Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum sa curat tapiseria si mocheta din masina (cea din garaj si din josul mesajului) ... mentionez ca, (virgula) cand am cumparat uleiul pt. a face schimbul am pus sticlele pe bancheta din spate.. (deah .. neglijentza) .. si un dop probabil fusese desfacut sau stiu eu ce dreq se intamplase.. ca o sarit si am murdarit toata masina (banceta, fete usi, scaune fata (partea din spate), mocheta..) si sunt disperat! Sad
Ce sa fac? Ca prima solutie a fost indepartarea "subiectului (sticlele)" si curatarea cu o carpa uscata ce era daca se poate spune "surplus" .. adica ce nu intrase inca in material... solutii?
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu iti vand un pont, e mai greu pt tine, dar daca vi in bucuresti si nu ai ce face cu 2,1 mil lei si te lipsesti o zi de masina, exista o spalatorie ce face concurenta celor de la Expert Auto. Eu am dus bembeul la ei (care are toata tapsieria gri deschis) intr-o stare relativ murdara si oamnii l-au facut exact asa cum a iesit el din fabrica.
Lucreaza cu produse ma-fra, dureaza cam 4 ore + 4-5 ore pentru uscare.
Desi e destul de scump (la 1/3 pret totusi fata de Auto Expert), face toti banii : curata tot-tot impecabil : scaune, fete usi, plafon, mocheta, covoare, bord, plastice, portbagaj, cauciucuri, iese superb.
  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
si cam cat costa?? nu stii daca au "reprezentante " si in tara? nu neaparat in SV de unde sunt... macar prin apropiere..cat de cat
daca nu am sa gasesc vreo metoda sau vreo spalatorie pe aici o sa vin si la bucuresti.. doar am masina de cateva zile.. si chiar nu se poate circula pe acele locuri... te murdaresti de ulei pe haine.. nu pot sa stiu ca masina mea e asha.. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai am scris mai sus : 2.100.000 lei - cosmetizare totala interior - si face toti banii (in plus primesti si un exterior gratuit Very Happy )
nu cred ca au reprezentante prin tara, oricum aici in buc, este o spalatorie destul de exclusivista (datorita preturilor : 120k int / 120k ext)
Skip ads

  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai eu nu vreau "cosmetizare" totala in interior si nici nu prea sunt de acord cu chestia de a lasa masina la ei 1 zi ... eu nu vreau surprize de genu` silicon pe bord...sau mai stiu eu ce... in rest tapiserie e ok in afara de uleiul scurs.. masina are 4 zile de cand e in RO... as dori servicii exclusiv pt. acele pete de ulei si in prezenta mea acolo.. crezi ca se poate..?? chiar si cu 500 mii in plus... dar sa stau acolo Smile .. aia reprezentant spaga ..daca primesc Rolling Eyes
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI, ma intereseaza si pe mine, unde se afla spalatoria? Oricum la 210 RON e mult mai bine decat la AutoExpert.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
man normal ca se poate. te duci acolo si ei iti zic cat te costa. in plus nu te obliga nimeni sa o lasi acolo o zi. daca vrei, poti sa pierzi timpul pe langa ei cat lucreaza, au chiar si o mini terasa cu verdeata si bar.
o poti lua imediat cand termina, dar la curatare totala mai trebuie sa o lasi cateva ore in soare sa se usuce la ei in curte..sau te poti sui in ea uda si pleca. acum sa nu iti inchipui ca e uda fleasca, dar are tapiseia usor umeda.
eu nu am avut timp sa stau dupa ei 7-8 ore, asa ca am lasat masina dimineata si am venit seara sa o iau.
in ceea ce priveste siliconul, nu iti face griji, baietii sunt foarte profi si nu fac surprize. ca motiv, sunt preturile de acolo dar si masinile care vin (o sa ai parte de un mini salon auto Very Happy - eu am vazut acolo porsche,m3,etc.)
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
CHARLIE '89
Spalat interior, exterior, motor, polish, curatat tapiterie
Contact: Str. Zeletin nr. 21, sector 1 , Tel. 232.61.08; 0788.358.617
Orar: L-D: 8-21

ps:nu e reclama, pur si simplu am fost f multumit de serviciile lor. nu am incercat in alte parti, dar daca cineva a facut-o, sa posteze, chiar vreau sa fac o comparatie.
Skip ads

  • GabyOpel

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ms pt. info...dar mi`e cam greu sa vin in bucuresti.. nush ce sa fac... totusi cred ca o sa vin.. vad si cum se comporta masina la drum lung in tara....pe drumurile noastre Laughing
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
ai incercat cu BioCarpet ? Smile eu am spalat tapiteria de pe scaune cu el si mia placut cum a iesit
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
biocarpet si sa freci cu o bucata de perdea ( nu burete sau altceva). da rezultate bune .
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic asa, chiar daca speli tapiteria, o parte din ulei care a ajuns la buretele de dedesubt, dupa un timp va pata din nou. Cel mai bine ar fi sa te uiti intr-un TIS sa vezi cum se poate lua jos tapiteria. O speli iar buretele de pe scaune trebuie tamponat cu servetele care sa absoarbe uleiul. Daca e prea mult sa faci acesta operatie eu zic sa cumperi doua-trei sprayuri de curatat tapiteria(Johnson , Quick&Brite, Motip...ceva de firma) si servetele sau prosoape de hartie. In prealabil tamponezi locul cu servetelele pt. a scoate cat mai mult ulei, eventual folosesti un spray de curatat contacte electrice(nu din acela degripant) cu care sa diluezi uleiul pt. al scoate mai usor. Sprayul de curatat tapiteria are instructiuni de folosire scrise pe el. Dupa o astfel de curatare sa-ar putea ca in timp petele de ulei sa revina, atunci va trebui din nou curatate. Toata chestia nu costa mai mult de 40RON dar iti cere in schimb multa munca si rabdare.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat pb spune-mi ºi mie cum dar eu cred cã cel mai bine e sã te duci undeva unde ai garanþia cã îþi ies acele pete de ulei. Eu cred cã meritã banii. Pb. e cã e cam departe buc.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"GabyOpel " cum ai rezolvat problema ca acu' dupa sarbatori am observat ca am patata bancheta din spate ; problema e ca nu stiu ce poate fi ca am "carat" multa lume si pot suspecta o groaza de surse de pete ( bere, vin spumant, etc) ; dar daca ai reusit sa scoti petele de ulei , cred ca se pot scoate si astea.
  • Deviltry

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@ VectraDTI cam cu ce pachet compari curatarea de la CHARLIE cu cea de la AUTOEXPERT ?

Ce fac cei de la CHARLIE pentru 210 roni ?

Au un site cumva?

Merci
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu am efectuat nici o operatie de curatare la AutoExpert, insa de cei de la Charlie am fost extrem de multumit.
  • Deviltry

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI, intrebarea era ce fac baietii de la CHARLIE pentru 210 RONI?

INT/EXT ? Polish? Motor ?

Senqiu :)
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Oricum ai incerca sa cureti uleiul nu-l mai poti scoate din burete!
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
uff... la mine nu e murdara insa scaunele si tapiseria au un miros urat pe care as vrea sa il fac sa dispara sau sa se atenueze! folosesc eu deodorante auto insa... mirosul iese din panze Smile credeti ca reusesc pe undeva sa rezolv?
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

Am descoperit chestia asta zilele trecute si mam gindit ca este utila.
Eu am plafonul dintrun material pufos bej deschis si ma gindeam eu ca destul de greu de curatat dar.......
1.cumparati servetele umede - un pachet mic maxim 2 lei unu mare cam 7 lei ( cu o singura specificatie - sa nu contina crema sau ceva de genu pe servetel care face pielea pufoasa- deci testati un pachet mic si voi inainte ,adica dupa ce vati ster pe miini si sa uscat vedeti cum va ramane pielea -ideea este sa nu o simtiti unsuroasa sau gresata)
2.luati prietena sau nevasta si o scoateti la plimbare ( asta da pretext)
3.cind opriti undeva mai retras ca sa nu va vada lumea, sau mai bine zis sa nu va rida lumea- ii dati un servetel umed si ii lasati scaunul pe spate
4.frecati pina va plictisiti plafonu , daca vreti puteti freca si alte subansamble ale masinii si aici nu insinuez nimic, si lasati sa se usuce.


O sa fiti surprinsi de rezultate

Eu azi pe lumina am constatat ca juma de plafon era bec si juma murdat - pina acolo curatasem


Spor la treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR