Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, sunt destul de nou aici pe forum, si destul de nou posesor de opel, detin un Astra G din 2003 cu motor de Z16XE, masina fiind din 2003 cu ceva probleme la cumparare(cumparata de tatal meu, care nu se pricepe destul de mult la masini), probleme la ECU rezolvar de Mihai de la ECU.ro, caruia ii multumesc pentru amabilitate, acum problema este consumul. Consumul urban in Galati este de circa 12-13 %, Galatiul nu este foarte circulat si obisnuiesc sa circul la ore destul de libere si mai mult pe centura orasului, in afara nu prea am avut ocazia sa o testez, mentionez ca nu am nici un bec aprins in bord.
Am tot frunzarit forumul si in sus si in jos, toata lumea spune sa o duc la tester, la tester am fost tot ce mi s-a spus a fost ca nu are nici o eroare si ca motorul merge perfect doar ca sonda lambda ar trebui schimbata ca dinn cauza ei consumul este mare. nu ar fi problema sa o schimb dar macar sa stiu ca s-a facut o diagnoza cum trebuie si de cineva care se pricepe, cei 2 mecanici cu tester la care am fost nu prea mi-au insipirat incredere, cel putin primul a facut constatarea cu sonda lambda deoarece a zis el ca miros gazele de la evacuare urat:).
Daca se poate sa imi recomandati pe cineva din galati unde as putea sa fac o diagnoza buna si sa imi spuna ce nu este in regula cu masina ar fi perfect, va multumesc si scuza-ti de postul lung. ms
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cauzele consumului mare pot fi multiple: stil de mers, filtru aer, bujii, retur infundat, roti infranate, termostat blocat pe deschis etc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sonda lambda poate fi un motiv, aia se vede frumos, chiar si fara tester, cu un multimetru, cu care sa masori tensiunea pe ea, trebuie sa oscileze intre ~100 mV si ~900 mV (ideea e sa vezi ca trece pragul de la mijloc destul de des)



Alte simptome: termostat blocat pe deschis - motorul se incalzeste greu, la drum intins motorul e rece.
Stil de mers: porti 46 la pantof. Protectia de cauciuc de pe pedala de acceleratie a disparut.
etc, etc, etc
Eu as zice sa verifici sonda lambda. Explicatia mesterului, cu gazele care miros urat, desi ciudat, poate fi (empiric) o treaba. Sonda lambda busita poate insemna ardere incompleta....
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am acelasi masina Z16 XE.
Problema asta am avut-o si eu cand am luat masina.Mi se parea ca consuma foarte mult(inca mi se pare).12-13.Am pus-o pe tester de 3 ori intr-un an de zile.Acelasi raspuns."Masina nu are nimic".De 2 ori la Erebus(a 2 oara nu mi-au mai luat bani,multumesc d-le Panait).Nici o eroare.
Ultima data am fost cu ea la Maiandrei.Si m-am linistit.Asa consuma ea.Mi-a zis totusi ca bujiile influienteaza foarte mult consumul.

Ca sa stai linistit pune-o pe tester(la mine devenise o obsesie),dar nu te apuca sa arunci banii aiurea fara sa stii exact ce are.

Le - afara cum consuma?
Skip ads

  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am reusit ieri sa dau in sfarsit de ISO de la mine din galati si am facut un test cum trebuie la motor, sonda lambda lucreaza cum trebuie adica trece destul de des de la sarac la bogat si intre 100 si 900 deci lucreaza bine, acum sa mai vedem in afara nu am reusit sa ies sa ii fac un consum dar cred ca mam resemnat ca asa consuma ea:).
Inca o chestie care ma framanta poate consuma mult de la benzina?
Adica eu pana acum puneam de la petrom 95 si am pus 99 si parca coboara acu mai incet(nu am MID) o sa revin cu rezultate cand ajung la km si ii fac plinu din nou.
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Acelasi tip de motor il am si eu. Mie imi consuma mai putin, vreo 9-10% prin localitatate. Diferenta probabil se simte de la stilul de condus. Teoretic, am inteles ca benzina 99 se consuma mai repede decat 95. Cifra octanica mare, arderea se face mai repede.
  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat cu mai multe stiluri de condus.....agresiv, ca un mos tot la fel aceeasi chestie, acum la partea de teorie eu parca o vad altfel arderea ai rapida dar are nevoie de mai putina benzina pentru aceeasi explozie:) poate am spus o prostie dar asa gandesc eu
  • Sabbah

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am avut problema aproximativ identica
aveam sonda lamda de turetie defecta si imi manca 10 la suta afara ... in oras nu vreau sa ma mai gandesc
am mers la internt e undeva la iesirea din galati spre sendreni langa mol si mia spus tipu ala ca e sonda ca avusese o vectra care avea aceeasi problema

am schimbato insa la iulisen - service pe centura langa opel - ( nu aveau soft prentru motor ) unde ma constat 4 400 000 lei + 8 000 000 distributia

acum merge de rupe si tot nu am consum de 10 :DDD

vino la un meeting sa vedem - la mine nu puteai sa stai cu ea la semafor ca te rupeau noxele
Skip ads

  • Alin_cornel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deci.....dupa 20 de litri de benzina petrom 99 surpiza am 250 de km si sincer cum zicea si Sabbah intradevar pana acum mirosea urat acum cu benzina asta nici nu mai miroase si la consum a iesit un 8-9Smile deci e perfect sonda lambda am reusit prin ajutorul lui ISO sa vad ca merge perfect deci poate sa fie doar benzina:)
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Consumul la Z16XE conteaza enorm de "talpa" . Eu unul nu am reusit niciodata sa scot un consum extraordinar ... Undeva la 7-8 % , dar tatal meu (in rarele ocazii cand i-am dat masina ) a scos undeva la 5.5% la un drum de Constanta-Bacau ...Dar el nu trece peste limetele legale decat cu maxim 10-20 km/h . El nu se baga in depasiri mai fortate ... In fine una peste alta , cel mai criminal consum l-am scos pe sectiunea Otopeni - Casa Presei Libere , undeva la 14-15 , si pe autostrada cu 5 persoane in masina plus bagaje cu aer conditionat deschis mers constanta la 160-170 km/h (ca avionul nu asteapta Very Happy undeva la 14
  • Sabbah

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tot iti consuma mult eu cu benzina de 1 milion ma duc galati - bucuresti - galati cu trafic
cu viteza de maxim 100\h

1 milion = 25.5 litri euroluk95 - bag mai mereu de la lukoil

cu plinul am facut 800 km si cu trafic si ceva talpa : Very Happy D
  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sabbah a scris:

cu plinul am facut 800 km si cu trafic si ceva talpa : Very Happy D


nu prea cred sincer ca ai mers atat cu un plin...
stiu ca e cam mort topicul dar nu am reusit sa ma abtin cand am vazut Shocked
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ASTRA 2.0 DTI a scris:
Sabbah a scris:

cu plinul am facut 800 km si cu trafic si ceva talpa : Very Happy D


nu prea cred sincer ca ai mers atat cu un plin...
stiu ca e cam mort topicul dar nu am reusit sa ma abtin cand am vazut Shocked


Poti face 800 km cu un full dar in nici un caz cu mers prin oras si cu "talpa" .
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca este cam veche topicul dar ma bag si eu ca nou venit.Am masurat intre 5.7-6L afara,cu doua persoane,stil normal condus(60 loc.100 afara)cu AC cam jumatate din drum,in oras insa pe la 9.5-10 (Tg Mures)
  • YBAG
  • *
  • 3 mesaje
  • din 13 Mar 2017
  • Zafira 2001 Z16XE
  • Bucuresti
  • YBAG

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2017

  • Mesaj Privat
sal!am o zafira 1.6 16v z16xe consumul se datoreaza si stilului,dar tre sa verifici 1schimba sonda de dupa catalizator(e sub volan)ea da amestecul si dupa ceva timp cedeaza chiar dk la tester nu da nimic(am patit-o,cipcul mult in BUC,)si clapeta de acceleratie verific-o(se poate sa nu functioneze vacumul de la retur)
ATENTIE TUTUROR POSESORILOR Z16XE motor de turatie se schimba treapta la 4000ture,mergi la consum redus2500ture numai in treptele 3,4,5!dk nu e turat se infunda egr,sonde,filtru de particule si nu economisesti nimic ba din contra pierzy prin service-uri!
personal am incercat toate variantele nu merita,consum de 10,75l/100km urban in carte extra urban 7,5l/100km,eu am scos 5,7 cu masina goala iar in BUC 10-12l/100km depinzand de aglomeratie si e varianta de 105CP
  • FIvancea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salut am aceeași mașinã și am Aceeași problemã ca și dumneavoastrã îmi consumã foarte mult combustibil și nu știu ce sã fac dacã ai rezolvat problema te rog spune și mie ce sã fac Vã mulțumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR