Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Imi zdrangane geamurile (pe fata) cand le intredeschid (sa zic 1-2 cm).

Stiu ca e vorba de macara sau niste cleme care s-au slabit dar spuneti-mi si mie cum se poate remedia si cam ce ar fi de schimbat.

Geamurile sunt normale (cu manivela), nu electrice.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi sa fie bine reglat mecanismul de deschidere, in sensul ca "varful" geamului sa nu paraseasca glisiera lui de pasla si sa stea "in aer", pentru asta ai o glisiera prinsa in 2 suruburi de vreo 15 cm lungime care se gaseste in usa, si se acceseaza f. usor dupa ce dai jos garnitura interioara (5 min. daca ai antrenament...)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si eu aceeasi problema. solutia? ori il inchid ori il deschid mai mult
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Vezi sa fie bine reglat mecanismul de deschidere, in sensul ca "varful" geamului sa nu paraseasca glisiera lui de pasla si sa stea "in aer", pentru asta ai o glisiera prinsa in 2 suruburi de vreo 15 cm lungime care se gaseste in usa, si se acceseaza f. usor dupa ce dai jos garnitura interioara (5 min. daca ai antrenament...)


1. cateodata cand inchid geamul pana sus evident se aude un scrasnet ca de geam frecat pe metal

2. prin varful geamului intelegi partea lui de sus care 'urca'?

3. explica-mi te rog ca la prosti cu ce trebuie sa incep:
- dau jos tapiteria de la usa
-....
-....
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu, insa geamurile sunt electrice. Stie cineva ce trebuie facut?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:
sorin666 a scris:Vezi sa fie bine reglat mecanismul de deschidere, in sensul ca "varful" geamului sa nu paraseasca glisiera lui de pasla si sa stea "in aer", pentru asta ai o glisiera prinsa in 2 suruburi de vreo 15 cm lungime care se gaseste in usa, si se acceseaza f. usor dupa ce dai jos garnitura interioara (5 min. daca ai antrenament...)


1. cateodata cand inchid geamul pana sus evident se aude un scrasnet ca de geam frecat pe metal

2. prin varful geamului intelegi partea lui de sus care 'urca'?

3. explica-mi te rog ca la prosti cu ce trebuie sa incep:
- dau jos tapiteria de la usa
-....
-....

*
Nu e foarte normal ca geamul sa scartaie...
Da, dai tapiteria jos, ai 3 suruburi in partea de jos, plus doua la manerul care "creste" din tapiterie (unul e ascuns de butoanele de la geamurile electrice sau de niste capace care le imita forma, daca ai usi cu "macara")
Mai trebuie sa o degajezi si pe aia, dupa aia "tragi" de usa, este prinsa in clipsuri...
Sub incuietoare la vreo 20 de cm vei vedea doua suruburi hexagonale cu cap de 10, mi se pare, din ele se regleaza traiectoria de urcare-coborare a geamului, el trebuie sa urrce si coboare paralel cu partea verticala a conturului usii...
Nu iti garantez ca asta este, dar mie mi-a facut chestia asta un prieten si geamurile urca si coboara mult mai usor si mai lin, iar vibratiile dispar... inainte "coltul" geamului era in aer...
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Lol aceeasi problema o am si eu (geamuri electrice) Very Happy o sa ma uit si eu sub tapiserie Smile
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Lol aceeasi problema o am si eu (geamuri electrice)

traiasca gropile! Mad
Skip ads

  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema , mai nou vad ca a inceput sa trancane si usa din dreapta.Nu mai zic ca am umblat la cea de la sofer si parca face mai rau. Ce am observat eu ca aveam rupta o ureche ce prinde o sina de la geam de usa. Are un surub corespondent pe partea cu yala undeva sub yala in partea de jos a usii.Acea sina sau nu stiu cum sa ii zic se prinde in partea de jos prin acest surub iar in partea de sus cu o clema , tind sa cred ca zgomotul asta vine de undeva de la clema aceea , pt. ca daca deschid geamul putin (10cm) nu mai sbarnaie nimic prin usa.Oricum trebuie sa mai dau odata jos tapiteria si sa ma uit mai atent. Dar cinestie dupa ce platim taxa asta de drum poate nu o sa mai schimbam amortizoarele asa repede si nu o sa mai ne zdrangane masinile in nici un fel.Very Happy
  • radudmc

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Va salut!
Cand nu imi pun centura se aud trancaneli in stalpii portierelor. Daca imi fixez centura zgomotul dispare, chiar si la denivelari mari. Trebuie sa ma ingrijorez?
Am Opel Astra Caravan 2001
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate se zbate catarama centurii si lovaste de stilp? aiincercat sa vezi daca e ceva care are joc la punctele de prindere a centurii?
  • radudmc

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu este catarama. Zgomotul vine din interiorul stalpului, cam de la nivelul pieptului
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e un nou sistem de a te obliga sa-ti pui centura Wink

acum serios, poate e ceva de la sistemul de prindere al centurii care joaca.

In principiu nu cred ca pot apare probleme de siguranta la centuri, sunt bine gandite
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si bine stranse... doar daca nu a efectuat cineva o interventie neautorizata, insa ma gandesc de ce sa fi umblat la ambele?!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sistemul de reglare a inaltimii centurii este "in pozitie" (ferm)?
se aude la ambii stilpi? incearca combinatiile posibile (ambele fixate/ cite una pe rind)
am avut si eu un usor zgomot -nu trancaneala!!- ceva discret dar enervant; a disparut de la sine, poate o fi fost de la plastice....
  • radudmc

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asta este! Face zgomot doar in pozitii intermediare. Multumesc!
  • bratone

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cand am geamul coborat, oricat de putin, se aude un zdranganit in usa, atat la sofer cat si la pasager, ceva ca o tija metalica care vibreaza.
Intrebarea este cum se dau jos panourile de la usi, ca sa vad despre ce este vorba acolo; ca nu m-as apuca asa de capul meu cu surubelnita ca sigur stric ceva. O ordine de desfacere a componentelor ar fi excelenta.
Mersi
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
folosind o mica minune a tehnologiei si anume CAUTARE.... Shocked mi s-a facut pofta de o bere dar am si aflat cum dai jos fetele de usi

https://www.clubopel.com/vie...21&highlight=
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu la mine mai demult (multam, roBERT) - concluzia a fost atunci ca sunt macaralele slabite (mai exact, nitul care uneste cele 2 brate).

Nu stiu daca se pot repara, e posibil sa necesite schimbare.

Topicul ramane deschis pentru gasirea unor solutii. Cititi si aici, poate va e de folos: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5649

PS. Nu am mutat la Vectra pentru ca problema poate aparea la orice model. De aceea am schimbat titlul topicului
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mie imi scot zgomot sigurantele de la usile din fata... daca pun mana pe ele nu mai scot.. ca si cum si-ar fi facut joc dar nu se vede nimic. si astra f de am avut-o inainte aceeasi problema o avea.. ceva sfaturi pentru indepartarea lor?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR