Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Va rog pe cei ce aveti OpelEPC instalat si merge, dati-mi si mie un cod pentru bobina de cuplare a ambreiajului A/C, la masina din semnatura. Mentionez ca am compresor GM Sanden tip SD6V12-1440 (sau 1440F), cod producator 09132922. Multumiri anticipate, poate reusesc sa rezolv si eu A/C-ul pana vine caldura mare (sau ajung doctor in A/C pana atunci).


Ultima modificare facuta de LDivora la Sam 28 Jul, 2007 10:17 pm
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
codul de compresor e 18 54 107 dar pe pagina aia sint muuuuulte chestii...
si ar fi bun si VIN-ul (ca mai filtreaza din chestiile alea multe)
n-ar fi mai instructiv sa ai si tu instalat si sa mearga epeceul?? Mr. Green
se poate aranja cu doo sidiuri.... Wink
iu nid it giast col mi....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Zafirule, codul pe care mi l-ai dat pentru compresor este un cod echivalent (l-am gasit si eu pe net). Pe mine ma intereseaza la acest cod de compresor, bobina (a/c clutch coil sau a/c clutch solenoid sau a/c magnetic core coil sau cum draq or mai numi-o astia ca m-am saturat de denumiri si de cautat. Poate totusi o gasesti si imi trimiti si mie codul, pentru ca cel putin 2 saptamani nu pot sa misc nimic (era vorba de intalnire si 2 CD).
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
no io ma refeream sa-ti dau cedeurile cu epeceul si sa cauti matale...
una din cele mai importante informatii este seria din talon (VIN-ul; ala cu W0L0TGxxxxxxx)
pt ca asa sint multe chestii si d-aia zic ca mi-am prins urechile...
sau imi dai pe PM vin-ul sau stabilim sa ne intilnim si sa vii cu 2 blankuri sa-ti dau epc-ul...

p.s. codul corect e cel care ti l-am dat eu... ala e OE number care poate fi gasit spre exemplu pe site la sachs...
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ar fi asa:
-clutch, drive, with coil and pulley PENTRU x20dtl, y20dtl, y20dth PART NO: 9117952 CATALOG NO: 16 18 158
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Esti tare zafirule! Merci, imi mai dai un punct de plecare chiar daca ceea ce ai gasit tu este tot ansamblul ambreiajului A/C, adica platan+bobina+fulie. Voi studia posibilitatea sa ne intalnim pentru cele 2 CD (daca ai pregateste-le si-ti aduc doua blank-uri)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
o sa fac o captura de ecran...
m-ar fi ajutat insa - repet- seria cu W0L0TGFxxxxxxxxx
exista o f. mica posibilitate ca acest epc sa nu mearga la tine, e din 2003 si la zafira@automatic anumite piese nu apareau...(si a lui e tot din 2003)
depinde cind din 2003 e a ta...
oricum o sa te ajute sa vezi desenul explodat al partilor componente si sa-ti faci o idee...

p.s nu e tot, daca imi amintesc era doar o chestie intermediara asta cu codul acesta
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Salut!

Te rog nu mai deschide topicuri cu nume gen "ajutor","am o intrebare", "rugaminte", s.a.m.d.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@King of the road:1. In primul rand salut;
2. In al doilea rand as vrea sa spun ca daca as fi intitulat subiectul "Cod bobina compresor A/C", s-ar fi inteles ca il dau eu si nu ca am nevoie de el;
3. As fi preferat ca in loc sa ma apostrofezi pentru un lucru pe care eu il consider minor (gresesc?), sa-mi fi dat codul bobinei!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce te-a deranjat asa tare interventia lui King... Shocked Shocked Shocked

Cand am vazut prima oara rugamintea ta, am cautat in TIS (atat am), nu am gasit, nu am raspuns. Iti era de vreun ajutor daca scriam "Am cautat in TIS si nu m-am descurcat"? In zilele urmatoare, am tot accesat topicul asta pentru ca nu imi mai aminteam la ce se refera. Recunosc, as fi preferat sa nu-l mai accesez, daca tot nu puteam fi de folos. In plus, un titlu mai bun este de mare ajutor la cautare...
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
nu este identica si pt. Y17DT, nu-i asa?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Codul bobinei este acelasi numai daca si compresorul e de acelasi tip, ceea ce evident nu se intampla la Y20DTH si Y17DT.
Skip ads

  • xmlguy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:o sa fac o captura de ecran...
m-ar fi ajutat insa - repet- seria cu W0L0TGFxxxxxxxxx
exista o f. mica posibilitate ca acest epc sa nu mearga la tine, e din 2003 si la zafira@automatic anumite piese nu apareau...(si a lui e tot din 2003)
depinde cind din 2003 e a ta...
oricum o sa te ajute sa vezi desenul explodat al partilor componente si sa-ti faci o idee...

p.s nu e tot, daca imi amintesc era doar o chestie intermediara asta cu codul acesta
Hello. Daca ai timp, te poti uita te rog daca asta

http://img299.imageshack.us.../720/70951fu6.jpg

e bobina pentru un Astra G din 2001, Caravan, Y20DTH, W0L0TGF3528032676? La noi au inmatriculat-o cu 2002, dar eu cand am luat-o din Germania aparea ca 2001. Merci. Am gasit-o la nemti si cred ca undeva pe la aproape 100 EUR (cu tot cu taxe, transport, etc.) mi-ar putea ajunge in Romania.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot nici sa confirm, nici sa infirm. Toata cheia sunt dimensiunile. Si nu este pentru o anume masina, ci pentru un anume tip de compresor. La tine aproape sigur este Sanden SD6V12-1418F. Pentru tipul asta de motor (Y20DTH) si acest compresor (Sanden SD6V12-1418F) eu am rezolvat bobine, dar ce sa fac daca esti din Timisoara. Vorbeste cu mikyboy Sibiul e mai aproape de tine, poate te rezolva.
  • xmlguy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Nu pot nici sa confirm, nici sa infirm. Toata cheia sunt dimensiunile. Si nu este pentru o anume masina, ci pentru un anume tip de compresor. La tine aproape sigur este Sanden SD6V12-1418F. Pentru tipul asta de motor (Y20DTH) si acest compresor (Sanden SD6V12-1418F) eu am rezolvat bobine, dar ce sa fac daca esti din Timisoara. Vorbeste cu mikyboy Sibiul e mai aproape de tine, poate te rezolva.
Sa fiu sincer, ma tenteaza sa ti-o trimit, cu un curier rapid si sa te rog sa o repari, evident contra cost (presupunand "prin absurd" Smile ca ai vrea, desigur). Insa un coleg de serviciu, mai mesteras de felul lui (electronist migalos printre altele) mi-a spus ca ar incerca sa faca ce spune mikyboy, odata ce mecanicii din service imi dau bobina demontata. Singura mea teama e ca nu o sa reziste bobina odata reparata, pentru ca tot colegul asta mi-a spus "sigurantele astea sunt special gandite sa se arda la o anumita temperatura, dar intrebarea e ce s-o fi intamplat in bobina aia de s-a ajuns la asa o temperatura, pentru ca la asa temperaturi se poate ajunge de exemplu in cazul unui scurtcircuit in bobina". Acuma din cate am inteles de la tine, la un asa scurt se duce rasina si se vede treaba asta, nu?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca iti pui atatea intrebari o sa ai aer la anul. Uite ce inseamna bobina arsa in diverse stadii:


  • xmlguy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intrebari imi pun pentru ca:
-dau masina la demontat si implicit raman "legat de maini si de picioare" cateva zile
-dureaza 4 zile sa primesc o bobina noua care costa, in cel mai bun caz, 920 RON
-daca incerc sa o repar si nu tine, platesc de doua ori montare/demontare, adica in jur de 200-250 RON + cei 920 bobina noua

Dar se pare ca n-am ce face asa ca ma duc sa-mi cumpar vreo 2 sigurante si o duc la demontat, sa vad ce iese. Nu stiu insa cu ce o sa astup siguranta dupa aia, nu avem rasina si n-am inteles la ce se referea un forumist cand spunea "pasta blocare". Colegul meu mi-a sugerat silicon rosu, daca rezista in jur de 200 de grade. Ai vreo sugestie?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cine spune ca nu tine? Ce anume nu tine? Dar cei care merg de ani de zile cu bobina reparata mint? Daca vrei sa dai 920Ron pe o bobina, nu te opreste nimeni. Rasina exista de la firma Bison (2 componente cu dozare din seringi) pe toate drumurile. De ce stai cateva zile? Demontat, rezolvat bobina, montat la loc = 4 ore.
  • xmlguy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Cine spune ca nu tine? Ce anume nu tine? Dar cei care merg de ani de zile cu bobina reparata mint? Daca vrei sa dai 920Ron pe o bobina, nu te opreste nimeni. Rasina exista de la firma Bison (2 componente cu dozare din seringi) pe toate drumurile. De ce stai cateva zile? Demontat, rezolvat bobina, montat la loc = 4 ore.
Lipitura, siguranta. Merci de informatie, o sa caut rasina, fug sa iau si siguranta (am gasit-o la Vitacom) si duc masina la demontat. Poate am noroc. N-am capiat sa dau 920 RON doar pe bobina, si asa am platit deja in jur de 1100 (ceva peste) pentru probleme legate de clima. Intai lipit radiator + incarcat, pe urma schimbat radiator cu unul nou + incarcat, ca n-a tinut mai mult de 1 an "carpeala". Am fugit.
  • xmlguy

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Partea "distractiva" e ca nu am gasit decat Bison Epoxy Universal

care rezista la maximum 80 de grade, zic ei. Asta o fi sau mai exista si altceva, mai rezistent? Eu am luat si niste silicon rosu, pentru orice eventualitate, ma gandeam sa pun un prim strat de silicon dupa care sa pun rasina, poate merge si asa. Intre timp mai caut pe site la Bison, poate au si rasini mai rezistente la temperatura. In Praktiker singura mai rezistenta era Bison Metal, cu limita la 100 de grade.

Later edit: nici la ei pe site nu exista rasina mai rezistenta la caldura. Ldivora, imi dai "all clear" pentru epoxy-ul meu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR