Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa arata masina cand am primit-o cadou de la tata (baiat de treaba tata):














A urmat apoi un lung proces de restaurare (6 luni, intr-un ritm lent) si am reusit sa fac niste poze cu o parte din lucrari.



Am proptit-o pe o parte,





Au inceput lucrari de tinichigerie la structura de rezistenta.....am taiat pragurile vechi si ruginite, am facut altele cu aceleasi dimensiuni, la o firma locala (au costat foarte putin, aprox 80 Ron) care au fost sudate in locul celor vechi, grunduite, etc. Toate partile din podea care aveau rugina au fost si ele inlocuite, dupa care grunduite, antifonate, etc. Vechiul esapament a fost inlocuit si el in zonele cu probleme mai grave.











Antifonarea s-a facut cu mare grija si rabdare, iar spre final nu a ramas metal din podea descoperit, din pacate nu am poze cu stadiul final de antifonare.


Podeaua pe interior a fost si ea foarte bine antifonata.







Dupa lucrarile de "dedesubt", masina a fost pusa pe roti si s-a trecut la smirgheluit, indreptat, chituit, smirgheluit, chituit, smirgheluit, etc, etc, etc.








Portierele au fost primele care au primit grund.



Dupa care au fost montate si retusate:





Asa arata motorul la acea data.





Acum cablurile si furtunasele au fost aranjate mai bine, plus motorul si radiatorul vopsite negru mat.


Dupa ce s-au termiant toate lucrarile de pregatire a straturilor de desubt, a urmat vopseaua rosie Smile














Plasticele negre au fost smirgeluite, tratate cu primer pentru plastic si vopsite cu negru mat deoarece aratau foarte "obosite" de vreme.





Apoi a urmat lungul proces de montat parbrize, geamuri, bari, oglinzi etc, etc.







Interiorul s-a bucurat de un plafon nou nout, hand-made, decupat din material de catre tata si cusut de catre mama Smile), dupa modelul celui vechi (care arata absolut scarbos)! intre plafon si tabla s-a izolat cu folii de spuma (asemeni celor pentru izolat parchet in locuinte). Plafonul arata cam asa:




Au urmat montarea restului de interior si exterior
Perioada fara poze prea multe, am totusi una semnificativa:




Jantele vechi au fost si ele ingrijite:







In sfarsit........rezultatul pe mine m-a multumit. Sper ca nu v-am plictisit/obosit prea tare cu aceasta poveste si sper sa va placa si voua!










Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
bravo! felicitarile mele!

ai depus munca multa in masina asta si a iesit ca lumea! succes in continuare cu ea?

ceva modificari gen jante suspensii nu ii faci?
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La jante incearca sa vopsesti cu negru partile negre inainte de "ingrijire", dau mai bine asa cum erau original.

La plafon ce material ai folosit? Si eu am de reconditionat unul (pentru rek-ul albastru)
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@slickest: Modificari nu am gand sa-i fac pentru ca doresc sa fie cat mai aproape de original, in schimb am de gand sa schimb comonente mai uzate (de exemplu amortizoare) cu unele noi.

@blind: da, sunt de-acord in legatura cu jantele, cand o sa-mi permita timpul (la vara) am de gand sa le fac cum erau inainte.
La plafon am folosit un material textil obisnuit din comert, cumparat la metru patrat. Pe dos este din panza groasa iar la exterior este "pufos". Pe interior i-au fost cusute niste "tuburi" tot din material textil prin care intra cele 3 tije de fixare. A fost mult de munca si sper sa-ti iasa si tie din prima, succes!
Skip ads

  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am si eu unul aproape identic cu al tau. recent l-am cumparat. am de gand sa incep si eu un proces de restaurare. cel mai mult m-ar interesa ca la orice inceput de proiect cat timp ai consumat tu [cate ore aprox] si cati bani.
multam. ne mai auzim cristi

  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Procesul de restaurare a durat 6 luni de la cap la coada (s-a muncit la ritm lent).....
Eu fiind student in Bucuresti (sunt din Campulung, Arges) nu am ajutat decat in weekenduri, de restul s-au ocupat tata si un prieten care este tinichiger/vopsitor.
Masina initial a fost cumparata cu 1000 de dolari, pe vremea cand era dolarul destul de mic, pret foarte bun avand in vedere ca nu are exagerat de multi km, motorul e chiar ne-uzat.
Majoritatea pieselor ce au trebuit inlocuite le aveam deja, cumparate de tata (care are un ascona B de aprox. 15 ani)
Restul de bani cheltuiti nu i-am avut eu in evidenta, dar stiu ca nu au fost costuri exagerate, ma gandesc ca undeva pe la 1000 euro cu materiale si manopera facuta de prietenul nostru in atelierul lui, (daca ai un prieten priceput, dispus sa te ajute pe bani destul de putini ar fi perfect Smile )
Pormit ca o sa incerc sa aflu mai exact cati bani s-au cheltuit!
Multa bafta, sa ne anunti cand ai de gand sa te apuci de treaba! Smile
  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
azi m-am plimbat cu ea, bai merge super. la mine e o diferenta pana acuma am mers cu renault 12 [dacie]. ce vreau sa-ti zic am avut noroc cand am cumparat-o ca fostul proprietar a avut grija de ea si nu necesita reparatii majore si costisitoare. totusi vreau sa o aranjez si mai bine. o sa-ti mai povestesc despre ea zilele urmatoare. vreau sa tin legatura cu toti care au o ascona. i-mi place modelul si cred ca avem multe de discutat. am facut rost si de cartea tehnica si am sa mai primesc documentatie si pe un cd. nu vreau sa o bag in reparatie capitala, vreau sa le fac pe rand incet si bine si nici timpul nu prea i-mi permite.
o chestie minora ce pot sa o remediez este ca nu prea are putere iluminatul la bord, vreau sa caut niste beculete mai puternice. te-ai intalnit cu problema asta?
mai vb, ceau
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si cat ti-a cerut fostul proprietar pe ea? cat ai dat? Very Happy sunt foarte curios, mai ales daca spui ca merege fain Smile
Am intrebat pe tata si se pare ca nu am estimai chiar bine costurile: materialele (vopsea, intaritor, sprit-chit,shmirghel, antifon etc, etc,) au costat 20 mil lei vechi, iar manopera 30 mil lei vechi (sudura, tinichigerie, vopsitorie, etc)
Trebuie neaparat sa precizez ca s-a facut o treaba foarte foarte buna! Very Happy

Am si eu cartea tehnica de la Haynes format pdf., dar am si cartea originala, in germana, e destul de uzata, dar daca te intereseaza parti din ea o sa incerc sa-mi fac timp sa le scanez sau pozez.
Imi place ideea cu restaurarea pe bucati, asa o sa ai timp sa te ocupi cum trebuie de tot.....
Iluminatul in bord cu becurile originale mie imi place, sunt obisnuit cu el si nu imi obosesc ochii noaptea deloc, incearca sa nu pui becuri prea luminoase pentru ca o sa te deranjeze la condus....si oricum, nu stiu ce alte becuri incap in locasurile din bord, care sunt destul de mici...

Am un sfat, mai degraba o rugaminte personala, sa-ti spun: Incearca sa nu modifici ce e original, sau sa adaugi lucruri in plus, sau chestii de-astea gen "tuning" sau mai stiu eu ce pentru ca o sa-i strice din "caracterul" de clasica.....Spun asta mai ales pentru ca masina se afla intr-o stare chiar buna si ar fi pacat.

Am planuri, dar in viitorul indepartat (cand o sa-mi permit, oare, vre-o data), sa caut o ascona b ieftina, pentru pus un motor mare in ea, pentru scos greutatea in plus de pe ea, pus suspensii rigide....etc....pentru ca are raliul in genetica. (ma refer la Ascona B400 rally car)
Skip ads

  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bine e un prieten, si din pct asta de vedere am avut mare noroc, a vrut 1700, si merita 1700, n-am avut bani, mi-a lasat-o la 1500. n-am avut nici bani astia. pe urma a mai redus, nu pot sa-ti spun cat dar platesc intr-un an de zile tot.
i-ti spun, nu stiu daca ma crezi e nu o dau decat peste 11 000, asta pentru ca totul are un pret.
pisele sunt originale in proportie de 97%. el o zis ca de 90%. eu in afara de acumulator[ care evident se schimba la cativa ani, nu am gasit alte modificari, chitul si vopseaua. Caroseria a fost reconditionata acum vreo sapte ani, de fapt numai vopsita, nu sudata sau cu maldare de chit. la exerior nu vezi rugina. in talon scrie maro, dar a fost vopsita in maro metalizat, dedesupt are putina rugina si anul asta o voi antifona pe dedesupt. neaparat. o sa-ti povestesc mai multe.
acuma am o ocupatie, sunt curios cat o sa ma tina, chestia e ca ma gandesc la fostul proprietar, a pus multa pasiune, nu a vrut s-o dea si i-am promis ca voi avea grija de ea. Shocked
deocamdata am montat doar un radio cd si niste boxe puternice. difuzoarele le-am pus tot pe locul original, adica pe portiere. cred ca asa a fost si in productie, sub manerul de la usa. si un turometru clasic, langa schimbatorul de viteze.
i-ti mai trimit o poza cu interioru sa vezi despre ce vorbesc.

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, fa-ti si tu un topic separat cu masina ta, lasa-l pe danuc cu jucaria lui aici Smile
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
super tare omule....arata foarte bine interiorul, dar o singura chestie.....din pacate locurile pt boxe de sub manere nu existau din fabrica, stiu pentru ca am vazut cel putin 5 ascone in interior, si nici una nu avea (+ nici a mea, nici a lui tata) asa ceva.... oricum, ma bucur sa vad ca e ingrijita, dar nush sigur daca ai cum sa vinzi cu atatia bani (am inteles eu bine? 11.000 euro?) Spun asta pentru ca am vazut eu o Ascona A din 1972, masina de expozitii, care arata impecabi, la fel ca in ziua cand a iesit de pe poarta fabricii, de vanzare cu 13.000 euro....daca vrei iti trimit un link ca sa vezi si tu! fa-ti un thread, poate reusesti sa ne arati mai multe poze, si sa ne dai mai multe detalii! te salut!
  • zerolife

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Rekord 1977 automatic
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pe un opel rekord din 77 berlina 2 usi de une as face rost de nijte chedere Very Happy un raspuns plz
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zerolife a scris:pe un opel rekord din 77 berlina 2 usi de une as face rost de nijte chedere Very Happy un raspuns plz

D sau E?!? Chedere gasesti pe ebay sau pe la firme din afara.
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sorry, nu stiu de chedere....
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cristi, am facut o poza portierelor din interior:



  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca a dat 1100 de euro, pt ca omul cerea la inceput 1700 euro. O ochisem si eu, dar nu aveam toti banii, iar cind ii aveam, a fost vinduta! Sad Felicitari celui care a cumparat-o! Ciuda mie! Embarassed Felicitari pentru ceea ce faceti si va multumesc ca readuceti la viata niste masini extraordinare! Shocked Daca cineva are de gind sa vinda una din masinile astea dati un semn, Promit ca o sa arate ca originale! Bafta!
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Nu e timpul pierdut, eu am tot cautat ascona B pe net, am dat peste cateva, unele cam rable....dar daca stai bine si cauti cred ca ai sanse sa gasesti una decenta, cel putin in ceea ce priveste caroseria (la motoare nu ma bag ca nu prea ma pricep) la preturi intre 500-1500 euro. Daca intr-adevar ai de gand sa te apuci de "treaba" Smile si sa incerci o reconditionare eu cred ca merita sa incerci Smile
P.S.: Imi iubesc masina Very Happy
  • danuc

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Arges
  • Masina: Ascona 1977 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!
Desi observ ca unele din pozele postate de noi au fost inlocuite, incerc sa nu ma enervez!
Vreau sa va arat ceva frumos. Linkul este spre un forum strain, sper sa nu am probleme pt. ca il afisez aici. Este vorba despre o Ascona B care mie mi se pare ca arata excelent de bine.
Daca am avea si noi masini asa de bine pastrate ar fi minunat.

http://www.opelgt.com/forum...na-b-sr-pics.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR