Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca aceste informatii sa fie folositoare cuiva , in acest caz(la fel ca si in cel cu farurile) gasesc si eu tutoriale abia dupa ce am experimentat pe pielea mea Embarassed .
ATTN: Pozele nu-mi apartin, eu am demontat panourile acum cateva luni si nu am avut inspiratia sa fac poze. Procedeul este identic .

Aveti nevoie de o surubelnita in cruce, eventual si una dreapta, s-ar putea sa aveti nevoie de ea la scoaterea chederului .

Sunt 6 suruburi de scos , 3 in partea de jos a panoului, iar celelalte 3 pe partea cu manerul si comenzile geamurilor (vezi poza 1) .

Pentru a avea aces la cele 2 suburi de la manerul de deschidere a usii, se va scoate plasticul (1) (vezi poza 1) .Pentru a-l scoate, se ridica usor de el(din partea cu sageata) si se impinge spre botul masinii .
In acel plastic se afla un tweeter, se va scoate tweeter-ul cu totul sau mufa lui .

Acum aveti acces si la cele 2 suruburi(vezi poza 2).


Se vor desurba cele 6 suruburi, se va scoate chederul prezent in poza 1, dinspre spate spre fata . Acum panoul usii a ramas prins doar in niste clipsuri de plastic si niste carlige metalice aflate in dreptul chederului .

Se va trage usor cu mana(sau se baga o bucata de lemn intre portiera si panou) de panoul usii pentru a iesi din clipsuri(e prins in clipsuri pe laterale si partea din jos) . Dupa ce a iesit din clipsuri, ridicati panoul, acesta trebuie sa iasa din acele carlige din metal ( vezi poza 3) .



Cand puneti panoul la loc, atentie ca panoul sa prinda in toate carligele, altfel va face zgomot la inchiderea usii Embarassed .
Skip ads

  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pot adauga faptul ca .... nu se scoate chederul de tot ci doar cel de la geamul mobil se ridica putin ca sa se faca loc pt. scoaterea fetei.
  • Accurate

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
M-am blocat la desfacerea manerului (Corsa B din 99), ma temeam sa nu sparg vreun clips, am intrat pe forum si am gasit sfaturile voastre. Ma bucur ca v-ati facut timp pentru a posta toate cele.
Numai bine!
  • manutgv

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x12xx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Unde as putea gasi cateva clipsuri? Am tapisat recent usile si cateva clipsuri sunt rupte.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La dealer-reprezentanta gasesti.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Sper ca aceste informatii sa fie folositoare cuiva , in acest caz(la fel ca si in cel cu farurile) gasesc si eu tutoriale abia dupa ce am experimentat pe pielea mea Embarassed .
ATTN: Pozele nu-mi apartin, eu am demontat panourile acum cateva luni si nu am avut inspiratia sa fac poze. Procedeul este identic .

Aveti nevoie de o surubelnita in cruce, eventual si una dreapta, s-ar putea sa aveti nevoie de ea la scoaterea chederului .

Sunt 6 suruburi de scos , 3 in partea de jos a panoului, iar celelalte 3 pe partea cu manerul si comenzile geamurilor (vezi poza 1) .

Pentru a avea aces la cele 2 suburi de la manerul de deschidere a usii, se va scoate plasticul (1) (vezi poza 1) .Pentru a-l scoate, se ridica usor de el(din partea cu sageata) si se impinge spre botul masinii .
In acel plastic se afla un tweeter, se va scoate tweeter-ul cu totul sau mufa lui .

Acum aveti acces si la cele 2 suruburi(vezi poza 2).


Se vor desurba cele 6 suruburi, se va scoate chederul prezent in poza 1, dinspre spate spre fata . Acum panoul usii a ramas prins doar in niste clipsuri de plastic si niste carlige metalice aflate in dreptul chederului .

Se va trage usor cu mana(sau se baga o bucata de lemn intre portiera si panou) de panoul usii pentru a iesi din clipsuri(e prins in clipsuri pe laterale si partea din jos) . Dupa ce a iesit din clipsuri, ridicati panoul, acesta trebuie sa iasa din acele carlige din metal ( vezi poza 3) .



Cand puneti panoul la loc, atentie ca panoul sa prinda in toate carligele, altfel va face zgomot la inchiderea usii Embarassed .

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR