Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.

Pana nu de mult tineam un PDA HP iPaq 6315 in suportul lui pe birou si strangea praf degeaba. Am gasit pe un site de anunturi un adaptor GPS pe bluetooth si cu toate ca avea posibilitatea sa capteze semnal de la doar 16 sateliti (fata de 32 cat au modelele noi), am hotarat sa il iau (am dat un telefon K750 second pe el.)
Desigur ca in interiorul masinii imi lua mai mult de 5 minute pana gasea semnal si chiar si atunci il pierdea destul de repede/usor. Am gasit pe cateva posturi de pe acest forum ca ar fi din cauza izolatiei masinii impotriva radiatiei sau ca ar fi ecranat interiorul. (Daca am spus prostii, va rog sa ma corectati)
Nemultumit evident de calitatea adaptorului GPS pe bluetooth, am cautat o antena GPS externa, practic nu e chiar o antena ci un amplificator de semnal GPS.
Cand am facut primul test, nu mi-a venit sa cred si l-am repetat. Rezultatul a fost ca dupa ce montam adaptorul pentru exterior la GPS-ul pe bluetooth, in mai putin de 10 secunde aveam semnal, chiar si intre blocuri. Toate bune si frumoase.., dar aveam 4m de cablu si imi statea aruncat pe bord. Am urmarit cu atentie forma masinii, partile componente ale interiorului si am decis sa "cablez" pe langa cheder. Ar mai fi existat si posibilitatea de a iesi cu antena prin plafon, dar nu am de gand sa raman fara adaptor...

Astfel, las pozele oarecum sa vb de la sine:











Si desigur, cand opresti masina, trebuie doar sa deschizi haionul, montezi antena pe partea interioara si ai scapat de riscul de a ramane fara dispozitiv.

Toata operatiunea dureaza mai putin de 10 minute, nu ai nevoie de scule ci doar de propriile degete si putina atentie pentru a nu deteriora elementele de plastic sau pentru a nu forta cablul adaptorului.
Firul de trage frumos pe sub cheder fara mare smecherie, preferabil cand e si putin cald afara ca sa fie mai moi, iar la elemetele de plastic se strecoara in spatiul gol pe care il acopera. Nu se observa nici cea mai mica urma de cablu, oricat de atent te-ai uita, cu exceptia punctelor de intrare si de iesire a acestuia. Eu am decis sa montez adaptorul GPS BLTH in compartimentul de sub volan deoarece este usor accesibil si nu prea des utilizat.
Din cei 4 metrii de cablu, iti ramane suficient la un combi sa tragi si pana pe mijlocul bordului daca ai un GPS care suporta antene exterioare.


Sper sa fie de ajutor celor care intentioneaza sa faca aceasta miscare. Smile
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si pe mine ma batea gandu odata sa fac asa ceva, dar din alte motive. Eu vroiam sa imi montez gps-u undeva incastrat in bord si evident o sa piarda semnalul. Cat a costat amplificatorul ala de semnal? de unde l-ai luat si cum se conecteaza la GPS? si daca il montezi langa antena de radio si tragi firele tot pe acolo, cred ca nici nu l-ar observa nimeni si nici nu ramai fara el. Doar o parere.
  • constantin gabor

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
rugam sursa de unde ai achizitionat antena gps(un nr de tel sau o adresa de mail) si un pret de achizitie.
ma intereseaza si pe mine.

0745275217
constantingabor[at]yahoo.com

cg
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Buna. Am cautat pur si simplu pe "site-urile locale". Dar daca dai o cautare pe google.ro gazesti multe multe oferte online.

Succes si spor la treaba.
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu tin antena de la GPS pe bord,fixata cu banda duble adeziva langa stalpul de pe partea pasagerului, unde am montata si antena de la TV (antena GPS arata exact la fel ca a ta). Pana acum nu a atentat nimeni la masina din cauza ca e antena aia la vedere. Receptia este foarte buna, gasesc satelitii in maxim 30 de secunde. Cel mai probabil, timpul mare la prima antena care ai avut-o a fost din cauza calitatii indoielnice sau a specificatiilor (sunt antene cu cold boot si de 4 - 5 minute)
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asa am utilizat-o si eu cam 25 de minute, dupa care m-au enervat "matele" si am decis sa maschez putin... As fi montat-o direct in plafon, dar nu vreau sa ii fac inca nici un "piercing".
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR