Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • sandu romeo

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu o intrebare-unde este orificiul de scurgere a condensului instalatiei de A.C.?Cand imi functioneaza AC-ul nu ramane sub masina(in stationare se vede mai bine) pata aceea de apa ca urmare a apei din condensul instalatiei.Am observat chiar si o usoara aburire a geamurilor,uneori cand dau pe ventilare(doar)si parca simt un miros de umezeala.A.C.-ul functioneaza f.b.Am citit unele discutii incepute intr-un alt topic mai vechi dar nu am gasit nimic ce m-ar putea ajuta.
Skip ads

  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
La Zafira mea se afla sub scutul motor!Este un furtunas in forma de L prins cu 2 suruburi!Verifica daca nu ai cumva mocheta din partea pasagerului uda!
  • sandu romeo

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ok,voi controla mocheta.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat problema?
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, si eu banuiesc a avea aceeasi problema. (Zafira A y20DTH-2005) Cred ca este infundat acel furtun deoarece cand am mers mai mult cu erul pormnit mi-a facut balta sub covorase, atat la pasager cat si la sofer. Sa inteleg ca trebuie sa ma bag sub masina ca sa il gasesc (pe furtunel)? Mie imi lipseste de la scut capacul din dreptul baii de ulei, am acces pe acolo? Din TIS nu am inteles mai deloc unde anume ar veni, oricum la ei desenul e facut fara motor - si pare a fi o zona un pic sub cele 2 tuburi de aluminiu ale sist. de AC.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vladb si al3xisos
cititi cu rabdare pe aici (mai sint postate linkuri in afara de cele pe care vi le dau eu)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2726
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=147

pentru doritori (cei din Buc.) , ne putem intilni si va invat ce si cum.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema!
Am desfacut capacul de la filtrul de polen si cu o nuia flexibila am desfundat scurgerea.Pentru a fi sigur ca nu se infunda iar am fost si la service si a desfundat si pe la acel furtunas de sub scut!
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult zafirul!
Cautasem pe forum dupa multe cuvinte cheie, dar numai dupa"condens" nu Embarassed
O sa incerc sa o localizez singur pana una alta. Am schimbat si eu singur filtrul de polen - descoperind cu aceasta ocazie ca "meseriasul" care l-a inlocuit ultima data mi-a rupt toate clemele care tineau acel capac (la mine fiind modelul cu 5 cleme, nu cel cu 3 si pasta de etansare). Si tot ce mi-a venit sa fac a fost sa il "etansez" cu "duct tape", banda adeziva panzata argintie.
Am curatat mizeria care se stransese pe acolo dar nu am vazut vreun orificiu, dar e si o pozitie dificila.

Daca tot nu-i dau de cap, cred ca te voi deranja putin.Smile
Multam inca o data!
Skip ads

  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce ai scos filtrul de polen ai dat drumul la aeroterma ca sa curete instalatia(sa arunce frunzele care sunt ramase)?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am dat drumul la aeroterma (si aer conditionat) pe maxim, ca sa-mi pot da seama pe unde vine apa. Oricum, nu ar fi putut arunca doar aerul afara mizeriile, fiind imbibate cu apa.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Revin din pacate cu problema. M-am bagat sub masina, am gasit furtunelul dar nu am putut ajunge cu mana la el, am incercat de la distanta cu o sarma sa vad daca e infundata dar nu parea. Pe urma am turnat incet apa in interior, destul de multa, pe la locul filtrului de polen si am urmarit-o scurgandu-se pe tubulet afara si nuci o picatura inauntru. Totusi , la un drum un pic mai lung (Buc -Buzau) tot mi-a facut fleasca mocheta de la pasager. Nu inteleg ce se intampla. Sa fie chiar asa de mare cantitatea de apa condensata incat nu poate faca fata scurgerea aia?
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur nu ai desfundat acea scurgere.Sigur ai ceva frunze pe acolo.Daca ai sistem Behr(nu stiu la alte sisteme cum este) vurata bine de tot in saptele acelui radiator din interior(in partea de jos).
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu poate pune cineva poze cu operatia de curatitre atat la filtru cat si la furtunas?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR