Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.A aparut la Zafirica mea o mica problema si de aceea va cer disperat ajutor ca trebuie sa plec in concediu si nu stiu daca e vreo problema grava si anume cum spune si titlul cand merg in marsarier la roata dreapta fata se aude cate un trosnit destul de puternic ca si cum ar fi de la planetara dar acest sunet se aude foarte rar adik la 10 incercari poate se aude o data.Mentionez ca prima data s-a auzit cadn am intors pe un drum neasfaltat si cu pietris.O mica schimbare am vazut atunci cand pun frana in timp ce merg in marsarier parca nu mai trosneste.Am fost la mecanic dar nu a vrut nici in ruptul capului sa faca cat a plimbat-o el si mi-a spus ca poate fi de la o pietricica dar dupa aceea s-a mai auzit.Ce ma sfatuiti sa fac?trebuie sa plec in concediu si mie frica sa nu raman pe undeva cu ea si cu familia si cei 2 copilasi micuti!Deci AJUTOR va rog Crying or Very sad Crying or Very sad
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scoate roata si cu motorul scos din viteza invarte de de butuc inspre inapoi, si vezi daca se aude ceva. Bracheaza pe rand stanga sau dreapta.

Sufla cu aer de la compresor de obicei e multa mizerie acolo. Eu am facut chestia asta si apoi dupa cateva saptamani am dat jos etrierii , i-am curatat si i-am vopsit ca sa fiu mai linistit.

Ai mai putea sa-l pui pe mecanic sa desfaca pana la planetara si sa vezi daca e vreo problema acolo.

Despre plecare in concediu pot sa zis ca sigur te aduce acasa masina. Am fost si eu pe drumuri aiurea si vezi ca e acelasi model, am facut 1400 de km si singura problema a fost o roata dezumflata.

Bafta si sa speram ca-i gasesti buba.
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristi... Sunt mai mult ca sigur ca vorbesti despre zgomotul care se aude la asezarea ansamblului arc/suport pe amortizor , in partea de jos (cea care activeaza ca pivot superior).Intre cele doua piese se gaseste un rulment care este foarte expus la praf,noroi si apa aruncata de roata... Dupa un timp , la bracaj maxim , se aud zgomote ca cel decris de tine. Din cauza frecarii arcul se misca fata de suport cativa milimetri si cand revine pe pozitie trosneste.Nu e un pericol dar va trebui schimbat ca sa scapi de zgomot....
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de raspunsuri la toata lumea .Din fericire am gasit singur rezolvarea (sper)caci nu a mai dat nici un semn de trosnit sau ceva de genu.Deoarece pierdusem siguranta care vine pe etrier aceea sarma,am facut eu una asemanatoare si care mi s-a parut mie ca s-ar potrivi.Intre timp am comandat acea sigurata care vine la set si pe care am dat 40 de roni -mi s-a parut cam mult pentru 2 sarme -si am schimbat-o si de atunci totul este ok.Pana la noi intamplari va sal;ut pe toti si sa ne mai auzim cu bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR