Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
auzi, te intreb pe tine ca tu tre sa stii. am vazut o vectra A. avea toba exact cum ai tu pe calibra si din cate stiu eu numa calibra turbo are toba din aia. scria 'VECTRA2000' pe spate. avea si ceva paguri din fabrica. era ceva special? sau nu? stii ceva?
Skip ads

  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca era vectra 2000 16V. Toba se aseamana.
Pragurile sunt intr-adevar mai speciale (adaugate din fabrica).
Se numeste Vectra GSI, cred
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cum e pe interior da exterioru era IDENTIC cu toba care o ai tu pe calibra! probabil era GSi.
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu exista Opel Vectra GSi Wink . Vectra GSi e doar Vauxhall, la Opel versiunile mai sportive ale Vectrei nu au avut niciodata denumirea "GSi", ci "GT", "GT 16V", "Sport", "2000", "4X4", "turbo", "V6". Daca scria "2000" pe spate inseamna ca era 2.0 16V 150CP.
Skip ads

  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut-o azi in ora Darkness, era 2000 16V 4x4.
GSI, care e diferenta dintre Vauxhall si Opel, dupa parerea ta?
Daca ai fi comandat vreodata piese pt un asemenea opel (eu am comandat) ai fi vazut ca pe catalog la acest model scrie vectra gsi.

Sa inteleg dupa numele tau de pe forum ca tu esti produs de Vauxhall?
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy hai lasa vrajeala, cred ca ai inteles si tu ce am vrut sa zic. Sub marca Opel nu s-a produs "Vectra GSi", asta am zis si am dreptate Wink. Ca e Vauxhall Cavalier sau Chevrolet Vectra cu un "GSi" dupa, asta e altceva, dar nu exista Opel Vectra GSi. "GSi" e de fapt un nivel de echipare, cum e si GL, GLE sau mai stiu eu care, pur si simplu la Vectra Opel a ales sa nu denumesca "GSi" vreuna din echiparile sportive, ci le-a denumit cum am scris in postul anterior.

daca mai ai neclaritati spune-mi Very Happy. Sper ca nu te contrazici doar de dragul de a o face, ca nici pe topicul celalalt nu mi-ai dat vreo dovada de producator ce scoate peste 260Cp DOAR din chip la C20LET.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Intradevar, daca avea praguri + spoiler spate (discret) , bara fatza diferita, era un 2000 16V 4X4. In Cj sunt vreo 2 si mai este un Vectra/A Turbo
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
gsi,
Probabil esti foarte frustrat cu motorul tau obosit cu 8 supape din care probabil 3-4 sunt moarte.

Probabil ca nu prea stii Germana, sau nu stii sa citesti deloc.
Paket enthält:
- Phase - I Chipsatz Motronik
- Elektronische 2 -fach Umschaltung
- 4 geänderte Zündkerzen
- Detaillierte Einbauanleitung

Stii ce inseamna asta sau inca nu ai ajuns la scoala?

Alte linkuri:
http://www.regal-shop.co.uk...etails.asp?id=129
http://www.wallaceperforman...let_software.html

Sa incercam in engleza:
Kit includes
2 chips
4 spark plugs – regapped
switch for on and off power
(full fitting instructions)

Daca nici asa nu merge, roaga pe cineva sa-ti traduca. In mod sigur i se face cuiva mila si te ajuta. Ai avut vreodata un motor turbo,ca sa stii ca nu se poate? Nu cred. Ai citit undeva asta, sau ti-a spus cineva care are un opel turbo?
Cine se contrazice de dragul de a se contrazice?
Tu practic contrazici firmele producatoare de cipuri. Trebuie sa fii tare inteligent...
Continua sa memorezi toate tipurile de Opel, poate te ajuta la ceva. La memorie.
Asa ca lasa tu vrajeala.
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu inteleg se sa ne mai certam degeaba ... Kalibrat uite cum facem: intr-o sapt sau 2 iti vine paketu sin germania si in vreo 2-3sapt ai rezolvat si problema cu aripile. apoi dupa ce montam tot pe masina luam frumos dyno (si nu va ganditi ca avem un dyno in garaj Smile, avem unu portabil) il conectam la motor si apoi aratam la toata lumea EXACT cati cai va avea calibra. doar cu ajutoru unui CHIP!!! si fara sa umblam la motor!
cetatenii fiiti pe faza, unira bazculeaza Smile
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Asa-i, Darkness.
Dar gsi o sa vina imediat si o sa ne spuna ca dyno-ul nostru e o vrajeala, ca nu merge bine, ca nu e precis, si alte treburi.
Se poate, nu?, daca vorbeste de motoare turbo de parca a avut asa ceva vreodata.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poate el le face ... la asta nu te-ai gandit Smile
anyway ... nu are rost sa ne certam. daca cineva nu crede sa vina pana aici cu masina si facem un test: masuram puterea la masina lui cu dyno'u nostru si apoi la calibra tot cu dyno'u nostru. si atunci nu mai zice ... SAU daca vrea ne plateste drumu pana in buc si cateva ore de DYNO din ala shmeker ... dar nu cred ca se risca careva!
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Asa-i.
Oricum nici eu prea am chef sa ma cert, asa ca gsi, poti sa scrii ce vrei, sau mai bine sa o lasi balta.
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Dragos, care sunt avantajele/dezavantajele CHIPULUI?(in afara de cresterea puterii) Multi spun ca scade consumul... altii spun ca mananca motorul. Care e adevarul ?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io zic ca scade viata motorului dar nu moare in 2luni... asa ceva ani buni! si creste cateodata consumu ... asta cand dai blana. in rest am inteles ca scade consumu.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cand vii in CJ , ii dam un "test" in paralel sa vad si eu cum si cand trece un Turbo pe langa un V6.
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hai ca-ti spun - asta si din proprie experienta si din ce am citit:
Ca sa manance motorul, trebuie sa creasca puterea foarte mult - ma refer la presiunea pe turbina(deci de aici excludem motoarele aspirate), sau sa aiba map-uri foarte naspa - adica aprinderea sa fie total aiurea - asta poate sa rezulte in detonatii, si asta intr-adevar poate distruge si un motor aspirat.
Eu personal inca asa ceva nu am vazut. Am adus odata un chip pt un prieten din Sibiu, Darkness il stie si a mers la VTM si a castigat(nu sunt sigur ca a castigat cinstit, dar de aia exista prezumtia de nevinovatie...)

La mine am avut la masini intotdeauna chipuri, si niciodata nu am avut probleme. Am trimis mai demult la niste prieteni in Anglia si au fost fff multumiti.

La turbo, pot sa-ti spun sigur ca chipul creste consumul, ceea ce dupa parerea me e normal - daca creste presiunea pe turbina, trebuie sa creasca si alimentarea cu benzina.
La aspirate, toata lume care si-a pus spune ca scde consumul cu pana la 10%, DACA mentii acelasi stil de condus, ceea ce dupa parerea mea e o chestie buna.
Conditia e sa folosesti benzina cat mai buna.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
io zic ca in a 3-a deja trece Smile (joke, ramane de vazut) las ca venim cu dragos. is curios sa vad si eu un calibra V6 ca nu am vazut.
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Clar ca-i dam un test!
Daca ai datele de la masina ta, venim cu dyno si-l masuram si pe al tau.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
apropo de benzina dragos ... mi-am pus si eu azi V-power putin. si maine pun mai ult si va ramane numa v-power in rezervor si sa vad cum se comporta la consum.
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Darkness, e super al lui Cali. Merge asa, cum sa zic, smooth. Se vede ca-i mai nou ca ale noastre.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR