Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • CiprianTM

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2008 2.0 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De o saptamana sunt proaspat posesor a unei Antara am luat-o fiindca avea o reducere destul de buna 11.000 de euro si am da pe ea 28.000 euro.Versiunea Cosmo 2.0 CDTI 150CP Automata.Dotari optionale:Pachet Piele(Faruri Xenon,senzori de presiune in pneuri),Trapa,DVD 100 NAVI cu magazie de 6CD-uri.Cam aproape toate dotarile.
Nu am mers mult cu ea inca dar pana acum sunt multumit si se comporta bine pe sosea.O sa atasaz si poze incurand cu masina.
Skip ads

  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sa o porti sanatos.ii frumusele masinutzale astea
  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Masina este ok, iar cutia automata o surpriza placuta (schimba bine), doar ca sub 11% nu coboara consumul pe computerul de bord ;(

Mergi aici si baga seria de sasiu.
http://tis2web.xw.gm.com/tis2web
O sa primesti info despre ce posibile upgrade-uri trebuie facute pe masina (soft si hard).
In special e vb de softul de cutie pt consum si trepidatii, dar si pentru clima.
  • tavib601

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...consumul nu scade sub 11 decat daca se ruleaza cu max 90/ora in treapta a 5a , pe autostrada la 130 km la ora consuma 10.5, iar dela 10 000 km in sus s e poate spune ca merge ca lumea
clima e "proasta" ba e prea frig, ba prea cald...si nu uitati ca nu e masina de off road ci de drumuri rele de oras
nu circulati mult in oras fara sa o "frigeti" peste 100 la ora in afara, deoarece se strica filtrul de particule 2.0 cdti
Skip ads

  • Mentat

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
1. Consumul e mare, foarte mare, in conditiile in care un X3 30.SD de 285 CDp ia 13% in oras si 11.5 la 180 Km/h, pe autostrada.
2. Problemele cu clima sunt stiute si rezolvabile.

Va trebuie un service (eu inca caut) cara sa faca ultimele update-uri software ce se adreseaza consumului crescut si problemelor de clima.

Uitati aici (traducere automata din italiana)

http://antara.iziospace.net/ro/


Updates:

1. Consumul la un minim de maºinã trebuie sã fie 0,5-0.6ltr / h schimbare în N (neutru în manual) ºi 1,0-1.1ltr / h schimbare în D, desigur, motor diesel de cald. Dacã nu, existã o anumitã actualizare: "Reducerea consumului de combustibil ºi de reducere a zgomotului la un nivel minim;
2. Posibile probleme cu urmaþi-mã facilitate acasa, sau nu a mers cu aprindere prin lumini. În acest caz, existã o actualizare care rezolvã aceastã problemã;
3. 2.0CDTI motor cu transmisie automatã - Vibraþii între 1800 ºi 2000 rpm. Asta a fost introdus un nou software pentru transmisia de la nr ºasiu: W0LLA63F070095889.
Pentru a actualiza în contact Opel.
4. ECC produce instalaþiei de aer rece. E "a fost introdus un climat de software de gestionare a schimbat de la nr ºasiu: W0LLA63F470141790.
Pentru a actualiza în contact Opel.

Trivia:

1. Existã un secret de meniu (sau încercare de meniu) în cazul în care puteþi vedea o mulþime de informaþii utile, temperatura de rãcire, rezervoare de carburant, consumul instant, etc.etc .. Pentru a accesa acest meniu, pur ºi simplu apãsaþi butonul Setãri de radio pânã când auziþi un bip, iar apoi apãsaþi butonul pentru a parcurge BC diverse ecrane; BID Meniu Meniu GID
2. Dacã închiderea masina este clipeste sãgeþi, înseamnã cã cel puþin o uºã (sau usa) nu este bine închis;

  • burlacu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.
Am si eu o Antara si vreau sa-mi spuneti unde gasesc in Bucuresti praguri laterale originale?
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut !
Cochetez si eu cu gandul de a lua o Antara.
Ma infrijoreaza un pic consumul ?
Cum mai stai cu el ? Cat iti consuma acum, dupa ce ai rodat-o (urban/extraurban) ?
  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am opel antara din 2008 si am avut destule probleme cu el. dupa 2 luni m-a lasat bateria . dupa 1000 de telefoane la dibas in bucuresti m-au chemat ca sa imi spuna ca bateria e mai veche cu 2 ani decat masina si am insistat sa mi-o schimbe pe loc pentru ca venisem de la tulcea , panal la urma au cumparat una din comert , pentru ca nu aveau in stoc.
Skip ads

  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
VREAU SA AFLU SI EU SIMTOMELE SI LA CATI KM SE ACTIVEAZA CURATARA FILTRULUI DE PARTICULE CA AM CU EA 66000 DE KM
  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
EU O FOLOSESC PE TEREN LA CAMP PT.MASURATORI TOPO SI VREAU SA SPUN CA ST MULTUMIT DE EA CA SI COMPORTAMENT .NU M-A LASAT NICI O DATA PE ZAPADA SAU NOROI .TOTUL E SA NU O FORTEZI,SA DEZACTIVEZI ESP-UL SI SA MERGI CAM LA 1800 2000 DE TURE CU VITEZA A-I-A
  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
DESPRE CONSUM DACA MERGI SUB 100 LA ORA IA 8.5 LITRI DACA DEPASESTI 100 LA ORA SARE DE 9 LITRIDE EXEMPLU PLEC DE LA TULCEA LA BUCURESTI ,APOIMERG PRIN ORAS O ZI DOUA SI RETUR TULCEA SI SCOATE 9.5 ; 9.8 LA SUTA FARA SA TREC DE 100 DE KM LA ORA.POATE DACA AVEA 6 TREPTE PUTEAM SA RULEZ LA 120 KM PE ORA CU 2000 DE TURE PE MINUT .
  • Rusen

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
NICUTULCEA a scris:DESPRE CONSUM DACA MERGI SUB 100 LA ORA IA 8.5 LITRI DACA DEPASESTI 100 LA ORA SARE DE 9 LITRIDE EXEMPLU PLEC DE LA TULCEA LA BUCURESTI ,APOIMERG PRIN ORAS O ZI DOUA SI RETUR TULCEA SI SCOATE 9.5 ; 9.8 LA SUTA FARA SA TREC DE 100 DE KM LA ORA.POATE DACA AVEA 6 TREPTE PUTEAM SA RULEZ LA 120 KM PE ORA CU 2000 DE TURE PE MINUT .

Salut, eu nu am coborat sub 9 la suta mergand doar extraurban cu 90-110 km.h.
Skip ads

  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
VRAU SA STIU SI EU DE LA CINEVA DACA EXISTA REGLAJE PENTRU A MICSORA CONSUMUL LA PESTE 100 KM PE ORA MAI ALES CA MOTORINA ESTE 5.3 LEI .NU POT SA COMPAR CONSUMUL CU ALTE SUV-URI PT.CA NU STIU CAT CONSUMA ALTE MARCI LA ACEEASI CAPACITATE
ORICUM O AM DE NOUA ,SUNT MULTUMIT DE EA ,M-AM OBISNUIT CU EA ,STIU CUM MERGE ,FAC MULT TEREN CU EA DAR INCA NU AM FOLOSIT ASISTENTA LA COBORARE
ASTEPT DETALII DE LA CINEVA CARE A FOLOSIT-O
  • cristi4x4

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Antara 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
NICUTULCEA a scris:VRAU SA STIU SI EU DE LA CINEVA DACA EXISTA REGLAJE PENTRU A MICSORA CONSUMUL LA PESTE 100 KM PE ORA MAI ALES CA MOTORINA ESTE 5.3 LEI .NU POT SA COMPAR CONSUMUL CU ALTE SUV-URI PT.CA NU STIU CAT CONSUMA ALTE MARCI LA ACEEASI CAPACITATE
ORICUM O AM DE NOUA ,SUNT MULTUMIT DE EA ,M-AM OBISNUIT CU EA ,STIU CUM MERGE ,FAC MULT TEREN CU EA DAR INCA NU AM FOLOSIT ASISTENTA LA COBORARE
ASTEPT DETALII DE LA CINEVA CARE A FOLOSIT-O



Uite o comparatie Opel Antara vs Mitsubishi Pajero.
Antara 2009 2000 cc diesel 16000 km urban 13L,in conditii de iarna 19L,extraurban 8,6L
Pajero 2002 171000 km 3200 cc urban 13L in conditii de iarna 16 L extraurban 9L.

Asistenta la coborire.Bagi a 1-a,apesi butonu si iei picioarele de pe pedale.
  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
pt.cristi 4x4;merci pt informatii ; pt, burlacu;orice piesa ai nevoie la antara cauta pe internet si da o mie de telefoane la dealerii de piese noi si iti dau informatii privind producatorii si preturi ; calitate si altele
  • NICUTULCEA

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Antara 2008 Z20S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
D-LOR,CHIAR NU MAI ARE TIMP NIMENI DE CATEVA SCHIMBURI DE IDEI SI INFORMATII
SA-MI SPUNA CINEVA DACA A UMBLAT SAU DACA A GASIT PE CINEVA SA UMBLE LA REGLAJELE PENTRU CONSUM .
AS PREFERA UN CONSUM MAI MIC CHIR DACA DIMINUEAZA PUTIN PUTEREA
  • opelsv

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Domnule NICUTULCEA daca gasiti o varianta de rescriere a programului de injectie pentru reducerea consumului chiar si cu o pierdere de putere sunt si eu interesat de asa ceva. Masina asta daca ar consuma sub 9% ar fi perfect. Va rog anuntati si aici pe forum.
  • opelsv

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles ca se poate face o rescriere a calculatorului la Bucuresti sau Arad. A facut cineva asa ceva? Ca m-ar tenta. Pareri?
  • DYssa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2017

  • Mesaj Privat
A avut cineva probleme la opel antara fabricat dupa 2011, la cutia automata? Motor 2231? Va rog ajutati ma cu rasp
  • Anomisboo

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Antara 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Mentat a scris:Masina este ok, iar cutia automata o surpriza placuta (schimba bine), doar ca sub 11% nu coboara consumul pe computerul de bord ;(

Mergi aici si baga seria de sasiu.
http://tis2web.xw.gm.com/tis2web
O sa primesti info despre ce posibile upgrade-uri trebuie facute pe masina (soft si hard).
In special e vb de softul de cutie pt consum si trepidatii, dar si pentru clima.




Salut colegu,
Postul tau este vechi si link-ul de mai sus nu mai este valid.
Stii cumva o alta adresa unde as putea sa aflu info despre upgrade ...
Am si eu trepidatii , banuiesc ca din cutie viteze at , pe la 2000 ture.
Multumesc,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR