Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am un prieten care vrea sa monteze cat de curand un C20XE pe Tigra si ar vrea sa stie daca sunt ceva probleme la montare, daca ar fi nevoie de adaptari sau ar putea fi alte impedimente. Daca aveti cunostinta de asa ceva, va rog nu ezitati sa scrieti. Mi-ar fi de folos si linkuri cu asemenea operatiuni. Multumesc anticipat Wink
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
sincer ma gandesc ca ar cam trebui intarita masina inainte de a pune motorul ala pe ea....
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se poate face insa nu este chiar usor unul din site-urile de referinta este www.mathijssentechnics.nl
multa bafta,
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In orice caz tb. schimbata cutia de viteze; am senzatia ca pe Tigra era F16 care e insuficienta pt. motorul ala.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Intentia mea nu este aceea sa contrazic, insa cu PUTINA atentie F16-ul va face fata provocarii... i-am mai auzit pe unii care se mai pricep spunand ca F20 este mai bine "etajata" la ora actuala am pe a mea o cutie pe care este scris tot F16 Smile
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
El va pune si motorul si cutia de pe o Astra GSi. Cred ca pana la urma o sa ia kitul asta de la Mathijssen ca sa nu faca tiganii si adaptari aiurea.
Multumesc mult pentru reply-uri Wink

PS: Mai stiti vreo firma care ofera kit de suporti si adaptari cum sunt si astea de la Mathijssen, eventual la un pret mai bun Question
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Teoretic suportii se pot modifica, practic nu este deosebit de complicat, se poate face, ca idee cat costa kitt-ul respectiv?
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
799 de euro + transport Rolling Eyes
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cam maricel... se merita sa incepti sa te apuci de treaba Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cauta pe net modificari aduse la "Corsa", se gasesc usor si au poze multe, dar... sunt in germana... Rolling Eyes
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exact, am sa ma uit si eu prin hartoagele mele de acasa ca mai aveam modelul de la suportul de la cutie si "cantarul" de la cautatorul de viteze, de restul banilor ne cumparam trei servere pentru portal Very Happy
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Pe proprietarul masinii il bate gandul sa isi comande kitul, insa ar prefera ceva din Germania, sa ii iasa mai ieftin. Daca dispuneti careva de schite, poze sau orice altceva legate de modificarile necesare, va rog puneti aici sau dati-mi mail la scooterrrt@yahoo.com
Cunostintele mele in swapuri de motor sunt mult limitate, sa inteleg ca kitul de la mathijssen contine absolut tot de ce are nevoie? Imi puteti careva traduce in romaneste tot ce contine kitul. Cunosc limba engleza, dar in termeni tehnici stau ceva mai rau.
Multumesc tuturor pt posturi, apreciez mult bunavointa voastra Wink
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Citat din site: Conversion kit Tigra-A for the 150Bhp C20XE engine from a Vectra / Astra / Kadett or Calibra
Contents:
- Set of engine and gearbox mounts. - set de suporti pentru motor si cutie;
- Bodywork mount to go with r-engine mount. - suport caroserie adaptat la noul suport de motor dr;
- Set of motorsport driveshafts - "cantar"/cautator de viteze "sport";
- Set of special wheelhubs - aici nu sunt 100 % sigur cred insa ca este vb. despre jambe;
- New fastening for front anti-roll bar - carcasa noua de fixare bara antiruliu;
- Open sport air filter kit - filtru de aer sport (conic);
- Special airintake box to replace the SFI box - "gat" intrare galerie admisie - in locul cutiei SFI.
- Airintake mounting strip - kit de montaj al respectivului "gat.
- Manual with picture's and wiring diagram. - manual cu documentatii
Number :
Price : 799.00 € "
NU as dori sa fiu inteles gresit, pretul lor este ok, daca prietenul tau isi permite mai bine sa aleaga varianta verificata...
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru traducere. Acuma si-a luat o Astra GSi si isi comanda doar admisia si mai o chestie din kit (nu mai stiu exact ce Embarassed ).
Mersi mult la toti cei care au postat, va tin la curent cu evolutia masinii Wink
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
A reusit sa isi puna motorul. Nu a comandat kitul de la Mathijssen, i l-a pus unu foarte priceput la Opel. Merge super bine masina, face suta in jur de 6.6. Acuma a comandat chip, bujii si regulator de benzina de la Mathijssen. Pe 400 de metrii sta destul de aproape de un Civic Type R putin modificat (cam 3 masini). Cu chipul sigur distanta se va micsora Twisted Evil
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Se poate pune cutie F28 pe C20XE, nu?
Cam care ar fi diferenta de performante (daca aveti si niste timpi, ar fi super)?
Mersi frumos Wink
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dat fiind faptul ca suntem off topic voi fi scurt
de montat se poate monta insa va fi nevoie sa montezi ceva la ea daca nu ai nevoie de sistemul 4x4 cauta pe site-ul vmax ca ai sa gasesti diferentele intre ele cauta "vmax rechner"
  • Paul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am aflat si ce adaptari trebuie facute. Kitul de adaptare costa 480 de euro la Mathijssen. Cel mai mult ma intereseaza cum se vor modifica performantele fata de cutia cu 5 trepte, in special la 400m Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR