Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutari, am o zafira b, si am o mare problema, am fost la garantii d 3 ori pana akum si din pacate dupa c mi sa spus k au gasit problema, si au incercat mai intai sa improvizeze, dar am zis sami schimbe piesa, dupa aceasta au schimbat panoul de comanda din volan care controleaza claxonul si celelalte comenzi,a functionat perfect un timp dar mai sunt momente in care nu face trb, ce ma puteri sfatui. multumesc anticipat. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  • paultudor10

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai garantie pe manopera?Dupa cat ii cunosc eu pe dragii nostri mecanici ,ai un contact imperfect.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am contractul dl nemti, tradus si legalizat, deci oricearface romani nostri nu au cum sami zica k nu ie pe garantie.
  • mihaivasc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu niste poze cu portbagajul Zafirei cu ultimele 2 randuri de scaune rabatate pana la podea (e vorba de model cu 7 locuri). Ma intereseaza cum ramane suprafata podelei (e dreapta continuu pana la scaunele din fata sau ramane ceva prag la al 2-lea rand de scaune cand sunt rabatate)? In principiu ma intereseaza la modelul de dupa 2005, insa banuiesc ca este la fel si la modelul nou si la cel vechi.
Daca binevoieste cineva sa ma ajute poate sa-mi trimita si pe e-mail la mihaivasc@yahoo.com
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La modelul vechi podeaua ramane dreapta. Ma gandesc ca nu s'au prostit la modelul nou.

  • mihaivasc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:La modelul vechi podeaua ramane dreapta. Ma gandesc ca nu s'au prostit la modelul nou.


Ma refeream si cu al 2-lea rand de scaune rabatate (deci sa ramana doar scaunele din fata sus). Poza e cu al doilea rand in pozitie normala... Tu cand ai zis ca "La modelul vechi podeaua ramane dreapta" te-ai referit la varianta cum am intrebat eu sau cum e in poza?
Merci
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ce ai vrut sa zici dar nu am poza cu scaunele rabatate. Podeaua ramane plana si dupa rabatarea scaunelor din spate, dar trebuie sa scoti tetierele. M'am referit la modelul din poza. Smile
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
completez:

al doilea rind de scaune trase in fata, cu bancheta ridicata
Skip ads

  • mihaivasc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri. As mai avea o intrebare: Pe baza codului VIN din Certificatul International de Garantie (de sub modelul vehiculului) se poate verifica ceva legat de istoria masinii? (service-uri, avarii etc...). Daca da, ar trebui sa se poata la orice reprezentanta autorizata?
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
toate masinile au carte de sarvice, in care se tine evidenta
insp. precum si alte interventii sau piese schimbate.
  • powerb

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut! am o zafira 1.9 cdti din 2006
- de cateva zile s-a aprins in bord acea icoana cu omul cu centura si airbagul in fata.
si se aprinde la 30 de secunde dupa ce plec de pe loc.
- as vrea sa ii schimb evacuarea sa ii dea un sunet putin sport.Iio stiu ca zafira e o masina de familie dar io am 19 ani si am luato pentru ca imi place f mult.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu tot o zafira din 2006, 19 ctdi, am.

am remapat-o si am adus-o de la 101 la vreo 130 cai.

e ok pentru mine.

daca vrei ceva de fuga, ia-ti benzina
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astãzi am desfãcut plasticul acela cu diuzele de la spãlãtor parbriz, ºi sub el lângã tija de la stergãtor am gãsit douã mufe libere. Stie cineva de la ce ar putea fi?
Ataºez ºi douã poze:





Mulþumesc
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
alghe21 a scris:si eu tot o zafira din 2006, 19 ctdi, am.

am remapat-o si am adus-o de la 101 la vreo 130 cai.

e ok pentru mine.

daca vrei ceva de fuga, ia-ti benzina


Motorul de 1.9cdti de 101 de cai este identic dpv hardware cu cel de 120 de cai si 8 valve. Difera doar softul. Exista solutii safe de remapare pentru motorul asta pana la 160 de cai. Parerea mea e ca te-ai pacalit putin cand ai dus-o in 130.
Si te-as contrazice putin si la partea cu fuga si benzina. Z19DTH, adica 1.9cdti cu 16 valve, vine cu doua puteri-120 si 150 de cai, si la fel ca si la cel cu 8 valve, nu difera nimic la partea mecanica. Ambele se remapeaza la 200 de cai. Eu zic ca te descurci mai mult decat onorabil in situatia asta. Ca sa nu mai vorbim ca esti complet off-topic...
@powerb-o solutie clara la problema cu martorul de la airbag nu poti avea pana nu faci o diagnoza. Poate fi de la vreo mufa, sau de la senzorul de greutate de pe scaun, sau poate ai avut vreun airbag sarit si s-a reparat prin inlocuire cu o siguranta. Presupuneri multe, dar nimic clar pana nu pui testerul pe ea
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa, off topic, raman la parerea mea.

vrei fuga, iei benzina.

Safe, cred ca e o gluma. Toata lumea recomanda remaparea la primul sfert...in fine, nu am chef de cearta pe site.

Salut
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Astãzi am desfãcut plasticul acela cu diuzele de la spãlãtor parbriz, ºi sub el lângã tija de la stergãtor am gãsit douã mufe libere. Stie cineva de la ce ar putea fi?
Ataºez ºi douã poze:


Nu ºtie nimeni? Cred cã ºi la Astra H este la fel, poate are cineva legate mufele celea undeva. Confused



Mulþumesc

  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
o medie a consumului la zafira 1.9 cdti 120cai ,daca ma puteti ajuta.va multumesc!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine consumul este:



Menþionez cã aprox: 300 km au fost împreunã cu remorca ( cca. 850kg ), ºi in maºinã mai erau cca. 600kg.
Inainte de a pleca cu remorca indica 6,2.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
,,edwin" eu am un consum de 7.5.la ce turatie a motorului schimbi vitezele?asa o medie pentru ca eu am un stil de condus putin mai sportiv.ai cumva filtru de particule la zafira ta?influenteaza cumva si consumul?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Îmtotdeauna schimb peste 2000rot/min. Ca sã fiu mai punctual in jur de 2500-2800-3000 depinde de situaþie. Da, maºina are filtru de particule, nu ºtiu dacã asta influenþeazã consumul, presupun cã da, deoarece in timpul regenerãrii filtrului consumul creºte semnificativ aprox. 8-10-15 minute cât þine regenerarea. Dupã acea totul revine la normal.
Despre stilul de condus ce sã spun? cred cã undeva pe la mijloc. E drept când sunt in oraº nu dorm pe la semafoare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR