Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sunt cele 4 cu care blochezi / deblochezi usile...
au un mic joc si zdrangane, nu cred ca asa au fost din fabrica deci ceva s-a intamplat cu ele Smile

aveti idee ce as putea face sa dispara acel joc, sa fie fixe cat de cat in locasul in care culiseaza? e destul de enervant zgomotul...

multumesc
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca tijele, in interior, sunt prinse si culiseaza pe un fel de coliere din plastic care in timp se uzeaza...sau bucsele de plastic de imbinare a tijelor sa fie largite...desfa capitonajul usilor si vezi realmente ce se intampla.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
o sa desfac sa vad exact, precum zici.

stiu insa cum e la Astra: tijele respective nu sunt sustinute cu nimic in afara de orificiul in care culiseaza din capitonajul usilor - dar nu avea inchidere centralizata - cum are masina in cauza acum
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
nu am reusit sa dau jos fetele fata de la usi...

imi puteti spune cum se da jos "capacul" de la manerul de deschidere usa? are niste cleme cred si sub el sunt 2 suruburi.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cam tot ce sa desface la usi este prins in cleme. Clemele sunt prinse de fata de usa prin lipire (de obicei) si trebuie un pic tras de ea ca sa poata iesi aceste cleme. Pentru clema de metal care tine manerul macaralei geamului se poate folosi o bastista sau o carpa ca aici -> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=691
Pentru ca tijele sa nu mai zdrangane asa suparator se poate lua un cablu elecctric cu 2-3 conductori in interior. Camasa acestui cablu (de obicei in culoarea alba) este destul de groasa (ca diametru intern) astfel incat sa poate sa "imbrace" tijele de metal.
Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR