Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deschid subiectul pentru ca detin acest sistem pe masina mea (Opel Insignia) si sunt interesat sa facem schimb de informatii. Descriu sistemul pe scurt si postez cateva informatii obtinute, pana acum, despre el.
Pachetul de navigatie Infinity are 3 componente principale:
1. Radio si sistem de navigatie DVD 800 NAVI
- display color 7"
- slot pentru CD/DVD
- mufe USB, AUX
- redare fisiere mp3, wma
- memorie interna 2 GB
- antena acoperis "shark fin"
- producator Blaupunkt (Bosch)
- furnizor harti Navteq si Merian scout
2. Sistemul audio Infinity
- Bose premium speaker system 9 difuzoare
3. Portal pentru telefonul mobil
- Bluetooth Handsfree profilul V.1.5
- comanda vocala

DVD 800 NAVI este un sistem nou, creeat de Bosch pentru Opel Insignia si alte automobile produse de GM. Se pare ca nu este compatibil cu alte sisteme de navigatie existente.

DVD-ul furnizat nu contine si harta Romaniei. De aceea m-am adresat atat producatorului Bosch cat si furnizorilor de harti Navteq si Merian. Bosch nu mi-a raspuns pana in acest moment.
Navteq mi-a dat urmatorul raspuns :
"At the moment you have the latest version for your navigation system. Opel decides what country's they are going to use in their disks. That is why even if we have your country in our database you might not have it in your disk. We do not have any other product what would be compatible with your navigation system. When there comes later a new release you could check from there if Opel has added Romania also in to their maps.Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email including your reference number. You may also contact us through our Customer Service Centre at the phone numbers provided below"
Merian mi-a dat urmatoarele 2 raspunsuri:
"sorry, but we have no dvds but cds. Therefore you need a navigationsystem which is able to read this cd. our dx cds are only compatible with the "dx systems". But we have no cd for romania."
"thank you for your inquiry. After having talked to Opel we can inform you that unfortunately there will be no map data available for Romania before mid of 2011. Thank you for your understanding. Kind regards".
Din raspunsurile de mai sus reiese ca vom mai avea de asteptat pana vor include si harta Romaniei pe DVD. Sunt indignat ca nu pot folosi sistemul de navigatie in Romania. Am testat un CD si un DVD cu harti care merg la sistemele CD70 si DVD90, dar nu le accepta si le da afara imediat.

Calitatea sunetului la sistemul audio mi se pare f. buna. Am testat CD audio (originale), mp3/CD, mp3/stick. Fisierele mp3 se aud f.bine iar pe display sunt afisate toate informatiile depre melodie. CD-urile originale (non mp3) se aud ceva mai slab iar pe display apare decat numarul melodiei. Nu am testat intrarea aux, unde se pot conecta surse audio externe.

Referitor la portalul pentru telefon mobil, nu toate telefoanele cu Bluetooth sunt pe deplin compatibile. Pana acum am testat 2 telefoane Sony Ericsson: w580i si k330. W580i este compatibil perfect cu sistemul si functioneaza OK (se incarca rapid agenda telefonica, apelurile iesite/intrate si poti apela usor folosind datele afisate pe display), toate comenzile pentru efectuarea convorbirilor se dau de la sistemul masinii. K330 este partial compatibil (se conecteaza cu sistemul dar nu se incarca agenda si apelurile intrate/iesite), acceptarea apelului primit trebuie facuta de la butonul telefonului si apoi poti vorbi prin sistemul audio al masinii.

Rog pe cei ce detin informatii suplimentare depre acest sistem sa le posteze aici. Deasemenea, daca aflati ca o harta a Romaniei, de la alt sistem, merge pe DVD 800 NAVI. Va propun sa scriem aici si ce modele de telefoane ati testat si sunt compatibile perfect cu sistemul.
Skip ads

  • ramrairan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am testat un nokia 6288 si merge perfect...cat despre harti mi-a promis cineva ca are un cd si mi-l aduce abia maine...pentru alte detalii iti las tel. meu---0728276758
  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Inre timp m-am adresat si producatorului de harti Tele Atlas, despre care stiu ca este furnizorul pentru sistemele de navigatie Travel Pilot - Blaupunkt (gandind ca acele harti ar putea fi compatibile si cu DVD 800 NAVI - Blaupunkt). Raspunsul a fost: "Unfortunately we have no aftermarket product available for Romania. Kind regards. Tele Atlas"

In lista cu telefoane compatibile adaugam si Nokia 7310 Supernova. L-am testat astazi si functioneaza OK.
  • insignia85

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,
Am si eu un insignia 1.8 L cu pachetu "Infinity Navi" cu DVD 800, si am o nelamurire : din cate am observat eu pe site opel.ro cand il descriu ei zic ca este un DVD-Rom ... intrebarea mea se poate face ceva sa putem rula si video pe el ... adica sa vedem filme, ca el doar recunoaste audio ...
Merci
Skip ads

  • iulianamocanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut, mie dealerul mi-a spus ca sa imi iau gindul de la hari de Romania, e un fel de la anul, la anul, la anul si la multi ani. Pe de alta parte nu imi e clar de ce naiba sa merite acest pachet daca face numai cit ala pe cD ba chiar mai puin. Daca insa iei cd 50. pui Infinity si portal tot acolo ajungi Sad. Scapi de dracu dai de ta-su.
  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am pus aceasta intrebare - daca se pot reda fisiere video pe display ? Am cautat pe niste forumuri germane, belgiene si olandeze. Si acolo s-a pus problema, dar din cate am inteles, raspunsurile au fost negative. Eu personal am testat un dvd video original, dar imi spune ca nu recunoaste formatul. Eu nu am primit, odata cu masina, manualul de utilizare al DVD 800 NAVI, ci pe cel al CD 300/CDC 400. Am reusit sa-l gasesc pe net, dar in limba germana. Eu nu am testat pana acum intrarea AUX. Curios este faptul ca in manual, printre iPod-urile compatibile cu intrarea AUX este dat si " iPod with video (5./5.5 Generation) " (dar probabil ca sistemul reda doar partea audio). Trebuie incercat (?!).
Nu sunt, deocamdata, prea multe informatii tehnice despre sistem. Mai urmarim pe la "altii" si poate se gaseste cineva care va reusi sa redea video pe DVD 800 NAVI. Cel putin atat sa facem cu el (daca navigatia nu merge in Romania).
  • ramrairan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mi s-a spus de la GTT ca nu reda fisiere video decat daca ii montezi o chestie pe care nu stie nimeni cum o cheama....dar ca o sa se intereseze...asa mi s-a spus si despre harta romaniei ca exista dar cand am cerut-o mi s-a zis ca nu au cum sa o faca rost...asa-s romanasii nostri, sa te tepuiasca.
  • ramrairan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
in fine am gasit azi DVD-ul cu navi pt insignia...dar mi-a picat fata cand am auzit pretu'....ghiciti? 300 Euroi
Skip ads

  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Referitor la redarea cd-urilor audio originale, vreau sa fac o completare la ceea ce am afirmat in deschiderea acestui topic - am gasit si cd-uri audio originale (non mp3) la care sunt afisate informatii complete pe display (nr.melodie, titlu, artist, nume album).
Sa adaugam la lista de telefoane compatibile si: nokia 6085 si samsung sgh-d880.
  • radoi11

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pentru pierre ... de ce ai spus in mesajul tau la punctul 2 de bose? Din cate stiu eu opel nu are contract cu bose si nici bose nu spune nimica pe site-ul oficial ?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce nu ati cerut alt sistem (fara navigatie) daca nici acum nu au harta romaniei si a europei de est. bani dati de pomana pe un sistem inutil.
la banii dati pe masina asta eu zic ca treb ceva mai mult respect din partea producatorului
  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand scuze pentru raspuns cu intarziere (am fost plecat 4 zile si nu am mai intrat pe internet).

@radoi11 - In comanda data de dealerul Opel catre General Motors Southeast Europ (pe care o detin in copie) exista o lista (3 pagini) cu componentele pe care le va detine masina. Printre aceste componente este si UQA - BOSE PREMIUM SPEAKER SYSTEM.

@ iulius - Singurul motiv pentru care am comandat DVD 800 NAVI a fost ca, la momentul acela, era singura varianta sa am display de 7" si nu displayul acela mic din standard, deci considerent de ordin estetic. Initial am cerut CD 500 NAVI, dar nu se putea comanda la acel moment (27.01.2009). In afara de Romania si Bulgaria detine hartile celorlalte tari din Europa, incepand cu Ungaria. In legatura cu respectul din partea producatorului ai perfecta dreptate.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se va gasi harta stai linistit. Pentru cd70 navi exista romania si bulgaria.. Modelele mai vechi de navigatii nu au romania.
Putina rabdare Cool
  • radoi11

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pierre a scris:In primul rand scuze pentru raspuns cu intarziere (am fost plecat 4 zile si nu am mai intrat pe internet).

@radoi11 - In comanda data de dealerul Opel catre General Motors Southeast Europ (pe care o detin in copie) exista o lista (3 pagini) cu componentele pe care le va detine masina. Printre aceste componente este si UQA - BOSE PREMIUM SPEAKER SYSTEM.

@ iulius - Singurul motiv pentru care am comandat DVD 800 NAVI a fost ca, la momentul acela, era singura varianta sa am display de 7" si nu displayul acela mic din standard, deci considerent de ordin estetic. Initial am cerut CD 500 NAVI, dar nu se putea comanda la acel moment (27.01.2009). In afara de Romania si Bulgaria detine hartile celorlalte tari din Europa, incepand cu Ungaria. In legatura cu respectul din partea producatorului ai perfecta dreptate.


Interesant! Nu stiu ce sa zic. Cei de la Bose nu recunosc pe site-ul oficial Opel ca fiind purtator de Bose. As fii super incantat daca ai arata si lista asta. Oricum este posibil sa aiba dar numai boxe nu si statie sau dvd-ul. Asa am auzit si la Mazda 6 ca si ei ar avea Bose doar ca nu au brand-ul pus pe difuzor decat daca alegi o anumita echipare.

Stii pe cineva care imi poate da sfaturi legate de noul corsa de 90 cp diesel?
  • pierre

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu ca pe site-ul Bose nu apare Opel. Explicatia ar fi ca, de fapt, titularul este General Motors si acesta cumpara componente pentru mai multe modele din portofoliul sau. Desigur este vorba numai de difuzoare, sistemul de navigatie cu radio si dvd este Blaupunkt (Bosch) si acesta produs pentru mai multe modele din curtea GM. Anexez, scanate, specificatiile comenzii masinii mele.


Imi pare rau dar despre noul Corsa nu pot sa-ti spun mai multe decat se gasesc pe net (nu m-am documentat asupra lui pentru ca nu m-a interesat).
  • radoi11

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pierre a scris:Am vazut si eu ca pe site-ul Bose nu apare Opel. Explicatia ar fi ca, de fapt, titularul este General Motors si acesta cumpara componente pentru mai multe modele din portofoliul sau. Desigur este vorba numai de difuzoare, sistemul de navigatie cu radio si dvd este Blaupunkt (Bosch) si acesta produs pentru mai multe modele din curtea GM. Anexez, scanate, specificatiile comenzii masinii mele.


Imi pare rau dar despre noul Corsa nu pot sa-ti spun mai multe decat se gasesc pe net (nu m-am documentat asupra lui pentru ca nu m-a interesat).


Salut si multumesc pentru poze dar din pacate nu reusesc sa le vad. Poti sa le trimiti pe mail ? radoi_11@yahoo.com .

mersi frumos
  • jknmircea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi spuneti de unde fac rost de manualul de utilizare al sistemului de navigatie (am primit doar pt.cd300 si cd400!)
M-ar interesa sa stiu cum pot descarca harti in memoria flash ?
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
O sa vedeti harti cu Romania pe NAVI 800 cand mi-oi vedea eu ceafa.
  • n0n4w3

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ramrairan a scris:in fine am gasit azi DVD-ul cu navi pt insignia...dar mi-a picat fata cand am auzit pretu'....ghiciti? 300 Euroi


Salut, presupun ca ai gasit DVD-ul cu harta Romaniei compatibil cu DVD 800 NAVI ? Daca da, te rog sa imi spui unde. Multumesc!
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Inca nu exista DVD/CD pentru CD500 sau DVD800 care sa contina Ro sau Bg.

Circula niste informatii/zvonuri cum ca vor fi prezente din Ianuarie 2011, dar ....

Pentru cine vrea sa achizitioneze harti pentru CD500 sau DVD800: http://www.navigation.com/
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR