Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Din motiv de ploaie combinata cu vant foarte puternic+muzica data tare+viteza de 100km/h+un cui, m-am ales cu o pana pe spate, care nu am sesizat-o la timp si am mers vreo 5km asa, pana am redus viteza dintr-un motiv oarecare si mi-am dat seama ca ceva e in neregula si am oprit. M-am ales cu un cauciuc facut aproape praf: de la gaura cuiului, si un "pachet" de tinte scos la vulcanizare din cauciuc inca 4 gauri care le-am peticit. Cauciucul l-am pus momentan ca rezerva. Janta nu are nimic (chiar surprinzator). Pe masina am pus rezerva. Intrebarea e urmatoarea: pot merge linistit cu rezerva? Intrebarea s-ar putea sa para tampita, insa in cartea tehnica scrie sa nu se utilizeze rezerva decat pentru scopul pentru care a fost destinata, nu in mod curent. Desi aparent janta+cauciucul (are un punct de vopsea alba, cele de pe masina un punct de vopsea galben) sunt din acelasi tip cu cele de pe masina, exista vreo diferenta constructiva intre rezerva si celelalte? Pot merge linistit cu rezerva? Ideea e ca nu am bani de un cauciuc nou, si oricum ar trebui cumparat din acelasi tip cu cel de pe partea celalalta, care intre timp nu mai e nou, e uzat de 8000km. Practic ar trebui 2 cauciucuri noi.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Daca rezerva are acelasi dimensiuni ca roata schimbata poti merge fara probleme pana iti cumperi un alt cauciuc.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ce scrie la carte e din cauza ca rezerva (cauciucul) imbatraneshte shi nu mai raspunde cerintzelor de folosire normala
catzi ani are rezerva?


Ultima modificare facuta de styx la Lun 13 Mar, 2006 11:58 am
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai are aceeasi varsta cu masina: 3 luni.
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
la 3 luni nu trebuie sa-tzi faci probleme, daca asha cum a scris shi Marius T. rezerva are aceleashi dimensiuni cu ce ai pe mashina
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Sa nu uiti sa verifici presiunea pneului montat pe masina.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
fm a scris:Din motiv de ploaie combinata cu vant foarte puternic+muzica data tare+viteza de 100km/h+un cui, m-am ales cu o pana pe spate, care nu am sesizat-o la timp si am mers vreo 5km asa, pana am redus viteza dintr-un motiv oarecare si mi-am dat seama ca ceva e in neregula si am oprit. M-am ales cu un cauciuc facut aproape praf: de la gaura cuiului, si un "pachet" de tinte scos la vulcanizare din cauciuc inca 4 gauri care le-am peticit. Cauciucul l-am pus momentan ca rezerva. Janta nu are nimic (chiar surprinzator). Pe masina am pus rezerva. Intrebarea e urmatoarea: pot merge linistit cu rezerva? Intrebarea s-ar putea sa para tampita, insa in cartea tehnica scrie sa nu se utilizeze rezerva decat pentru scopul pentru care a fost destinata, nu in mod curent. Desi aparent janta+cauciucul (are un punct de vopsea alba, cele de pe masina un punct de vopsea galben) sunt din acelasi tip cu cele de pe masina, exista vreo diferenta constructiva intre rezerva si celelalte? Pot merge linistit cu rezerva? Ideea e ca nu am bani de un cauciuc nou, si oricum ar trebui cumparat din acelasi tip cu cel de pe partea celalalta, care intre timp nu mai e nou, e uzat de 8000km. Practic ar trebui 2 cauciucuri noi.


ai avut noroc. cauciucul nu a imbatranit. poti folosi rezerva fara probleme.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai o rezerva doar pentru urgenta cu dimensiuni mai mici si viteza max 80 km/h?
Daca ai aceiasi dimensiune, tip si fabricant, e ca si rezolvata problema. Verifica daca nu e cumva cauciucul e vechi ca data a productiei chiar daca masina e noua. Vezi specificatia DOT.
Rezerva daca nu e de acelasi fel ca si restul nu e o catastrofa. In general majoritatea soferilor nu le rotesc pe toate si rezerva ramane neschimbata chiar daca se schimba mai multe seturi de anvelope.
Fiind masina de 3 luni ai mai mult ca sigur un model nou de anvelope si nu e o problema sa gasesti una de schimb.
Daca nu ai acelasi tip, e vechi, recomandarea e sa te gandesti la 2 bucati identice de gume.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Roata este de dimensiuni normale. Singura chestie care m-a intrigat a fost punctul de vopsea alba de pe cauciucul rotii de rezerva. Oricum pana una alta alta solutie nu am decat sa umblu cu roata de rezerva. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi anul si saptamana de fabricatie prin specificatia DOT. In principiu stiam ca respectivul pct. semnifica unde trebuie sa fie valva si nu prea tin cont de el prea multi.
Da o informatie de fabricant anvelope si gasesti mai multi care sa te indrume la cea mai ieftina varianta de achizitionare.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mergi fara grija man asa cum au spus si ceilalti daca are aceeasi dimensiune cu cele de pe masina poti merge fara probleme cu rezerva.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR