Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da , la farul din stinga , cind am schimbat un bec am "scapat" sa asez foarte bine manseta din cauciuc pe suportul becului si a patruns ceva vapori de apa , acuma are o umbra fina pe sticla . De cum am observat am si asezat foarte bine manseta si dupa cite se vede se mentine asa .Farul din dreapta este clar precum cristalul , iar cel din stinga e putin cetos . Unul nou e in jur de 100 Euro iar la sh este in jur de 50 Euro , el mai merge inca foarte bine doar ca "strica" astectul exterior .
Ce credeti ca ar trebui de facut . mult'am de sugestii
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
scoate manseta si aprinde farurile.
cel in cauza se va dezaburi. mai lasa-le 5 minute asa, apoi pune manseta la loc. ar trebui sa scapi de problema
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Daca esti in stare sa cumperi un far numai pentru ca se abureste ... esti mare.
Vezi ca este pe undeva, pe acest forum, un topic in acest sens - despre aburirea interioara a farurilor.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cind e complet etans chiar e o problema pt ca apa aia n-are unde sa se evaporeze...
(cumnatul meu a avut o probl. similara la o saptamina dupa ce si-a luat masina noua... unul din faruri aburit... si chestia m-a enervat, cum adica sa fie posibil asa ceva...)
fa cumva in asa fel incit sa stai cu farurile aprinse ceva mai mult (vezi si solutia data de maiandrei) dar sa faci in asa fel incit apa sa se poata evapora...
dupa aia aseaza manseta si etanseaza farul... n-ar trebui sa mai apara aburii..
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu as incerca si cu un foen, cu toate becurile scoase... (ca sa aiba si pe unde sa iasa aburul..)
mai greu cu cablul pentru foen Mr. Green
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu recomand... (scuze maiandrei Wink )
am facut eu asta si regret... (pe un stop...)
din cauza dilatarii plasticului apar niste fisuri f.f. fine dar observabile... sa zicem ca niste riduri gen "laba gistii" (ieri la gratar parca v-am si aratat dupa ce am facut polisharea stopurilor lui zafira automatic cu xerapolul lui mikki)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai ce foen ai folosit nea'
eu ma refeream la unul de-ala de par, inofensiv...
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...si eu l-am uscat vara trecuta cu foenul si nu are nimic...linistit poti sa incerci....
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
O minune de chimicala xerapolul ala. Dar aburitul e din etanseizarea farului/stopului.
Daca e de usucat, e mai bine cu garniturile desfacute in mod natural, in max o zi.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei, Braun.... (tot marca germana... Wink )

istoria e asa: nu stiu cum a putut intra apa in stop, ea se adunase in partea de jos... am demontat stopul l-am luat sus in casa si l-am spalat in cada...
am facut febra musculara incercind sa scot apa aia din acel loc (nu s-a umplut mai mult dar nici n-a vrut sa iasa... ceea ce inseamna ca s-a acumulat in f. mult timp )
asa ca am recurs la foehn... cite 10-15 sec pe fiecare gaura de bec (am 4)
in urma operatiei au aparut acele fisuri...
plasticul e f. rigid si in mod evident variatia aia mare de temp. nu i-a priit...
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In legatura cu topicul , am cautat peste tot si nu am gasit nici un subiect despre far aburit , asa ca l-am postat.
Despre preturi am intrebat , pentru simplu fapt ca initial nu am stiut ce se intimpla si am crezut ca o sa se intinda pina se deterioreaza oglinda.
Multumesc mult de sfaturi , si cred ca am sa incerc varianta cu feonul , cred ca este cea mai buna si utia. Mai am un prieten in oras care a patit la fel la farul din dreapta , dar la el este mai grav. Pe interiorul farului au aparut broboade de apa . Am sa-i dau si lui sfatul asta .
Va multumesc mult la toti . Bafta
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa-i punem SILICAGEL !?
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sa va zic una buna! in cartea masinii(2006) scrie ca la spalare pot apare urme de aburi in interiorul farului si care dispar de la sine (lucru perfect adevarat de altfel). Si toate astea dupa ce m-am chinuit o iarna intreaga sa scap de umezeala din far la vectra c 2003 .Am reusit in final (faruri aprinse + atmosfera uscata (fara umezeala -25 C).iar in stopul stanga am avut umezeala chiar de la inceput! Intrebarea este : s-au desteptat ? sau nu au gasit un remediu pentru problema asta si au scris-o din start Confused ?
  • tru_astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si ieo am avut aceasta problema la unul dintre faruri dar era crapat si facea condens de la diferentele de temperatura. am cumparat faruri noi in urma unui accident si am observat ca astea au niste tuburi de cauciuc ce ies din ele presupun ca tocmai pt a preveni acest lucru. apropo, ieo am spalat farurile cu detergent de vase pe dinauntru:D si le-am pus la uscat langa calorifer, au iesit cristal clear:D
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Simplu si eficace...fara consum de curent si batai de cap cu becurile aprinse...daca afara e soare, pozitioneaza masina cu farurile spre soare si scoate-i garnitura si becul...las-o asa vreo 2-3 ore si se rezolva...operatie executata de mine cu rezultate bune Wink
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ªi eu am avut pb cu condensul din semnalizatoare dar am rezolvat-o cu mastic pe margine. Acum am facut schimb cu un prieten ºi nu am avut ocazia sa vad daca intrã apa. Dar dupã cum se vad parca nu ar intra. Problema cu uscatul cu feonul mai depinde ºi de tine ca ºi eu la unul îl cocoºasem dar îl þinusem cam mult la uscat. Cea mai buna metodã este cea cu þinutul la soare.
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Astazi 22.05.2006 am reusit sa rezolv complet problema farului ABURIT .
Am incerat in prealabil cele doua variante propuse , FEONUL si SOARELE . REZULTAT ZERO . Am incercat cu un betisor subtire sa sterg sticla prin interior . REZULTAT ZERO.
Am demontat masca fata . Sunt doua suruburi cu Trox 25 dupa care se trage usor spre inapoi . La mijlocul farului dedesubt , este un surub este cel mai grei de desfacut . Eu am reusit fara sa desfac aripa .L-am desfacut
si am incercat sa vad ce s-a intimpat . In partea de jos a farului masticul s-a copt si primea apa . L-am cufundat intr-o cadita cu apa . A inceput partea cea mai grea . Desprinderea celor doua parti sticla-platic negru. Dupa care am trecut la spalarea sticlei . Oglinda era in stare perfecta. Cineva spunea ca a spalat tot farul cu apa cu deretgent . FALS. Oglinda ar fi fost compromisa. Dupa care am procedat la montarea la loc a farului . Am un prieten care face geamuri Teropan . Mi-a dat putin silicon cauciucat . Toata operatiunea a durat 3 ore , din care 2 ore am lasat farul sa se usuce . In rest este ca NOU. Cind ma duc la masina , numai la el mai uit . Bafta tutuor celor ce incearca sa se descurec singuri .
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Scuze ca reinviu un topic din 2006 dar am cautat ceva timp (poate nu indeajuns) si cu toate astea nu gasesc nimic de curatat farul prin interior. Le-am facut de curand un polish exterior la faruri si o ceruire si cu toate astea cel din dreapta e inca aburit/ murdar pe interior. Am avut ceva probleme cu un bec, atunci cand l-am schimbat am atins de sticla si scotea fum cand l-am apins, pana s-a curatat. Mi-e sa nu se fi depus pe interior din cauza asta. Exteriorul farurilor e neted, fara pic de zgarieturi, iar la cat a frecat cu hartie abraziva si cu masina de polish nu cred sa mai fie probleme. Intrebare.. sa le dau jos sa bag dero? Sau sa incerc cu o tija cu vata in capat sa curat fiecare centimetru in parte? Daca a reusit cineva operatia asta la vectra c rog sa-mi dea un sfat. Multumesc anticipat.
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o problema asemanatoare doar ca farul nu esti aburit si fumuriu , a inceput sa se afume dar nu stiu din ce cauza Neutral ,prima data am crezut ca luat aer dar nu are treaba cu asta,daca puteti sa ma ajuta-ti.multumesc
  • Gabelu88

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Are dreptate 69MED,asa stiu si eu ca un far se abureste dc are o fisura,dc i-a aer sau apa cat de putin pe undeva ....uitati-va bn la faruri poate gasiti buba.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR