Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se da inapoi foarte usor si chiar nu se cunoaste Very Happy. Nu trebuie decat sa desfaci bordul si sa scoti un ax.
Daca vrei un tutorial iti fac unul Very Happy
Skip ads

  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult!
chiar vreau .
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
se poate ft usor da km inapoi la omega facelift,dar sunt si modele cu afisaj digital..e acolo daca e bun testerul arata tot!de exemplu ati calculeaza cate schimburi de ulei sau facut etc!la cel cu rotite nu poate depista!
eu sunt de parere ca omega nu prea e facuta pt romania!Very Happy..e prea mare,drumuri nu avem,consumul creste automat..si nici piesele nu sunt tocmai ieftine!
depinde pt ce scop o utilizezi...de oras clar ca nu este facuta!
de mers la sedinte la conferinte:))))
v-am salutata!
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 e cu rotite.
Mie unu imi place omega.
Si nu consuma foarte mult nici in oras. vw-ul unui prieten ia 11,5-12 in oras si are motor de 1,9 si al meu ia tot la fel s-au mai putin si are motor 2,5 si cutie hidramata si vreo 2-300 kg in plus.
Skip ads

  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
comnic5 a scris:Se da inapoi foarte usor si chiar nu se cunoaste Very Happy. Nu trebuie decat sa desfaci bordul si sa scoti un ax.
Daca vrei un tutorial iti fac unul Very Happy

ai facut tutorialul?
stii cumva cum se demonteaza bordul de omega? am doua becuri arse si vreau sa le schimb.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine vreau sa spun ca a inceput masina sa traga. Sa fie din cauza ca ani de zile s-a mers batraneste cu ea?
Mi-am aruncat cat am putut ochii pe la radiatoare si se pare ca e ceva de curatat p-acolo. Sper sa reusesc in week-end!
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
asa nu ai ce zice ....omega-b este o adevarata limuzina ,o adevarata balenaaa , fuarte frumoasa masina cam scumpa la intretinere ,costuri , taxe,etc dar na luxul se plateste scump .all due respect .
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
shaft24 are perfecta dreptate, nu este o masina de oras, doar daca nu ai alta. Este o masina adaptata drumurilor europene, nu DN sau cica A1-A2, si cei care au condus o omega b stiu ce zic, indiferent de motorizare, pentru ca e vorba de suspensii, sasiu, etc. Referitor la taxe si impozite, cam mari cei drept, de asemenea si piesele care sunt de origine insa de calitate, marea majoritate a electronicelor sunt BOSCH, asa ca no comment. Vive la ROmanie!
Skip ads

  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Imi place Omega desi:
- e grea => consum
- intretinerea "cam costa"
- e mare si nu te strecori in Bucuresti cu ea
- se si parcheaza destul de greuceanu

Imi place Omega pentru ca:
+ e mare, practica si comoda
+ nu le vezi oriunde si oricand
+ nu am vazut multi cocalari cu Omega
+ la drum lung e ca pestele in apa
+ e mare si imi place sa parchez lateral numai din oglinzi
+ privita din lateral arata bestial
+ are tractiunea pe spate si e mai fun asa
+ e grea, pare lowrider

Una peste alta, daca ai numai Omega si locuiesti intr-un oras ca Bucurestiul, trebuie sa fii pasionat de masini ca sa iti placa. E practica si Omega, in sensul ca e incapatoare, dar consuma si nu e o masina fasneata, fie si numai din cauza gabaritului. Eu o folosesc zilnic in Bucuresti pe ruta Natiunile Unite - Casa Presei si retur, plus drumuri ocazionale pe unde mai am treburi si ma costa benzina cam pe la 5 milioane lunar. Adevarul e ca nu prea sta in parcare, si la paine o iau. Nu e regimul normal de exploatare pentru Omega. E facuta sa pleci din Hamburg cu destinatia Munchen, nu sa te duci de colo-colo. Merge si asa, dar cand o scoti pe sosea iti dai seama ca acolo e acasa. Scuzati-mi logoreea. Pana la urma ai cumparat-o?
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul ai perfecta dreptate in tuate privintele , cel putin piesele sunt sucmpe rau de ori unde leam cumpara ,ca si consum la fel mare ,eu detin 2.5tds caravan si bea mult si asta chiar de este diesel , dar totusi eu zic ca faptul ca nu o detine oricare om adica nu vezi zilnic asemenea model si ori unde opresti atragi tuate privirile face toti banii .Cu tot respectul domnilor.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am fost la targ cu ea si nu iera nici o omega pe acolo.si se uitau toti la ea ca de unde are motorul asta 2.5 td de bmw.. daca i l-am pus eu cumva.. sunt multi care habar nu au .
  • zarra68

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Oameni buni ce stiti,despre motorul de 2.5 v6,benzinar,consum,revizii,are distributia pe lant,ce slabiciuni are.Astept raspuns multumesc!
Skip ads

  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
zarra68 a scris:Oameni buni ce stiti,despre motorul de 2.5 v6,benzinar,consum,revizii,are distributia pe lant,ce slabiciuni are.Astept raspuns multumesc!


Salutare!

Eu am modelul mai nou de la mașina de care întrebi (motor de 2.6 V6), dar cred ca nu s-au schimbat asa de multe la el. Distribuția e pe curea, iar producãtorul recomanda sa o schimbi la 60.000 km sau la 4 ani. Am înțeles ca schimbarea ei te duce pe la 400 euro cu tot cu manopera (eu am întrebat la Opel Vest Arad și mi-au spus ca piesele sunt în jur de 10-11 milioane si manopera vreo 4).
La asa motor iți dai seama ca, consumul nu e prea mic mai ales în oraș. In Arad îmi ia în jur de 14. La drum lung nu e asa de "gurmanda" Smile , pe București-Arad media mea e în jur de 8.5% (și fac destul de des drumul asta).
Schimbul de ulei ma duce cam pe la 3,5 milioane, cu ulei Castrol Magnatec 5w40 (cam 2 milioane 6 litri de ulei, 500.000 filtrele de aer, clima și benzina)
Acum de slãbiciuni nu știu ce sa iți spun. Depinde foarte mult de cum a fost îngrijita mașina de foștii proprietari. Eu o am de un an, am fãcut 24.000 km cu ea si tot ce am schimbat a fost un rulment la diferențial și arcurile pe spate (acum am o mica problema cu becul "check engine", dar nu cred ca e nimic prea grav, suspectez ca trage aer fals pe la vreo garnitura).
Poate iți mai rãspund și alti proprietari care au o experiența mai mare decât a mea. Oricum, ca ținuta de drum, confort si siguranța e extraordinara. Varul meu are un BMW 520 si nu se compara cu Omega.
Numai bine!
  • mario opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
despre motorul 2.2 dti stie cineva despre probleme "clasice"? as vrea sa achizitionez unul si m-as duce cu "temele" facute.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am un prieten care are acel tip de motor pe omega. Era f multumit. A avut ceva probleme, dar minore...un capat de bara, o bieleta
de-astea. Nu cred ca sunt probleme majore. Daca are istoricul de service nu trebuie sa iti faci probleme
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si istoricul ala din cartea servis este egal cu zero de multe ori , am luat anul trecut un focus din germania si tot asa mai aveam 50 de mi de km pana sa schimb distributia si in prima luna mi sa rupt in mers si va dati seama ce am patit , apoi tot asa acolo scria ca filtre schimbate de nu stiu cand adica recent si mam uitat erau negre , acum nu stiu puate asa am avut eu ginionul . La omega mea de acum am luato fara sa mai ma uit la nimic ,am ajuns acas si iam ascimbat tot din oficiu tot ce misca , leam pus noi si macar acum am liniste si pace .
  • cilica mihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Omega 1996 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea, am si eu o problema...am mare nevoie de bani de sarbatori si vreau sa-mi vand masina. un opel omega 2,5 td din 1996,ful option si o bara fata...cu doar 1200 E. cine ma poate ajuta sa ma sune urgent 0764925281 . SARBATORI FERICITE
  • street909

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cilica mihai a scris:salut la toata lumea, am si eu o problema...am mare nevoie de bani de sarbatori si vreau sa-mi vand masina. un opel omega 2,5 td din 1996,ful option si o bara fata...cu doar 1200 E. cine ma poate ajuta sa ma sune urgent 0764925281 . SARBATORI FERICITE


salut!
mai e valabil?
vreau poze cu masina,eventual daca putem discuta pe mess. street_boy909 , ar fi minunat. merry x`mass! Mr. Green
  • street909

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca mai exista oferta asemanatoare, ( omega diesel inmatriculat) si la pret apropiat, va rog sa ma contactati! 0740542589 sau mail street_boy909@yahoo.com
  • vally_serban

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2010

  • Mesaj Privat
SE MERITA SA AI O OMEGA.
E de departe mai buna ca Passat, la ce vrei tu. Putere, confort, comportament pe sosea, zvic....etc...
Spatiu ai de iti intinzi picioarele in spate. In fata nu-ti mai da senzatia de cutie de chibrituri.
Eu pe a mea am luat-o din Cluj, din intimplare. Plecasem sa-mi iau masina si cind m-am suit in Omega i-am dat omului banii care i-a cerut si am plecat acasa. Din Cluj in Ploiesti am facu aproape 4 ore..traversind Carpatii.

Nu am cuvinte de lauda pt masina.. O am de 6 ani si cred ca o tin pina moare. Ea sau eu Smile)))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR