Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut iubitori de opel....
M-am gandit sa schimb Computerul de bord care de fapt nu prea este dar nu stiu cum sa-i spun ca sa inteleaga toata lumea.....cel care arata data si ora si din ce stiu eu arata si cand nu mai ai placutze de frana..am dreptate??? In fine,as vrea sa-l schimb cu unu care arata pe langa ceas si data, si gradele.Daca a facut cineva schimbul asta sa-mi spuna si mie cum a facut. As vrea sa stiu dc se potriveste mufa ca de restul cred ca ma descurc...

Am pus si o imagine iar 'computerul de bord' e in chenarul galben


Astept sfaturi de la cei care stiu ca de presupus pot sa presupun si eu...multzumesc


Ultima modificare facuta de Gabelu88 la Vin 09 Oct, 2009 10:11 pm
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca s-a discutat de foarte multe ori despre DID-TID-MID, ca de exemplu AICI!

Bafta!
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ms de sfat H0rm0n.

Tu ai facut vreun schimb de genul asta la vreo masina de a ta?
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din ce mi-a sp H0rm0n si altii care se mai pricep am inteles ca se poate...


VAND DID,DETALII PE PRIVAT SAU MESS
Skip ads

  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am pus tid-ul,pe cine intereseaza sa-mi ceara si o sa-i dau detalii...
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ai reusit pana la urma?

daca da... felicitari !
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da H0rm0n,de cum mi-a venit pachetul m-am apucat imed Very Happy...Ms mult de sfaturi si de TID...
H0rm0n om de incredere Wink
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Uite si o poza:


  • soruskls

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Z 18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

azi am schibat TID de pe un Vectra C din 2002 cu un GID.... Cool , de fapt mi l-a schimbat cineva, eu doar am cascat ochii Embarassed . A fost foarte simplu...(daca stii ce tre sa faci!). Mai greu, cu siguranta ,daca nu aveai schema prin care sa introduci terminalii in conectorul de pe GID. Merge cam asa:
Desfaci ornamentul care "taie" bordul de la volan pana la usa din dreapta si trece pe sub display. Demontezi gurile de aerisire centrale, de care e prins display-ul, il desurubezi(TID), pui GID-ul in loc. Tre schimbat conectorul si capacul cu unul mai mare care se potriveste in spate la noul display(probabil se primeste impreuna cu acesta in cazul in care il cumperi). Aici tre sa ai schema ca altfel n-ai cum sa stii in ce lacas sa bagi fiecare fir. Se introduc doua fire noi care trec prin bord(in spatele casetofonului pana la bricheta si intra in casuta de test de sub acesta. Apoi schimbi maneta cu o alta care sa aiba butonul pt accesarea informatiilor din comp. Am fost surpris de faptul ca toata structura aia care pare foarte bine inbinata se poate demonta asa de usor si puna inapoi la fel de usor(ma asteptam ca in fiecare moment sa cedeze vreun piciorush din ala de plastic, ca dupa aia sa atarne vreo ceva). Urmeaza am inteles un drum la reprezenta si adaugarea unui soft care sa-l faca si functional. Sper sa gasesc Safety pass-ul masini, ca nu tin minte sa-l fii vazut prin acte Crying or Very sad . Fara asta cica nu se poate, adik se poate da cu vreo 120 RON in plus + 80 RON softul. Cam asa ceva, asta la reprezentanta. Sper sa fuctioneze bine!In rest ma mai gandest la un tempomat si tare as face ceva la muzica. Am VDO 2005 cu comenzi pe volan la care nu vreau sa renunt(la comenzi!). Un cas cu intrare USB ar fi perfect! Sper sa ajute pe cineva!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR