Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sallsa99

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[b]Salut la toata lumea, vreau un ajutor o sugestie, am o Vectra B '97 cu motor x18xe ecotec cu cutie automata si as dori sa aflu daca pot schimba motorul cu unul mai mic sau egal cu el dar nu mai mare si vreau sa schimb si cutia cu una manuala.
Skip ads

  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut. este cam complicat ce vrei tu sa faci. eu am o vectra b din 96 cu cutie automata motor x16xel si problema este ca nu merge cutie manuala, asa a fost proiectata. este vorba de prinderile de caroserie si pozitionarea motorului. gindeste-te si ca iti trebuie alt ECU pentru alt motor, pe asta este si unitatea de comanda de la cutia automata...mai rentabil este sa o vinzi pe asta si sa iti iei direct una cum vrei tu. sint curios insa de ce vrei sa schimbi motorul si cutia. eu am motor de 1.6 si cutie automata in 4 trepte si sint multumit de cum merge. singurul of este un consum mai mare de benzina, dar se compenseaza prin confort.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut se poate schimba numai ca necesita bani, eu am fost nevoit sa il schimb deoarece l-am bubuit pe al meu x25xe, am laut o masina cu totu cu acelas motor cu toate actele,dar numai ca avea volan dreapta si cutie manuala , eu am pastrat cutia mea automata, si calculatoru meu, daca vrei sa treci la manuala trebuie sa intri in ECU si sa schimbi de pe automata pe manuala, eu vreau sa iau calculatoru de pe aia manuala pt ca motorul a fost pe la cei de la MSD si este modificat si trebuie sa fac rost de coduri ca sa pot sail trec pe automata, ca acte am vb la RAR si miau zis ca trebuie sa ma duc cu masina actele de la aia veche sa vada ca nu e furata, carte, la a mea factura unde am schimbat motoru sau adeverinta [autorizat RAR] si mia zis sa fie acelas tip de motor ca sa nu am probleme la sistem de prindere, si taxa 120 ron, daca pui alt motor trebuie sa iti faca iei un test , te duci la RAR pe GRIVITA cu talonu tau si le spui ce vrei sa faci si ce motor vrei sa pui si te sfatuiesc baieti mie mi sau parut de treaba
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se poate schimba bine merci de pe automata pe manuala, iti trebuie doar componentele aferente si mana de lucru.
Este, intr-adevar, mult mai greu de schimbat de pe manuala pe automata, sau altfel spus, iti trebuie bani grei, mai bine schimbi direct masina.
Motorul mai mic de 1800 cc inseamna cel de 1600cc, dar s-ar putea sa ai consum de benzina ceva mai mare cu motorul asta mai mic, deh, viata bate filmul.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am un prieten care are o astfel de masina pentru dezmembrat.
iti pot da ce ai nevoie de pe o vectra adusa din anglia-
motor,cutie,kit ambreiaj,set pedale,cablu,cabluri electrice,calculator(ecu),si ce-ti mai trebuie pentru asta la 1000 euro.
daca vrei iti pot da nr. lui de telefon.
vorbim detalii pe privat.
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut! daca iau un motor ce a fost folosit cu o cutie automata si`l pun pe o manuala necesita ceva modificari ? Mentionez ca acelasi tip de motor folosesc pe manuala (x18xe). Am observat cateva posturi mai sus la un coleg spunand "iti trebuie doar componentele aferente si mana de lucru" care ar fi acelea ? eu am ambreiajul pt manuala,totul absolut.Multumesc !
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut, iti trebuie decat volanta ta de pe manuala sa o pui pe noul motor si atat
  • rodeo

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare all
stie cineva de unde mi-as putea procura un motor X16XEL ?
pentru vectra B din semnatura

sau daca se merita sa umblu la motorul ce il am si sa-l repar ? (consuma mult ulei ....scoate fum....)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR