Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe geamul din spate este o rezistenta pentru desaburirea lui.
pentru legatura electrica am doi poli (masculini) in care se baga papucul
de legatura dela instalatia electrica. Unul dintre cei doi masculi sa deslipit
Stie cineva cum lipers inapoi acesta piesa astfel ca trebuie sa faca si contact.
Astept raspuns.
Skip ads

  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum e la luneta ta si nici nu m-am uitat la opelul meu. in schimb, cand am avut oltcit am lipit acea mufa (tata) de luneta cu fludor, pasta decapanta si ciocan de lipit.
nu pot sa-ti spun daca eu am avut bafta ca nu mi s-a spart luneta sau daca un ciocan de lipit finut folosit nu o poate sparge. deci mare grija.
ar mai fi pe piata niste kit-uri de reparat liniutele acelea pentru dezghet/dezaburire, dar nu stiu cat de bine lipesc alea o mufa. daca a folosit cineva ar putea sa-ti spuna exact.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, exista pe piata pasta conductoare din argint sau cupru,aplici pasta cu o pensula fina nu inainte de acurata zona cu diluant sau acetona. Acea se usuca la +25 de grade in 24 h. Asa ca pana nu se usuca acea pata nu e indicat sa cuplezi incalzirea lunetei.
Spor la treaba. Wink
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Baieti am tot cautat da nu am gasit nimic concret, azi m-am apucat sa caut antena de radio in ideea ca o am in luneta din spate cum se tot vorbeste, cand dau sa scot papucul de la dezaburire (in ideea ca nu face contact si ca are legatura cu antena)am ramas cu mufa de pe luneta in mana.M-am chinuit sa o lipesc cu letconul ca am vazut ca era lipita cu fludor nici o sansa nici macar 2 secunde nu ramanea lipita. Are ideea cineva daca se poate lipii sau trebuie schimbata luneta ? Sad Multumesc
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Se face solutie saturata de cupru! Iti trebuie cam 5 ml. acid azotic si destul cupru! Introduci cuprul in acid si il lasi sa se descompuna ...mai adaugi pina cand pe fundul recipientului de sticla se depune un strat consistent! Pasta depusa pe fundul recipientului sa aiva consistenta pestei de dinti! Atentie ! Chestia asta o faci in aer liber si cu mare precautie pentru ca este foarte periculos! Degresezi bine clema desprinsa si locul de unde s-a deslipit si dai cu aceasta "pasta"! Trebuie sa gasesti o modalitate de a tine in presiune constanta cel putin cateva ore! Lipitura se va forma chimic! Dupa ce s-a lipit ...cureti bine cu alcol tehnic! Atentie ...pasta este coroziva ! Bafta!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca pot folosi sarma de cupru nu?, si acid azotic se poate gasii in comert? Multumesc!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poti folosi cu incredere sarma de cupru ...acid azotic mai degraba pe la vreun laborator chimic! In comert...fiind periculos ..nu cred ca vei gasi! Eu "lipeam" prin metoda asta, cavitati rezonante pentru ghiduri de unda! Bafta si mare atentie si grija in manipularea substantelor!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aaa deci clar ca nu am de unde sa fac rost de acid, daca fac rost si reusesc va anunt ca poate mai pateste si cineva ca mine. Respect
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Aaa deci clar ca nu am de unde sa fac rost de acid, daca fac rost si reusesc va anunt ca poate mai pateste si cineva ca mine. Respect
Pai din cate imi amintesc, prin Dolj era un cobinat chimic...parca, sau la alte institutii care au si laboratoare! Este imposibil sa nu gasesti, da vorbe la amici si cu siguranta vei avea succes! Respecte!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Intr-un final am reusit sa rezolv problema papucului dezlipit de la luneta

Acolo o sa vedeti o suprafata mai albicioasa care a rezultat dupa racairea cu o surubelnita a vopselei negre care era peste tot, dupa ce am racait fopseaua am luat papucul si cu un letcon de lipit l-am incins sa vad daca adera pe suprafata aceea spere bucuria mea se lipea si fara fldor, dupa aceea am luat o bucata de fludor si sacaz am lipit pe papuc dupa care l-am fisat pe geam si am pus letconul pe el pana sa topit fludorul si au facut aderenta.
Sper sa fie cuiva vreodata de folos pentru ca eu am incercat cu diferite paste conductoare din comert dar fara rezultat.Scuze pentru calitatea imaginii.Respect
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Poti folosi cu incredere sarma de cupru ...acid azotic mai degraba pe la vreun laborator chimic! In comert...fiind periculos ..nu cred ca vei gasi! Eu "lipeam" prin metoda asta, cavitati rezonante pentru ghiduri de unda! Bafta si mare atentie si grija in manipularea substantelor!


Salut
Interesanta solutia asta de lipit.
Intrebare: cat de rezistenta este aceasta solutie si cum actioneaza? Am rupt si eu un ghid de unde cam 100/50 mm aurit la interior si a trebuit schimbat. S-a rupt din cauza limitatorilor electrici (era numai unul) iar cei mecanici nu erau montati in locasuri.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am patit-o si eu cu unul din papuci , rezolvarea mea : in prima faza imi era frica sa nu crap luneta din cauza temperaturii letconului , am folosit un pistol de aer cald si am incalzit zona , prima lipitura nu a tinut decat doua zile , am incercat si cu poxipol + pilitura de cupru - nu a functionat , intr-un final mi-a venit ideea a folosi tresa ( electronistii o folosesc sa curete de fludor placi , etc ) fiindca aceasta este un pic mai flexibila decat firul care duce la luneta , am lipit cu un letcon care avea varful gros , dupa care am verificat daca functioneaza dezaburirea , am acoperit lipitura cu poxipol ca sa nu cedeze din cauza vibratiilor . sper sa va ajute . numai bine
Skip ads

  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:am patit-o si eu cu unul din papuci , rezolvarea mea : in prima faza imi era frica sa nu crap luneta din cauza temperaturii letconului , am folosit un pistol de aer cald si am incalzit zona , prima lipitura nu a tinut decat doua zile , am incercat si cu poxipol + pilitura de cupru - nu a functionat , intr-un final mi-a venit ideea a folosi tresa ( electronistii o folosesc sa curete de fludor placi , etc ) fiindca aceasta este un pic mai flexibila decat firul care duce la luneta , am lipit cu un letcon care avea varful gros , dupa care am verificat daca functioneaza dezaburirea , am acoperit lipitura cu poxipol ca sa nu cedeze din cauza vibratiilor . sper sa va ajute . numai bine



unde gasesc de cumparat aceasta tresa?iti merge dezaburirea, pana la urma ?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar aplicand o "compresa"cu apa rece pe exteriorul lunetei nu evitam mai bine spargerea?
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[Compresa ]nu face altceva decat sa mareasca diferenta de temperatura
dintre sticla si cositor.Ideal ar fi sa sa asigure o incalzire treptata...
  • danii

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Exista o solutie numita bison-electro,este pe baza de argint si am folosit-o cu succes
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit-o ?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Chiar,unde?
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
in comert se gaseste o pasta cu argint pt refacut trasee electrice. un coleg chiar pentru repararea dezabururii a folosit-o si tine de ceva vreme(3-4 luni). pasta se gaseste in doua sticlute de 1-2 grame fiecare si costa 30ron. se poate cumpara de la magazinele cu piese electronice.
colegul meu a folosit o scobitoare pt traseu si pt lipirea papucului
  • danii

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pe comanda la un magazin de piese auto si a costat 60 lei
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR