Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ar putea cei de la opel sa mai scada preturile la piese si masinile le-ar face mai fiabile, ca vorba aia, cam lasa de dorit ca si calitate, is convins ca daca ar face asta, multi oameni ar considera marca opel, la fel ca si WW, Audi, etc.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, am si eu opel, dar poate altii au avut mai mult noroc, in ceea ce priveste piesele, restul ca si aspect si interior nu ma pot plange, arata bine.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
egalitatea,ca sa-i zicem asa, se opreste undeva pe la nivelul Passat/A4,mai departe....adica pana la CC,Phaeton,A6,A8,nivel care se situeaza foarte departe.
sa vedem cum va arata noua omega!
deocamdata comparam niste cheltuieli facute cu masini SH,care au avut cel putin 2 soferi,care au rulat pe diverse drumuri si in diverse feluri!
vreau sa aud parerea unuia care a cumparat vectra de noua si a efectuat cu ea 100mii,de aici putem sa tragem concluzia daca e costisitoare intretinereasau nu.parerea mea!
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cata dreptate ai! A mea a avut 164.000km la achizitia in Romania, si acum am mai pus eu 50.000km peste ea si tot uimesc oamenii cand le spun ca "obectu' " are 4 ani si mai multi km decat vor merge ei pe jos in 80 de ani. Smile
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Pai citesc si iar citesc si normal ce sa vezi : Opinii, fie bune fie rele. Normal ca o masina este facuta sa se mai si strice ca altfel Unii ar murii de foame daca n-ar mai produce. Problema noastra aici in tara indiferent ce marca si model de masina ai avea tot s-ar strica. Credeti voi ca si alte marci nu au probleme din astea? Eu nu cred.
Hai sa revin on topic ca aberez.
Eu am Vectra cumparata anul trecut pe 20 martie direct de la 1-ul proprietar. El avand banu pe el sa tot plimbat prin Europa si a facut 68000 in apoape 2 ani ( timp in care a schimbat cate una alta pe garantie normal. Si vad acolo in caiet service; Bascula dr fata, nu styu ce supapa, etc). Acum masina are sa spunem aproape 74000( deci eu nu merg mai mult de 7000-8000km/an- la servici merg 5 min pe jos) si dupa cum probabil unii a-ti citit Volanta e dusa si chiar maine intra la reparat. De masina nu pot spune acum ca sunt dezamagit. Pe principiul ca orice fier cade, ma gandesc ca asa a fost sa fie si ca nu voi mai avea probleme cu noua volanta si intreg kit-ul de ambreiaj nou. Dar cu siguranta vor aparea altele. Acum DUMNEZEU cu mila.
Sper ca n-am plictisit pe nimeni.
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Urata problema la 74000 de km sa se duca volanta.... Sad nu stiu daca e normal sau esti tu mai ghinionist.. Question
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat-o la 67000... Cred totusi ca o volanta clasica (daca ar fabrica cineva) , ar fi minunata. Nu de alta dar ajunge un ambreiaj complet sa coste a zecea parte din valoarea masinii... e aberant!
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Depinde mult si de unde cumperi piesele.
  • zodrac

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sal,

eu am luat din germania anul trecut o vectra C, 2,2Y22DTR cu 98000 km, primul proprietar.
masina foarte bine intretinuta, cu service la zi, plimbata pe drumurile din vest, nu am avut nici o problema cu ea (am ajuns la 114000 km), doar am schimbat bujiile si niste consumabille (gen ulei, filtre, etc)
sunt foarte multumit, imi pare rau ca nu am unde sa o rulez cu adevarat i n tara (lipsa unor drumuri serioase)....dar, deh suntem in romania...
Skip ads

  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De ieri sunt dezamagit de vectra...am condus un bmw 530 an fab 2002. Eu am o vectra fab 2004...nici nu se pot compara prin nimic si aici nu ma refer la putere/viteza ca nu ma intereseaza asta, ci la zgomotul motorului zgomotul de rulaj tinuta de drum calitate materiale interior confort si surpriza ...preturile la piese aprox identice.
Cred ca voi incerca sa o vand cu toate ca nu o am decat de cateva luni.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
maximus meridius decimus a scris:De ieri sunt dezamagit de vectra...am condus un bmw 530 an fab 2002. Eu am o vectra fab 2004...nici nu se pot compara prin nimic si aici nu ma refer la putere/viteza ca nu ma intereseaza asta, ci la zgomotul motorului zgomotul de rulaj tinuta de drum calitate materiale interior confort si surpriza ...preturile la piese aprox identice.
Cred ca voi incerca sa o vand cu toate ca nu o am decat de cateva luni.

De ce nu ai condus BMW inainte de a cumpara Vectra Question
Ca sa nu fii dezamagit de BMW eu zic sa il rogi pe Prigonius sa te lase sa ii conduci un pic avionul(abia dupa aia poti cumpara bieiemvieul)
Ce comparatie 530 cu vectra C Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
maximus meridius decimus a scris:De ieri sunt dezamagit de vectra...am condus un bmw 530 an fab 2002. Eu am o vectra fab 2004...nici nu se pot compara prin nimic si aici nu ma refer la putere/viteza ca nu ma intereseaza asta, ci la zgomotul motorului zgomotul de rulaj tinuta de drum calitate materiale interior confort si surpriza ...preturile la piese aprox identice.
Cred ca voi incerca sa o vand cu toate ca nu o am decat de cateva luni.


Volanta la 330 am gasit cu 3000 ron. Cum naiba-s identice preturile?
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@zodrac ...de acord cu tine, acelasi motor ,,un compresor AC si cosumabile...
@maximus decimus....piesele nu sunt deloc mai ieftine....si intra pe forum la BMW si vei vedea destule probleme si pe acolo...
Skip ads

  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu crede-ti ca la actuala criza financiara care guverneaza lumea si in care valoarea masinilor Opel a scazut sensibill, e o aroganta ca piesele si accesoriile sa fie la niste preturi socante ? Sper sa intelege-ti corect durerea mea, asta chiar daca exista SH !
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O sa se orienteze omul spre masini care vor fi mai ieftine si mai usor de intretinut, chiar daca nu vor mai avea comfortul si calitatea de acuma. De exemplu o masina de oras, pe care o vad destul de des in trafic, ii matizul, care vorba aia in comparatie cu o corsa, se situeaza la cativa ani lumina, ce sa mai zicem de o vectra.
Dar ca si intretinere si pret, matizul ii mult mai ieftin decat o corsa sau vectra.
Deci in concluzie, daca lucrurile nu se vor schimba in bine, adica piese mai de caliate si la preturi mai accesibile, omul de rand spre asta o sa se indrepte, sper piese ieftine chiar daca poate sunt mai slab calitativ, dar poate la jumatate de pret si masini la preturi mici.
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
o sa laud si eu putin vectra. masina din semnatura. am cumparat o in aprilie.
km-146000. acum masina are 151000. am schimbat la ea pana acum doar distributia de o saptamana la un pret acceptabil zic eu, si senzorul pentru lichidul de parbriz. atat. mi se pare o masina foarte buna. insa imi este cam mila de ea cand ajung pe drumurile cu piatra cubica. acolo cam incepe sa scartaie din incheieturi. in ceea ce priveste consumul, mai ales la motoarele 1.9, eu zic ca nu prea ai ce sa reprosezi.
  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vectra mea cumparata de noua de la "erebus"(total neprofesionisti),
in decembrie 2007, z19dt,., si la 51000km am ramas in drum la ploiesti de a trebuit sa o aduc cu platforma la bucuresti(noroc ca mi-am facut un prieten priceput cu un mic service la domnesti).
s-a dus rola de la alternator : 250 ron piesa, 300 ron manopera si 250 ron platforma.
preturi rezonabile zic eu>
apropo, e adevarat ca cine nu te lasa la revizii sa vezi ce face nu prea face?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce sa zic... ghinion! Mie mi-a picat alternatorul la 210.000km, si am mers o doua ore numai pe baterie. Am ajuns la service pe roti, pana pe rampa. Smile Eu as zice ca nu e rau, pentru un C diesel...
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vtodan a scris:
..............dar tin sa precizez ca deja cand incepi sa schimbi piese la ea, de la noi din tara, se duce dracului toata.
Am schimbat si eu distributia, cu piese cumparate de la un magazin dedicat OPEL, piese care se pun si in reprezentanta si sincer is de cea mai proasta calitate posibila.
De exemplu, de cand am schimbat distributia, a inceput sa imi faca zgomot si asta din cauza curelei sau a intinzatorului, am schimbat bujiile, una dintre ele are perioade scurte cand nu da 100% scantei si sinti pe motor momentul lipsei de scantei.
........

Nici elementele de la distributie nici bujiile nu sunt piese "Opel" ci sunt Bosch, Conti, NGK, Mann, etc adica exact aceleasi componente care le-ai pune si daca ai avea VW, Mercedes sau alte masini, deci nu vad de ce sa te plangi de calitatea pieselor de Opel in cazul asta, poate de calitatea pieselor in general.

Pe de alta parte revenind la topic, eu am pana in prezent ~20000 km din August 2008 si pana acum ma declar multumit. Am schimbat doar consumabile si acuma la revizia de 1 an urmeaza iar doar consumabile. Mi se pare normal ca dupa ce am condus-o pe drumurile din RO sa mai inceapa sa chitaie una alta, dar asta nu este vina Opel, ci este total alta discutie. Trebuie sa luam in considerare ca noi stresam suspensiile si articulatiile masinii in 10.000 de km cat le streseaza ei in vest in 100.000 de km sau si mai mult. Se tot discuta si despre alte marci, eu vad problema putin mai pragmatic: la ~9000 de Euro a fost cea mai buna alegere pe care puteam sa o fac. Cand o sa vreau sa investesc mai mult o sa imi iau o Honda Accord si o sa am o masina putin mai fiabila, dar cu pret initial mai mare si cu costuri de intretinere regulata mai mari.
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Din ianuarie 2009 sunt posesorul unei vectra din 2005 1,9cdti,avind inaintea ei un renault megane din acelasi an si cu aceiasi motorizare.In afara de faptul ca trebuie sa schimb volanta si ambreiajul,avand 160000km,altceva nu i-am facut decat schimbul de ulei+filtre in comparatie cu meganul care pana la 60000km cand am dat-o am bagat in ea de 3ori mai multi bani.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat volanta si discul de ambreiaj pe la 185.000km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR