Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Depinde pentru ce vrei sa optezi tu.Lucruri ieftine, de calitate medie sau mediocra sau o marca premium, performanta, care iti ofera mult mai multa siguranta .Conteaza foarte mult, uneori, sa poti frana cu cativa cm mai repede, sa ai stabilitate in curbe, si sa fii ferit de efectele uneori devastatoare ale acvaplanarii.Tu ce iti doresti?Daca optezi pentru performanta si siguranta, chiar daca nu vei folosi masina la curse, atunci consulta rezultatele textelor ADAC, in functie de dimensiunea jentilor tale.Acolo vei primi raspuns la intrebarea ta.Toate anvelopele indicate de tine, sunt ieftine , dar si jalnice.Ma rog, dupa bani.Oricum, intre o anvelopa second hand, marca premium, si un tip de anvelopa mentionat de tine, noua, as merge pe ultima varianta.Am vazut ca ai jantele la dimensiunea 205/50/15.Sunt trecute in talonul masinii aceste dimensiuni sau tu ai optat pentru aceste dimensiuni, doar pentru ca arata ,,mai bine''?Ce autoturism ai?


Ultima modificare facuta de florin71 la Vin 08 Aug, 2008 1:42 pm
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am restrans cautarile la doar 3 marci:

Toyo tires R 610
Nokian profil NRV, indice V
BF Goodrich profil G, indice W

Tind spre Nokian, vreau niste sfaturi si de la voi.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Florin, tu ai dreptate in ceea ce spui insa asta vreau eu sa caut: un raport corect calitate pret! Nu intotdeauna ceea ce e scump e si bun sau invers, nu mereu ceea ce e mai ieftin e si prost. Se plateste foarte mult firma...etc. Oricum poate aveti argumente, eventual ati avut pe masina una di n marcile de mai sus si va puteti da cu parerea.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fereste-te de profil v.dau bine dar exista posibilitatea sa se uzeze in scara si atunci sa vezi vibratii si huruieli.
oricum v-urile sunt mai zgomotoase din nastere.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Te asigur ca marcile premium nu se joaca cu calitatea.In general isi merita banii.Uneori sa franezi mai putin cu 30-40 cm, conteaza.Pentru cativa lei in plus, nu merita sa te joci cu siguranta ta.Dar in fond, fiecare face ce vrea cu viata lui...
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Toyo am avut eu pe un 405 MI-16 acum multi ani si am fost multumit. BF Goodrich stiu ca se vand bine pe la americani. De Nokian nu am auzit.
Eu personal as lua Toyo fara discutie.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nokian sunt super bune, mai ales cele de iarna.
cine nu a auzit de ele se poate informa la www.nokiantyres.com
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:Nokian sunt super bune, mai ales cele de iarna.
cine nu a auzit de ele se poate informa la www.nokiantyres.com


Sa nu sa inteleaga nici ca as fi vreun cunoscator, pur si simplu nu am auzit de ele.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Arunca o privire si la Marangoni , eu optasem anul trecut ptr anvelope de la ei, bugetul fiind mai restrans in acea vreme si am fost multimit de raportul pret/calitate .
Eu luasem de vara cu profil in V(Zeta Linea) , cum s-a mai scris pe aici, mult mai zgomotoase fata de alte tipuri de anvelope chiar si low-budget . In schimb foarte bune pe timp de ploaie , excelente pot spune .

Sa te duca pe drumuri bune, indiferent de alegerea facuta Wink !
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat anvelopele, in final am ales 2 buc. Continental Premium Contact, profil vara. Sunt multumit de ele, nu sunt deloc zgomotoase.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Continental Premium Contact 2?La ce pret?Ce DOT au?Unde sunt fabricate?
Sa ai noroc la ele. Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Au costat 360 ron/buc. Scrie pe ele Inginereed in Germany, nu stiu ce DOT au, scrie ceva de genul DOT CPU ....(oricum sunt Premium deci isi merita banii si nu fac rabat la calitate, nu-i asa florin?)
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La alegerea unei anvelope,puteti studia si tutorialul de aici: Rolling Eyes
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21388
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Foarte corect ce scrie acolo.De aia am intrebat si eu de DOT.Pentru mine, cand cumpar o anvelopa este foarte important DOT-ul.
Sigur, cumparam orice, in functie de banii disponibili, dar cand este vorba de cativa zeci de lei in plus, daca vrem siguranta si performanta, merita achizitionate produse premium de calitate.
  • cozmin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
avetzi dreptate....pe umezeala aluneca de le ia dracu.....eu am avut accident din cauza asta......mai intra si abs....si sanie teai dus...pe uscat tin bine.....nu le-as recomnda nici dusmanilor...sincer.....daca conduceti un pic mai nervos si avetzi cauciucuri din astea facetzi un casco bun....ca sigur o sa avetzi nevoie Smile....ahh....si daca imi aduc bine aminte leam cautat la producator pe site si le da de vara, nu allseason.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
in 20 mii,95% in oras, s-au facut praf. aderenta e buna daca ai masina grea pe fata.la un 1.4 aluneca destul de bine. la 1.7d, tin mult mai bine ( pe probate, nu din auzite).
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum le-ai terminat tu in 20 de mii in oras ca eu am cu ele 25 de mii si sant abia la jumate, sigur pot merge 40000 cu ele, tot 95%in oras.
Din Pacate mi-am taiat unul si caut unul nou daca are cineva la pret decent. Vorbim de DUNLOP Sport 2020 E
  • rana

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am ajuns la 30 k cu ele si pe fatza se vede uzura mai ales lateralele
cu siguranta are legatura si cu stilul de condus ca imi place sa iau curbele tare
oricum am vazut la un prieten la 35 de mii erau varza dar asta e tipul blana de la stop si frana maxima la celalat stop

concluzia pina acum sunt ok lucrul cel mai bun nu fac galme la cate borduri si gropi am luat nu au nimic

nu o sa tina clar cat tine de exemplu un michelin gen 70-80 k pe fata
si iarna asta clar imi iau de iarna ca nu mai am curaj cu ele
am fost la munte anu trecut si nu urcau o mica panta pe zapada
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am avut pe masina de serviciu, noi (asa venise masina din fabrica - Opel Astra 17 cdti) si intr-adevar, dupa 30.000 km erau gata. E adevarat ca nu au facut galme sau alte chestii asemanatoare, dar profilul era dus, in conditiile in care am circulat numai in oras. Plus ca pe carosabil umed cam alunecau, iarna nu au apucat-o.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
vad ca parerile, in marea majoritate, nu sunt prea bune despre acest tip de anvelope.
nu stiu dace e de vara sau all season.
eu nu pot sa spun decat atat: am 55 000 km cu ele. pe fata se vede uzura, dar mai merg lejer cateva mii de km.
pe spate arata foarte bine (cui le-am aratat si le-am spus cati km au, nu le-a venit sa creada).
am trecut 2 ierni cu ele, fara mari probleme.
comportamentul pe ploaie, multumitor. pe drum uscat, fara probleme. intr-adevar, daca e alunecos pe jos (si nu ma refer la gheata) trebuie sa fii mai cu bagare de seama.
pe carosabil cu zapada batatorita, mi-a fugit o data spatele, dar din vina mea (am luat o curba mai in viteza)
una peste alta, eu le dau o nota buna acestor anvelope.
daca as mai gasi una de acelasi tip, as cumpara-o imediat ca sa fac pereche cu rezerva, pt vara
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR