Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • pietro 06

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003 2,0cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Neata buna oameni,ai Club Opel Romania!Va salut pe toti de aici din cizma!Cu bunavointa dumneavoastra de azi m-am inscris si eu printre membrii acestui club!De mai bine de sase ani traiesc si muncesc aici in Italia.Conduc de la varsta de 18 ani si pot spune ca m-a facut mama in masina!Pe vremea lu impuscatu aveam o Lada 1200,apoi dupa "90 am trecut la VW,8+1 1600cmc,benzinar,Mercedes 207 marfa,Ford tranzit 2500cmc(o masina mai fiabila nici ca se poate ptr drumurile noastre).Pot spune ca am avut tot felul de masini,de la Lada la Mercedes,masini pe care le-am intretinut doar singur fara a intra in service,doar pentru ITP-uri!Dar niciodata nu am avut o masina noua!In Romania nu am mai condus de sase ani!Dar va jur ca mi-e groaza si in acelasi timp frica!Efectiv conduc cu teama pe strazile romaniei(ca sosele nu avem) ca nu cumva unul sa dea peste tine!Va spun imediat si de ce,ca in Romania nu se mai stie de respect, nu se mai tine cont de ceilalti participanti la trafic,de cea mai elementara chestie DISCIPLIINA IN TRAFIC! Avem nevoie URGENTA de acest lucru,ca daca nu o sa vedem in fiecare zi pe toate canalele de stiri,doar accidente de groaza!Daca nu stapanesti bine volanul la ce mai calci pedala de acceleratie si mai ai sub capota o herghelie de vreo 100-170 de cai?Stiu ne grabim cu totii dar graba nu duce la bune!In oras stii bine ca nu poti merge mai tare de 50,la ce te grabesti? Te afli in trafic pe strazile orasului,daca cineva incearca sa iasa dintr-o parcare pune piciorul pe frana opreste-te lasa-l sa iasa chiar dac tu pierzi un minut,ca daca toti trecem pe langa el,si nu-i dam voie sa "plece" o sa-l apuce noaptea acolo!Pune-te tu in locul lui!Poate va plictisesc dar asta este realitatea apropiata,si vai cate mai avem de invatat!Trebuie sa invatam sa fim mult mai precisi!Trebuie sa invatam sa ne respectam mai mult unul pe celalalt!DACA NU ESTE RESPECT,NIMIC NU E!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Printre altele, bine ai venit printre noi...
Ceva imi spune insa ca nici in Italia nu se conduce chiar civilizat Rolling Eyes
Eu conduc fara nici o reticenta in RO, atunci, rar, cand ajung (Timisoara si partea de vest), taranii cu Dacie ii depasesc, parvenitii cu Q7 ii las in fata, restul sunt, in general, "normlali" Rolling Eyes
Si... am uitat... nu ma bag la liniute cu toti labajii...
  • pietro 06

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003 2,0cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salve Sorine,ai dreptate nici aici nu se conduce "civilizat",deh, latini si ei,dar parca sunt un pic mai atenti.Traficul este mare, si mult mai bine sistemat in orele de varf mai ales, dar unde mai pui ca stau in Firenze! In concediul asta ce sta sa se termine am fost cateva zile si prin Austria,...fara cuvinte,acolo ai pus semnal stanga ,pai si pe autostrada nu-ti trece austriacul pe langa tine chiar de are 130,nu mai zic de traficul din oras,foarte precisi,departe de tot ,disciplinati,si doar cuvinte de lauda.50 este 50,nu ai ce sa-l depasesti,toti in grup si nu vezi unul sa faca exceptie!
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand bine ai venit printre noi!
sunt de aceiasi parere cu tine pietro.Este nevoie de disciplina in trafic.Eu, desi la o varsta frageda (ONLY 20) conduc de la 16 ani jumate (mea culpa) si am invatat sa fiu disciplinat. Chestiile pe care le-am invatat legate de disciplina imi sunt ca niste legi nescrise. Nu le-am invatat din carti, le-am invatat din trafic.Unele le-am invatat altele le-am "furat". "Profesori" mi-au fost: tata si alti "vulpoi batrani" ai soselelor. Multi ma acuza de multe ori cand las pe cineva sa iasa de pe o strada fara prioritate, in schimb, cand se intampla sa ma lase pe mine cineva ca sa ies le atrag atentia "prietenilor infumurati" si imi dau dreptate. Roata e rotunda. Eu las...si pe mine ma lasa altii. Chiar daca mai rar...suntem probabil la inceputul "lectiilor de disciplina in trafic"..


Apropo de discinplina in trafic. O mica intamplare de care am avut parte intr-o zi insorita Very Happy

Eram pe o strada cu prioritate foarte aglomerata din Braila si am lasat pe cineva sa iasa de pe o strada laturalnica (cred ca astepta de foarte mult timp acolo). Nu am bagat de seama marca masinii, am vazut doar ca era neagra cu geamuri fumurii (nu vazusem daca mi-a multumit sau nu) . In aceiasi zi, spre seara, ma plimbam prin oras cu gandul sa mai dau o tura si sa ma duc si eu acasa cand in spatele meu o masina a venit cu viteza si imi facea flash-uri in disperare, m-am dat pe dreapta dar continuam sa merg.Nu a vrut sa ma depaseasca si dai si flasuri si claxoane... Din motive de securitate nu am oprit. Dar am fost nevoit cand masina m-a depasit si mi-a taiat calea. M-am dat jos din masina cu mana in buzunar (cutitul in caz de urgenta). Din masina neagra s-a dat jos un om FOARTE MARE SI LAT Smile). M-am uitat la masina, numere de NL Olanda. A venit la mine, nu mi-a zis nici un cuvant, se duce in fata masinii si se uita la nr. Vine la mine si imi explica ca el este omul pe care il lasasem eu sa iasa in urma cu 8 ore. I-am spus sa fie sanatos. M-a invitat la el la masina si mi-a dat o sticla de whisky (nu sunt bautor asa ca o am si acum in bar). Mi-a spus ca e plecat din tara de f mult timp si ca el nu a mai vazut "un pusti la 18-19 ani" sa faca gestu pe care l-am facut eu. Am ramas amandoi placut impresionati. Omu cred ca avea vreo 50 ani...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR