Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa nu deschid alt topic despre alarma la Opel Tigra, am sa va rog aici sa-mi spune-ti daca are cineva schema bloc cel putin pentru o alarma GT428/GT82N care este montata din fabrica pe un Opel Tigra din 97 1,6/16V/X16XE. Masina se inchide din telecomanda, ledul rosu de pe cochilia volanului se apride pentru aprox. 50 secunde , dupa care incepe sa se aprinda intermitent. M-a asteptam ca dupa asta, daca deschid usa "prin efractie", sa inceapa sa sune un claxon s-au o hupa, sa se aprinda luminile de avarie, dar nu se intampla nimic. Cand inchid si deschid din telecomanda se aprin becurile de avarie o data, respectiv de doua ori, dar fara sa scoata nici un sunet. Telecomanda are si un buton mai micut pe care daca apas se aprind luminile de avarie dar tot fara sunet. Presupun ca acela este butonul pentru cautarea in parcare.
Stie cineva cum trebuie sa functioneze astfel de alarma?
Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca nu vrea nimeni sa-mi raspunda sau poate nu stie nimeni nimic despre alarmele montate pe Tigrute. Am cautat din "rasputeri" si am gasit ceva care seamana cu ce am eu. Va atasez si voua link-ul, poate aveti nevoie.


Alarma GT
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nickm a scris:Vad ca nu vrea nimeni sa-mi raspunda sau poate nu stie nimeni nimic despre alarmele montate pe Tigrute. Am cautat din "rasputeri" si am gasit ceva care seamana cu ce am eu. Va atasez si voua link-ul, poate aveti nevoie.


Alarma GT


Salut !
1. Tigra nu are telecomanda din fabrica ....i-a pus probabil propietaru in trecut ca si eu i-am pus la a mea.
2.Alarma standard de tigra se declanseaza @NUMAI@ atunci cand se intra prin efractie in masina (adica senzorul de interior detecteaza ceva in masina) , NU se declanseaza la miscari ale masinii, nu are senzor de proximitate .
3.Iti vand un pont pt. a proba cum suna alarma : p ti-l vand ieftin Razz ca si eu am cautat luni de zile pe net desii e simplu. Inchiyi usile , deschizi portbagajul si il lasi usor pana jos dar nu il trantesti sa se inchida....dar sa fie lipit jos. Apoi activezi alarma fie din cheie ,. fie din telecomanda dar sfatui din cheie...(daca nu stii cum dai reply) . ....astepti sa clipaceasca ledul rosu si la 1 minut dupa ce clipaceste deschizi cu mana (impingi) portbagajul in sus .... si o sa urle clanxonul : p. (alarma) . ATTENTIE ca sa o opresti deschizi usa sofer Smile, atlfel iti urla dete uiti la ea.
4. Opinia mea e ca e o alarma inteligenta , si isi face treaba , daca si numai DACA cineva iti sparge masina,nu urla ca alea MADE IN CHINA cand trece autobuzul.
5. Cu placere!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am incercat eu ...... nu merge
intrebare : ledul rosu de pe capacul volanului tre sa clipeasca?
Skip ads

  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la alarma standard ledul nu e pe capacul volanului si e deasupra butonului de avarii!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Tazz a scris:la alarma standard ledul nu e pe capacul volanului si e deasupra butonului de avarii!
n-am nicun led deasupra la butonu de avarii
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:
Tazz a scris:la alarma standard ledul nu e pe capacul volanului si e deasupra butonului de avarii!
n-am nicun led deasupra la butonu de avarii

Pai de ce nu spui asa ca nu ma mai chinuiam. NU ESTI FERICITUL posesor al unei tigre cu alarma Smile standard . Nu te mai chinui sa cauti scheme . Cel de pe capacul volanului este de la sistemul de inchidere centralizata prin telecomanda de la centralina telecomenzii si este montat de cei ce au montat aia. Ca sa ai alarma standard trebuie sa ai led in butonul de avarii si senzor de detectare miscare intre cele doua oglinzi din interior. ata ete. Nu te mai chinuii
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc "lexick". Tigra despre care va spun, are led si pe cochilia volanului si la butonul de avarie, iar sus la plafoniera are un buton si un senzor de interior. Nu am timp acum sa verific ce spui tu pentru ca trebuie sa-i schimb bateria la masina pentru asta dar, simbata incerc si revin cu amanunte sau cu alte intrebari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR