads

  • ph 17 mag

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De el e vorba.
Cel mai bine e sa-l cumperi cu totul nu doar garniturile,il schimbi,aerisesti instalatia bine si ai scapat de probleme.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns.
Acum vine intrebarea capcana: iar trebuie sa aerisesc toate franele sau e de ajuns sa aerisesc frana cu probleme?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In momentul in care ai desfacut o conducta de la sistemul de franare, indiferent unde pompa/roata, trebuie sa aerisesti toate toate instalatia.

Bafta.
  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
la cati km trebui schimbat lichidul de frana? eu am cumparat-o de noua masina amdoar 30 000km
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se schimba cam o data la 2 ani.
  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Se schimba cam o data la 2 ani.

ok merci
deci mai am un pic Smile
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Apropo dupa schimbarea lichidului de frana e normal sa-ti mearga frana mai prost? Dupa ce mi-au schimbat baietii lichidul mi se ducea piciorul in gol pe frana si abia incetineam, abia dupa ce am dat vreo 30pedale si a prins ceva presiune a inceput sa franeze bine.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce ai dat cele 30 pedale iti merge bine tot timpul?
este foarte posibil sa ti se fi distantat placutele si sabotii de disc/tambur si alea 30 de pedale sa fie exact cat sa acopere distanta aia...
Daca acum merge OK este bine. Daca nu, inseamna ca ai aer in instalatie.
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Imediat ce am plecat din service, masina parca nu avea frane, i-am dat 30pedale si apoi a inceput sa franeze bine. Aer in instalatie n-avea cum..ca doar abia schimbasem tot lichidul, nu intra aerul in 5-10 secunde..si apoi pe unde iesea dupa cateva pedale?
S-ar putea sa ai dreptate cu placutele..desi arata destul de bine si erau aproape lipide de discuri. Le voi schimba oricum zilele astea placutele ca-s ieftine. Poate sunt paranoic..nu stiu..vreau sa-mi franeze instantaneu. In ultimul timp dau peste o gramda de "sportivi" care se baga in fata mea, fara semnal, fara nimic si pun frana brusca.

Merci pentru ajutor.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Azi am fost sa schimb placutele, cilindru frana si am aerisit franele.
Placutele aratau de parca erau abia montate(le-am schimbat oricum), cilindrul arata ok si nu scapa lichid deloc dar a fost schimbat si aerisirea s-a facut doar la o roata pentru ca nu scapa lichid si s-a considerat ca nu este nevoie. Cu alte cuvinte frana functiona in conditii normale. Embarassed

Cu ocazia asta i-am zis omului sa se uite la directie si alte prostii: totul perfect.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De cand am schimbat placutele am parcus aprox 1500km. Nivelul lichidului de frana a ramas neschimbat. In timpul asta au aparut niste schimbari la franare si nu stiu daca e normal. La relanti daca apas frana se duce pana jos fara a opune rezistenta prea mare. Pana acum pe la jumatatea excursiei pedalei simteam o rezistenta si cu greu reuseam sa duc pedala pana la podea.
In mers daca pun frana, cu cat vreau sa franez mai puternic cu atat opune mai multa rezistenta pedala. Franeaza foarte bine, doar ca pana acum nu era nici o diferenta intre franarea pe loc si in mers, pedala se ducea la podea la fel de greu/usor.

Merci.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Azi am iesit la o plimbare in aer liber cu niste prieteni. Pe drum am remarcat ca pedala de frana era mai tare decat de obicei si cu cat viteza era mai mare cu atat era mai greu de apasat. Am avut noroc ca am facut doar 140km ca altfel faceam febra musculara.
La un moment dat n-am estimat corect presiunea pe care trebuie sa o exercit asupra pedalei de frana si era sa intru intr-o masina. Mai aveam putin si treceam cu pedala prin podea. Crying or Very sad
E o defectiune, la ce m-as putea uita, mai ales ca maine ma duc in service sa schimb distributia? Problemele apar doar cand masina este incarcata.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu au aerisit bine instalatia.
LE: masina mea are lichidul de frana original, antigelul, la fel. Doar completari la antigel, la lichid nu a fost nevoie.
Lichidul de frana se schimba dupa 2 ani. Sau cand apesi pedala, masina franeaza, dar dupa aceea pedala se duce la fund. Intra apa in lichid, mai pe romaneste. Adica absoarbe umezeala din aer.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nivelul lichidului de frana a ramas la fel in ultimii 4000km, a fost schimbat 1 data si cand am schimbat cilindrul de frana s-a aerisit o roata(100ml). Daca prin iunie simteam ca se intarea usor pedala acum trebuie sa apas puternic pedala ca sa franez. Ma indoiesc ca problema e de la proasta aerisire.
Ce altceva ar putea influenta servo frana?

LE: ii mai pun sa mai aeriseasca franele o data, desi cred ca o sa ma injure.


Ultima modificare facuta de Astra X16XEL la Dum 27 Sep, 2009 10:03 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Aerul din instalatie ramane in conducta inspre partea dinspre roata, de aceea nu scade nivelul. Nu se strica servo daca umbli la lichid.
Posibil totusi sa ai ceva probleme si cu servo, desi nu prea as crede.
  • lillejhon

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:Sal, cred ca am aer in instalatie si lichidul nu stiu daca a fost schimbat vreodata, probabil e original. Embarassed Ce fel de lichid de frana(dot 3, 4, 5?) trebuie sa pun si ce cantitate intra?

LE: Astra F Caravan din 95, motor X16XEL 1.6 16V 74kw

Multumesc anticipat.

Original? wow.. eu stiam ca se schimba din 2 in 2 ani. In 2 sapt o sa l schimb si eu. Ma costa cu tot cu manopera si lichid 1 mil
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR