Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ia uite : http://www.gandul.info/2006...axa_pentru_masini

later edit : "Pretul unei masini rulate cu o vechime cuprinsa intre o jumatate de an si un an este cu 7% mai mic decat cel la care se vindea noua, in vreme ce valoarea acesteia poate scadea cu 21% in cazul unei vechimi de 2-3 ani si cu 52% in cazul unui autoturism cu o vechime de 7-8 ani.

Astfel stabilita valoarea masinii, la inmatriculare se plateste o taxa in functie de capacitatea cilindrica a vehiculului. Pentru autoturismele cu o cilindree cuprinsa intre 1,6 si 1,8 litri va fi de 30% pentru Euro 3, de 62% pentru Euro 2, de 143% pentru Euro 1 si 165% pentru non-euro. Pentru modelele cu o capacitate cilindrica intre 1,8 si 2 litri, cuantumul taxei se ridica la 40% pentru Euro 3, la 92% pentru Euro 2, la 240% pentru Euro 1, respectiv la 296% din pretul stabilit pentru masinile non-euro" - sursa : Gardianul
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
alta viata! macar intelegi ceva. cam mari taxele...
eu as fi gandit altfel legea asta: nu te taxez daca aduci o masina de norma euro 2, cu conditia sa dai la REMAT o masina de norma euro 1 sau non-euro. Rolling Eyes Rolling Eyes bineinteles, s-ar fi gasit si aici hibe...

later edit, conform cu bogdanene: DOAAAMNE DUMNEZEULE!!! pai dupa ce spune in gardianul, daca l-as aduce acum pe Garfield l-as mai plati odata!!! 24500 masina noua, 52% ~ 13000 evaluata in vama. 40% din 13000 = 5200 EUR TAXA!!! + TVA aferent... Gardianul ala a baut ceva stricat...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca se vor lua dupa valoarea de catalog in fct de anul de fabricatie, si nu dupa cati bani ai dat pe ea acolo...ca se pot face multe chitibusuri Very Happy
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="eduard33"]Banuiesc ca se vor lua dupa valoarea de catalog in fct de anul de fabricatie, si nu dupa cati bani ai dat pe ea acolo...ca se pot face multe chitibusuri Very Happy[/quote]

De asta sa fii sigur. doar nu o sa te creada pe tine (cu factura cu tot)ca ai dat pe o masina din 2000 500 de euro Laughing Laughing
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu va agitati atata, bucurati-va ca legile (TOATE legile) vor scapa in mare parte intelepciunii politicienilor mioritici, daca credeti ca vor mai PUTEA face legi cum vrea muschii lor, va inselati... masinile se vor baga ca si dintr-un judet in altul Rolling Eyes singura modalitate "opresiva" ar fi un control tehnic mai strict (dar NU mai strict decat la alte vanzari, ca zice Bruxell ce e discriminatoriu...)
In rest, lasati ziaristii habarnisti sa latre ce vor, castiga si ei o paine... Laughing
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Da!
Legile se vor supune celor comunitare! Chiar daca legea romana spune altceva, cea comunitara va avea putere mai mare. Acum ideea este de impozite! Ca aici UE nu are ce face! Asa cum nu a avut ce face nici Ungariei cand si-a bagat aceste taxe/impozite!
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de Ungaria, chiar aseara la stiri se vorbea despre faptul ca acum pentru inmatricularea unei masini ( si s-a dat exemplu ; motor de 1,8 ; an 2003 se plateste 1035 euro in Ungaria in timp ce in Polonia in jur de 560 euro pentru aceasi masina.Concluzia mea e ca ficare tara va avea propria politica a inmatricularilor auto, UE stabileste taxele nu si nivelul lor.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, dar aceasta NU se mai poate face discriminatoriu, adica in favoarea jegurilor de la Pitesti... Rolling Eyes
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
fratilor sint de acord cu neacceptarea intrarii in tara a masinilor care nu corespund normelor euro 3!!si gata ca m-am saturat sa trag pe nas fum si noxe la semafor[am avut si eu dacii dar nu scoteau pic de fum]ce sa caute la noi toate fiarele vechi
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sper sa fie asa. nu stiu cat pot sa negocieze ai nostri guvernanti o astfel de situatie, mai ales ca interesul ue e sa mai scape de alea vechi.
oricum ne fac o concesie ca ne baga in ue, asa ca ciocu mic pt de-alde sulfina si tariceanu...sa nu fie nesimtiti!
nu sunt de acord sa te lasa sa aduci masini din 1990, dar macar din 95 incolo.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cititi si va minunati http://www.cotidianul.ro/in...;cHash=8a31b1d03b
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt off topic, dar mi-au placut comentariile unei persoane legate de articolul prezentat de roBERT Very HappyVery HappyVery Happy:
"Iata cum o doamna care nu cred ca face diferenta intre frana de mana si frana de motor isi da cu parerea si, ce-i mai grav, cu "taxa" intr'o chestiune in care multi ingineri s'au la fel de ageamii. Mai ales Inginerul de la Ape care, pe-o mana cu premierul Apei de Foc si alti ignoranti ce i-au urmat, sunt responsabili pentru rata de mortaciuni si mutilati in accidentele rutiere romanesti, de cinci ori peste media europeana. Pacat ca nu s'a trezit nimeni sa faca si un "clasament al marcilor" in accidentele de pe soselele Romaniei, ca sa se vada clar unde ne-a adus protectionismul cu cei 8 ani "de-acasa" ai masinilor SH. In timp ce Dacia si nu numai producea masini cu dispensa de securitate de la Ministerul Transporturilor (pentru centuri nepretensionate, capota fata care reteaza gatul soferului la impact mediu, lipsa centuri spate, lipsa ABS, lipsa airbaguri, etc.), romanii mai stateau si la coada pentru sicriele astea pe roti (pana prin '97, nu?), iar politicienii, popii, politistii, procurorii, Paunestii si alte specii cu conducatoare cu p se hlizeau din namilele lor Euro 3-4 care pot strivi si 2-3 ligheane de-ale noastre la rand. Si, ce credeti, ca daca se va pune frana la importurile SH, vor navali romanii sa-si ia sifoniere Steppe?... La cum creste nivelul de trai, tot la frinele imposibil de aerisit, aprinderea imposibil de reglat perfect la mai mult de 3 cilindri din 4, socul manual cu "inecare" automata, directia tip servo-brat, blocul de sigurante pe baza de pumni, consumul 6 vara la drum - 13 iarna in oras si planetarele cu bataie de noi-noute vom ramane pana 'or rugini mertanele, gipanele si sitroeanele alesilor nostri, sa ni le dea de pomana sau pe un pumn de lei. Noi."
Tare prezentarea Laughing Laughing.
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
intr adevar super tare Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:fratilor sint de acord cu neacceptarea intrarii in tara a masinilor care nu corespund normelor euro 3!!si gata ca m-am saturat sa trag pe nas fum si noxe la semafor[am avut si eu dacii dar nu scoteau pic de fum]ce sa caute la noi toate fiarele vechi

*
Mie imi este perpendicular, dar gandeste-te ca oamenii nu isi cumpara (toti) masinile "de fuduli" ci din necesitate si iti garantez ca un Golf II luat cu 500E polueaza mai putin decat Dacia de la care tugulanul a plecat...
Oricum bani de E3 nu are, nici macar de un aparat de Panda de 2-3 ani...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR