Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Mulþumesc pentru urare, îþi doresc ºi þie la fel. Difuzorul este încorporat in display deci sunã chiar deasupra capului, se aude foarte bine. ªi încã ceva. Dimensiunile displayului sunt 7x2 cm. Nimeni nu mi-a putut spune înainte sã comand senzorul acest detaliu. Bine cã a încãput perfect acolo unde m-am gândit sã-l montez. Numai bine.
Skip ads

  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@edwin: foarte buna ideea cu display-ul! Eu sunt nou pe aici, am o vectra c si vreau sa montez si eu senzori de parcare ca ai tai. Daca vrei sa imi spui de unde i-ai comnandat ti-as fi recunoscator. Mersi!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
remus81 a scris:@edwin: foarte buna ideea cu display-ul! Eu sunt nou pe aici, am o vectra c si vreau sa montez si eu senzori de parcare ca ai tai. Daca vrei sa imi spui de unde i-ai comnandat ti-as fi recunoscator. Mersi!

Eu am vrut sã cumpãr de aici: http://bluexenon.ro/produse...-electromagnetic, ( era cel mai ieftin ), din pãcate nu aveau pe stoc. Am aºteptat 2 sãptãmâni dar nici atunci nu au primit. Aºadar am cãutat în altã parte ºi am gãsit aici:http://www.tmag.ro/Produse/DetaliiProdus/16/Senzori%20de%20parcare%20TMG%20EPS%20(fara%20gauri%20in%20bara)%20Accesorii%20auto.html. Erau mai scumpi, dar aveau pe stoc ºi au fost foarte corecti, am primit transportul ºi rambursul inclus in preþ. Incearcã pe primul site, poate acum au pe stoc, dacã nu la Tmag.ro gãseºti sigur. Dacã ai nelãmuriri nu ezita sã intrebi. Succes!
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Edwin, cablu de care vad ca e prins displeiul, de unde l-ai tras, (adica vine tocmai din spatele masinii de la banda respectiva) ? si daca e tocmai din spate, cum ai reusit sa-l tragi pe acolo prin plafoniera?
multumesc.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:Edwin, cablu de care vad ca e prins displeiul, de unde l-ai tras, (adica vine tocmai din spatele masinii de la banda respectiva) ? si daca e tocmai din spate, cum ai reusit sa-l tragi pe acolo prin plafoniera?
multumesc.

Nu, cablul vine de la unitatea principalã pe care eu am montat-o in partea stângã lângã modulul electric spate.

Când bara este datã jos, se vede in partea stângã un dop de cauciuc in caroserie pe unde se introduce firul de la banda montatã pe bara la unitatea principalã.
De la unitatea principalã am tras firul prin spatele ornamentului de plastic din spatele geamului din portbagaj ( se trage un pic mai energic este prins doar in cleme ), dupã care am desprins capacul de plastic de la capãtul plafonului cu aceaºi metodã ( este prinsã tot cu cleme ), am tras puþin in jos de pavilion ºi am introdus o sârmã de 3mm diametru ( mai subþire nu recomand deoarece se îndoaie ºi nu se poate direcþiona ) pe care cu mare grijã am direcþionat-o pânã la plafoniera din faþã unde am montat displayul. Când sârma a ajuns in faþã, am legat firul de la display la sârmã ºi cu aceaºi grijã am tras sârma inapoi pânã a ajuns firul in spate. Pe urmã cu mâna l-am ghidat spre unitatea principalã, ºi am introdus mufa in locul special de pe unitate. La sfârºit am prins in mai multe locuri firul cu cleme de plastic, pentru a evita eventualele zgomote produse la denivelãri.

Sper cã ai înþeles. Oricum dacã mai ai întrebãri nu ezita sã mã întrebi. Numai bine.
  • remus81

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumim pentru explicatii! Totusi pare destul de migaloasa treaba si eu cum am doua maini stangi nu cred ca ma descurc Embarassed
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
remus81 a scris:Multumim pentru explicatii! Totusi pare destul de migaloasa treaba si eu cum am doua maini stangi nu cred ca ma descurc Embarassed

Da, intradevãr ai nevoie de rãbdare, dar se poate. La început nici eu nu am fost sigur dacã reuºesc, dar pe parcurs mi-am dat seama cum se poate rezolva. Trebuie doar sã te apuci de treaba. ªi apoi dacã ceva nu merge poþi întreba: te ajut cu plãcere. Smile
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Q: cum se comporta jucariile voastre pe ploaie, am observat ca nu functioneaza cum trebuie atunci cand ploua. Presupun ca ar fi un defect de montaj(ajunge apa pe una din mufe) insa astept si alte pareri Smile
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:Q: cum se comporta jucariile voastre pe ploaie, am observat ca nu functioneaza cum trebuie atunci cand ploua. Presupun ca ar fi un defect de montaj(ajunge apa pe una din mufe) insa astept si alte pareri Smile

Si la mine am observat ca pe ploaie torentiala senzorul detecteaza si piuie,insa doar cand peste bara curgea apa mai multa..Eu am izolat etans(sper) mufa de la capatul senzorului si la tripla nu are cum sa-mi ajunga apa(este in interior).
Nu am reusit sa fac nimic cu al-2-lea bec de la stopul dreapta(unde am pus firul de la senzor).Tot nu merge,are cineva o idee sau solutie?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am observat nimic anormal pe ploaie. Cei drept pe o "ploaie torenþialã" încã n-am avut ocazia sã folosesc senzorul.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare
am si eu acest tip de senzor de parcare..totul ok dar de saptamana trecuta numai merge,doar un sunet se aude cand il pun in marsalier!acel bip..dar in rest nimika
am verificat unitatea..si merge ..adica am deconectat de la banda unitatea si palpaie,dar daca o conectez inapoi nu se aude nimik!
numai detecteaza!oare sa stricat aceea banda?eu am tras si un strat de silicon peste banda..asa mia recomandat cel care mia trimiso!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie gheata pe senzori.
Skip ads

  • dan ovidiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z13 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
pt. cei care doresc o alternativa la senzori: camera spate color cu lumina tip led (am montat-o undeva deasupra numarului din spate, camera avand un fel de suport care te ajuta si vine prins de surubul numarului dar la interiorul acestuia) si ecran color montat la interior, fara fir, cam 180 lei/2008; camera este setata sa transmita continuu si nu doar pe mars-arier deoarece aveam nevoie de o siguranta suplimentara la carlig si rulota; se vede tot ceea ce este in sparele masinii, chiar si cele mai mici pietricele, farurile si luminile masinii care vine din spate astfel putandu-te proteja suplimentar; camera se poate inclina dupa cum ai nevoie; pt. cine doreste pot sa ofer un nr. de telefon al celui care a facut montajul;
  • saizecisiopt

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara! Sunt nou venit pe acest site dar am mai avut Opel-Ascona, 1,9 benzina-masina extrem de buna.Acum am o Vectra de 1,9 motorina si dupa doua bari facute praf fata -spate am hotarit ca daca am fost tolomac si nu am comandat-o cu senzori din fabrica sa o echipez acum.Problema este ce sa pun: aceasta banda sau electro-magnetica sau setul de 8 ,,nasturi''? Ce sa fac?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cea cu banda electromagnetica e teapa!nu merita...am eu si nu merge ,face fitze la rece,condens..etc!
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pune cu ultra sunete pt ca sunt mult mai siguri. Eu am de aproape 1 an si mi-a dat o singura data eroare.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@shaftt24 nu fii asa sigur.Eu am senzor electromagnetic de 1an si nu am avut probleme.
Off-topic: Am tot studiat senzorul de parcare si nu am gasit nici o parte ascutita(care sa semene cu o ²teapa²). Wink
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
A gasit careva senzori de parcare din aceia clasici in culoarea masinii?
Masina mea e gri petrol si nu as pune senzori negri ca nu ar da foarte bine.
SI nu vreau sa ii vopsesc pentru ca am inteles ca isi pierd in sensibilitate.

Daca nu gasesc cred ca o sa imi pun si eu banda...ca pare interesanta dar mi se pare deranjant ca merge doar in timp ce misti masina. Deoarece iarna, faci niste manevre mai bruste la parcare...cel putin unde parchez eu, si as prefera sa vad mereu distanta.

Mersi
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@gxg1313, uite un loc unde gasesti si pe alte culori, nu numai negru:
http://www.dmi-it.ro/auto/senzori_parcare/1
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@gxg1313, uite un loc unde gasesti si pe alte culori, nu numai negru:
http://www.dmi-it.ro/auto/senzori_parcare/1


Am sunat la magazinul asta dar au doar gri(adica argintii) si negri.

Eu caut gri petrol sau gri sobolan nu stiu cum ii zice exact.

O sa mai caut.

Daca stie careva as fi recunoscator
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR