Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Demontati gurile de aerisire si pe urma le curatati.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
exact...la mine cel putin se demonteaza usor cu o surubelnitza subtire...cu grija..ca au niste urechi care se pot rupe...si apoi...la dus cu ele...si se curatza fain sub presiune
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Cine are cap intelege, nu eduard33 ????


..bre, sa-mi fie cu iertare...dar era cat pe ce sa mi-o iau si eu Laughing ...ca aveam o sticla de cola prin casa si eram chitit sa incerc Laughing Laughing

...aaa, am uitat...trebuia sa schim si becul din cutie ca mi s-a ars Razz Razz
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu folosesc un spray facut de Gs27 sau ceva de genul. cumparat din omw,se gaseste si in carrefour;e un tub galben cu verde, are si un buretel cu care cica poti sa cureti in capat,mai bine se curata cu o carpa mai "rasarita" asa
este f bun, miroase frumusel, dar, ce e cel mai important,bordul iese ca nou si ramane asa destul de mult timp, pana se depune iar praful;
am un astra din 2001, cumparat din 2003, de cand am masina folosesc spray ul asta si interiorul -consola centrala, volanul, bordul, tot..ca nou...sunt f multumit;am incercat o gramada de chestii si asta este cel mai bun ;e cam scump insa, 3-400 de mii parca ceva de genul;
aveti grija la solutiile "de compromis" ca s ar putea sa comromiteti bordul Smile
eu dau cu spray ul asta cam o data la 2 3 saptamani si din cand in cand mai curat cu lavetele alea pt interior de care scriau si ceilalti mai sus, niste carpe antistatice care retin praful, nu doar il imprastie prin masina;
Skip ads

  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu folosesc pentru curatirea si intretinerea partilor din plastic produse Mafra (www.mafra.ro). Firma este de renume (produse import Italia) si preturile sunt super bune.
Eu mi-am luat pt bord spray cu silicon (au si fara silicon) care pe langa curatire de bacterii are si filtru UV si am dat pe el 100mii
Au foarte multe produse de intretinere la preturi bune, aruncati o privire sa va convingeti.
  • tclaudiu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@zafirul si iso:
Sprayul pe care-l folosesc intarzie depunerea prafului si bordul meu nu e deloc imbacsit, chiar daca este siliconic:
http://www.mafra.ro/?id=134
Acum ce pot spune, daca bordului ii sta bine mat sau lucios e o chestie personala
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am cumparat si eu din Cora un pachetel cu servetele pentru suprafete din plastic. Se numesc Total ( sau Tottal) si sunt intr-un ambalaj gri ( au costat 11 RON). Am mai luat si o carpa de imitatie de piele (galbena si cu mici perforatii) si inca una care semana cu catifeaua (maro si foarte moale).
Cum ar trebui sa le folosesc in cel mai "prolific" mod Razz ? Trebuie sa sterg mai intai bordul cu o carpa umezita cu apa? Sper sa nu para penibile intrebarile mele Embarassed .

Zafirul si bogdanene, voi folositi servetele din astea. Cam care este ritualul?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai daca ai luat-o pe aia "imitatie piele" e numai bine...
o umezesti si cureti bine inainte tot bordul
dupa aia dai cu servetelul...daca e prea incarcat de "smac" nu apasa prea tare pe o zona restrinsa pt ca vor fi diferente (zona respectiva se va incarca de substantele astea lucitoare)
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat.

Azi am curatat bordul. Nu era murdar (masina are doar o spatamana) dar mi-am facut si eu de lucru. Ideea e ca nu am reusit sa "distribui" substanta aia din servetele chiar uniform si, la o privire atenta, se observau mici diferente, desi am sters ulterior bordul cu o carpa uscata. Cred ca ulterior se estompeaza, nu? Dar sper sa-mi imbunatatesc tehnica.

Servetelele astea au cumva si efect antistatic?

Pot sa le folosesc si pentru volan (nu este din piele) ?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@ovidelu : petele alea dispar, stai linistit Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR