Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...

Poti te rog sa fii mai explicit ?!...
pentru ce masina? si ce diagrame vrei? te referi la schema electrica pentru comanda geamurilor? (conexiunea dintre butoane, motorase si cupla).

Sincer - daca vrei sa primesti raspuns concret ar fi bine sa dai cateva informatii mai intai sa stim si noi cu ce te putem ajuta, altfel umplem aici discutia cu postari care nu-si au rostul.

bafta
Skip ads

  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze pt neclaritati e ceva mai complicat , eu am un modul de inchidere geamuri de la cineva care se ocupa cu asa ceva dar are vreo 8 fire si ma tot chinui sa il montz pe vectra b1 a mea si dasta m-ar interesa partea de fire ce tine de butoane-geamuri-inchidere geamuri etc. mc
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
shjnock: La vectra B1 se face din soft. Nu trebuie sa montezi nimic separat.
Sigurul inconvenient ar fi ca geamurile se ridica cat tii apasat butonul de inchidere.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Esti sigur? Stiam ca la B2 e asa, dar si la B1?
Skip ads

  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ar fi bine daca s-ar face doar din soft dar cum spune si ldivora nu cred ca merge la mine
  • andrei_hrz

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la vectra b1 se poate activa din, soft (cat ti apasat butonu de inchis urca geamul), sau modulu care e descris aici si cand vei apasa a 2-oara va urca geamu complet timp de cuplare al releului trebuie sa fie de 7-9 sec.eu am al 2lea modul ca sunt mai lenes de fel si mi s-a parut mai simplu asa decat sa stau cu degetu pe buton.
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
LDivora : multumesc pt modul
  • iulex80

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu puneti daca va rog un pcb ca eu sunt mai bolovan si nu ma descurc

multumesc
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar si eu acest modul
daca are cineva de vanzare pe aici astept PM
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
lupu_sandu a scris:shjnock: La vectra B1 se face din soft. Nu trebuie sa montezi nimic separat.
Sigurul inconvenient ar fi ca geamurile se ridica cat tii apasat butonul de inchidere.

Mie nu imi vine sa cred. Am incercat chestia asta si .... nimic(desi modulul comfort functioneaza).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
lupu_sandu a scris:shjnock: La vectra B1 se face din soft. Nu trebuie sa montezi nimic separat.
Sigurul inconvenient ar fi ca geamurile se ridica cat tii apasat butonul de inchidere.

LDivora a scris:Esti sigur? Stiam ca la B2 e asa, dar si la B1?


Se poate detalia putin?

Cum adica din soft? Oare op - com e suficient, sau trebe Tech2. Sau se invata prin nuj ce modalitate modulul respectiv/ti apastat cheia nuj cate minute.
La mine daca inchid masina din cheie si tin mai mult apasat pe inchis, se ridica geamul / nu merge si la deschidere. Daca inschid masina din telecomanda, pot sa tin si 10 min, si nu se intampla nimic.
AAaa, si cu blocarea usilor, stiti voi, a doua apasare pe telecomanda, ce facem?
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de vanzare vere, exista ?
tot il stresez pe ldivora pe alte forumuri, si nema!
pentru necunoscatori intr-ale electronicii, dati o mana de ajutor!
numai bine Shocked
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@gigi haios: Streseaza-ma pe YMess. ID: ldivora@yahoo.com
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum v-am promis cu ceva timp in urma, vin sa va arat cum am reusit eu sa ridic geamurile din telecomanda fara sa folosesc decat un fir si o dioda. Operatiunea este facuta pe Tigra fiului meu. In primele 14 poze, o sa vedeti cum se demonteaza panoul usii soferului.



In poza de mai jos, cu ajutorul lampii de control, am descoperit ca firul gri cu verde este cel prin care se trimite comanda de ridicare a geamului, adica, am apasat butonul pe pozitia ridicare geam si cu lampa de control am verificat fiecare fir al butonului pana l-am gasit pe cel la care lampa s-a aprins si apoi s-a stins la eliberare.

Aici am scos mufa de la actuatorul de inchidere centralizata si tot cu ajutorul lampii de control am gasit firul la care se aprinde lampa atunci cand apas butonul de inchidere al telecomenzii. Acest fir are culoarea negru cu galben.

Am reperat cat mai aproape de buton firul negru cu galben.

L-am dezizolat pe o suprafata de aproximativ 10 mm si am legat un fir de la el la butonul de ridicare geam. Prin asta, am verificat daca geamul se inchide atunci cand dau comanda sa se incuie masina. Dupa ce m-am asigurat ca totul functioneaza fara probleme, am lipit pe acel fir de legatura o dioda BY255P, cu capatul marcat cu dunga alba, orientat catre butonul de ridicare geam. Acesta dioda nu lasa curentul sa ajunga la actuatorul de inchidere centralizata atunci cand apas butonul de ridicare a geamului.

In urmatoarele poze va arat cum am legat si izolat firele si dioda. Ideal era sa cositoresc legaturile dintre fire dar, nu am avut posibilitatea. La sfarsit am pus un filmulet in care se vede cum se inchide geamul atunci cand se incuie masina.



La fel se procedeaza si la usa pasagerului. Pentru faptul ca pe usa soferului se afla si butonul de ridicare a geamului de la pasager, se poate face comanda de acolo dar, nu recomand acest lucru pentru ca nu cred sa aiba suficienta putere releul din modulul de inchidere centralizata sa reziste la curentul necesar pentru ridicarea ambelor geamuri.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este corect pentru ca Tigra nu are deadlock (inchidere de siguranta) si nici modul confort.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce insemna modul confort ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ridicarea geamurilor cand tii cheia rotita spre dreapta, inca cateva secunde, dupa ce s-a incuiat.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa este, nu are dar, nu vad de ce nu ar functiona la toate modelele la care dupa ce ai dat comanda de ridicare a geamurilor si ai luat contactul, acestea continua sa urce pana la limita superioara. Eu nu am incercat decat pe Tigra si Astra F. Daca cineva este dispus sa incerce si pe alt model, eu il ajut cu placere.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bun..tre sa ma bag si eu..intrebari..eu am pe un opel corsa c montat de nea Vasile...un CarScop CC-103 care e si alarma si inchidere centralizata...are functie ptr ridicare geamuri daca le uit coborate..dar nu am idee cum se face legatura...ceva idei?

asta e cica cartea ..manual de instalare...ce am gasit per net..poate ajuta..
  • prometeus

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema: mi-am sudat toba si sudorul mi-a luat fisa de pe o borna a bateriei.Pana aici nimic neobisnuit, insa eu aveam aceasta optiune,cand inchid usile si am geamurile deschise mi se ridicau . Acum dupa ce mi s-a deconectat de la baterie asa cred s-a resetat intreaga instalatie, nici gemaurile la o apasare mai lunga nu urca automat ci trebuie sa tin apasat butonul pana urca, nu stiu cum as putea s-o repun din nou in functie? am auzit ca ar fi ceva cu pus-ul contactului apasarea blocarii centralului samd.....
stie cineva solutia? Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR