Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Sunt in asteptarea unui Opel Astra Classic 2 1.4Twinport 4usi.
As vrea sa stiu, la momentul primirii masinii, la ce acte si accesorii sa ma astept. Masina e cumparata in leasing.
1. acte obligatorii pe care trebuie sa le primesc (inclusiv carte service, etc)
2. accesorii, pe langa cele comandate: vor fi covorase, set triunghi reflectorizant, kit sanitar, stingator incendii, roata rezerva samd? - sau trebuie sa le iau singur
3. daca trebuie sa verific uleiul si nivelul antigelului, sau ma bazez pe ce vine din fabrica?
4. masina trebuie sa aibe 0km la bord? sau exista justificari de genul "are 5 km deoarece a trebuit sa o ducem de la..la... "

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
4. 0 km probabil nu o sa aiba, de regula la vama merge cu ea pe roti. Deci o sa aiba 10-20 km.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
salutare
sa stapinesti sanatos masinuta...
1. nu stiu exact (la mine a fost acum 5 ani treaba asta asa ca s-o fi schimbat cite ceva in proceduri); eu am primit o mapa cu manualul de utilizare al masinii, o carticica cu toti dealerii din Europa (Service Network), cartea de service a masinii. Fiind tot in leasing am facut un proces verbal in numele soc. de leasing... si parca ma fuse ceva dar nu mai stiu.
2. daca astia la Mercedes sau VW unde masinile costa si dublu nu-ti dau covorase (asta mi se pare o tiganie, sa-ti mai ia 30/50 sau 100 E cit or mai fi si alea) ce sa zici de Opel? Deci NU.
Triunghi, stingator, trusa sanitara le iei tu. Si ele costa cam asa: 500000 trusa, cam 200 triunghiul si cam 200-400 stingator
Covorasele la fel....le iei tu sau de la dealer sau de pe la magazine gen Augsburg/Metro/Selgros.... te sfatuiesc sa iei de cauciuc si nu gen mocheta pt ca la mizeria din tara asta alea mocheta se fac ca naiba f. repede. Sint insa mai estetice.
3. Verificarea e simpla, poti s-o faci si tu la receptionare dar oricum face parte din pregatirea de livrare. (atentie, nivelul de ulei se masoara cu motorul cald, la 5 min dupa ce l-ai oprit, ca sa se scurga in baie)
4. Nu poate avea 0 km. Eu am luat-o cu 11. e normal cam pina in 20...
astea sint drumurile prin fabrica / prin curtea dealerului etc.
5. baga urgent benzina, ca vin cu 5-7 litri in ele....si nu te zgirci sa bagi de la vreo statie no-name.. daca vrei sa o ai fara probleme...
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sa traiesti zafirule, mersi pt promptitudine si sfaturi!
n-o sa ma zgarcesc la benzina, vreau sa am masina ca noua dupa cei 5 ani de leasing Smile
Skip ads

  • cn5691

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am receptionat masina joi (09.03) incepand cu ora 16.00 la GTT Bucuresti. Nu pot sa-ti comunic prea multe despre leasing deoarece am platit tot banul (cu un credit nevoi personale) dar iti pot spune ca avea la bord fix 31,8 km. Astazi 13.03 are deja 363 km.
Sa ai parte de o masina buna si de milioane de km fara RK!


Ultima modificare facuta de cn5691 la Lun 03 Apr, 2006 1:26 pm, modificat de 2 ori in total
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Zafirul ti-a spus cam tot ce este de facut.As adauga:sa verifici presiunea in roti.Eu cind am ridicat masina am avut surpriza sa o ridic cu mult sub presiunea standard.Mi-am dat seama numai dupa vreo 2 saptamini timp in care ma miram de ce fac asa zgomot mare rotile si de ce mai tot atingeam cu scutul cite ceva.
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am ridicat si eu masina de la Di-Bas - Astra Classic 2 1.4, dupa (doar) 2 saptamani si 3 zile de asteptare.
Masina avea fix 5,4 km la bord. Cred ca ma pot considera un fericit Very Happy .
Benzina nu cred ca avea 1 L, tipul care mi-a predat-o spunandu-mi: "S-ar putea sa va ajunga benzina pana la Mol" - care era la 300 m distanta de Di-Bas.
Bineinteles ca nu mi-au dat covorase - o sa iau unele personalizate pt Opel din Vitan - 600.000 setul. Trusa medicala, stingatorul si triunghi reflectorizant nu mi-au dat si nici nu am cerut. Sunt obligatorii in trafic?
Presiunea n-am apucat s-o verific si, desi mi-au zis ca este ok ca au verificat-o ei, as vrea sa ma conving si eu.
Si inca ceva: am luat masina in leasing si ultimele trei zile de asteptare s-au datorat celor de la Porsche Leasing, care nu au binevoit sa plateasca masina dealerului, in conditiile in care eu platisem avansul cu vre-o 3 saptamani inainte Mad.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
trusa, stingatorul si triunghiul sunt obligatorii Exclamation
aproape 1.5 milioane lei vechi te costa Smile
Skip ads

  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Dar pot sa le iau de oriunde le gasesc nu?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
normal ar fi sa le iei de unde gasesti mai ieftin Exclamation
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Asa ma gandeam si eu Razz .
  • parabellum

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a venit Astra 1,6 dupa 7 saptamani de asteptare.
Dealerul mi-a oferit covorase, mp3 player si alarma (aia din fabrica).
A venit cu 27 km la bord - un pic cam mult dupa cite am cititi aici.
Am cumparat trusa, triunghi si extinctor de la Cora : total sub 100Ron
Skip ads

  • mares.victor@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am cumparat un Astra Classic 1,4 nou, da la Bacau, dar nu mi-au cerut sa cumpar trusa medicala etc.. Vreau sa spun ca mia venit masina in 14 zile desi in contract erau trecute 21 zile. Asta pentru ca am optat pentru vopsea metalizata. Daca vroiam nemetalizata, din iunie treabuia sa astept pina in septembrie. Am fost multumit cu cei d ela bacau. Adresa mea mares.victor@yahoo.com, sunt nou pe forum din data de 16 septembrie2006
  • mares.victor@yahoo.com

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu am cumparat un Astra Classic 1,4 nou, da la Bacau, dar nu mi-au cerut sa cumpar trusa medicala etc.. Vreau sa spun ca mi-a venit masina in 14 zile desi in contract erau trecute 21 zile. Asta pentru ca am optat pentru vopsea metalizata. Daca vroiam nemetalizata, din iunie treabuia sa astept pina in septembrie. Am fost multumit cu cei d ela bacau. Adresa mea mares.victor@yahoo.com, sunt nou pe forum din data de 16 septembrie2006
  • allexswat

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 zex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sall
vreau sa imi spuneti daca stie cineva ce inseamna sistemul twinport la opel
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR