Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din poza inteleg ca tu ai bec separat pt rotita si pt buton? La mine era unu singur, care era ars si lasase in bezna fix jumatete din panou (rotita dreapta, jumate rotita centru si butonul din stanga).
PASI:
- scoti cutia de depozitare
- scoti cd playerul (vezi sa stii codul)
- demontezi scrumiera
- scoti cele 4 suruburi in care sta consola
- tragi spre tine, vezi ca undeva in spatele displayului sus consola e prinsa intr-o clema, tragi cu grija spre tine si iese.
- dupa asta te uiti la panoul de ventilatie si o sa vezi ca are niste cleme pe care daca le desfaci se desprinde in 2 bucati - una o sa ramana acolo cu cablurile in ea si cealalta contine becurile
Skip ads

  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Din poza inteleg ca tu ai bec separat pt rotita si pt buton? La mine era unu singur, care era ars si lasase in bezna fix jumatete din panou (rotita dreapta, jumate rotita centru si butonul din stanga).
PASI:
- scoti cutia de depozitare
- scoti cd playerul (vezi sa stii codul)
- demontezi scrumiera
- scoti cele 4 suruburi in care sta consola
- tragi spre tine, vezi ca undeva in spatele displayului sus consola e prinsa intr-o clema, tragi cu grija spre tine si iese.
- dupa asta te uiti la panoul de ventilatie si o sa vezi ca are niste cleme pe care daca le desfaci se desprinde in 2 bucati - una o sa ramana acolo cu cablurile in ea si cealalta contine becurile


Pana miercuri nu am timp deloc sa ma ocup, dar imediat ce o sa fac lucrarea revin cu pozele. Multumesc mult!
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut...am un opel astra G din 2001 motor 1.7DTi si am aceasi problema...becul din partea dreapta nu se aprinde deloc iar cel din partea stanga are momente cand se aprinde si cand nu...cand e stins daca lovesc consola se aprinde...si mai e o problema treptele de ventilatie 1 si 2 nu merg tot timpul...pe cand 3 si 4 merg permanent...si m`am inpotmolit...nu am reusit sa scot butoanele de temperatura/trepte de viteza a aerului/si directionarea aerului...am facut unele poze...daca reusesc sa schimb beculetele am sa fac un tutorial fullcu tot cu poze...va multumesc
http://img88.imageshack.us/...8482/s6000556.jpg
http://img8.imageshack.us/i...3567/s6000557.jpg
http://img98.imageshack.us/...9697/s6000558.jpg
http://img27.imageshack.us/...8923/s6000559.jpg
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut,eu am un opel astra h 2007 si o problema de genul asta, imi face figuri becul de la scrumiera si de la bricheta,cand vrea el se aprinde si tot cand vrea se stinge....posibil sa fie vreun contact?
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tot ce e posibil viper...sfatu meu e sa verifici mai intai sigurantele..si daca e totul in regula incearca sa demontezi scrumiera si scoate capacul de la briketa...nu o sa strici nimic...sau daca ti`e frica te poti duce la un electrician;)
  • s_savulescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai am reusit sa schimb cele doua becuri despre care se vorbeste... n-a fost nevoie sa demontez nimic inafara de cutia de "depozitare" Am folosit o cheie tubulara... pentru cei care au maini mai mici ar trebuii sa fie mult mai usor Smile
  • Marinaru_BC

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutere! Duminica am fost in targ si mi-am cumparat si eu un opel astra G hatchback din 2001 si cred k am o problema. Cand aprind farurile (pozitii, etc) nu se aprinde nici un bec prin bord, nici ceasurile, nimic, plus k se stinge si display-ul ala cu temperatura, data, etc. Oare ce sa fie? Ceva pe la sigurante? Abia mi-am luat-o si nu as umbla asa in nestiinta de cauza.
Multumesc!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca in stanga volanului ai o rotita - potentiometru de reglare a intensitatii luminii din bord - asta intra in actiune numai cand aprinzi farurile.
Da de el in sus si o sa vezi!

Bafta!
Skip ads

  • Marinaru_BC

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:vezi ca in stanga volanului ai o rotita - potentiometru de reglare a intensitatii luminii din bord - asta intra in actiune numai cand aprinzi farurile.
Da de el in sus si o sa vezi!

Bafta!

E foarte posibil sa ai dreptate... Ambele rotite sunt date in jos la maxim.. si ala de la faruri (cred) Asta o sa vad diserara, k acum masina e la fratele meu... Multumesc de raspuns.
  • valyrbk

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut tuturor
imi poate spune cineva cum dau jos consola dupa ce desfac cele doua suruburi din locasul mp3-ului? asta fara sa o rup
si cam cat trebuie sa se deplaseze consola de bord ca sa pot schimba becurile?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Deschizi scrumiera ai ai sa vezi 4 surubiri torx. Din astea 4 doar 2 tin masca frontala , celelalte 2 tin scrumiera. Scoti si masca de la bricheta (plasticul acela cenusiu). Apoi scoti casul si ai si acolo 2 suruburi de scos. Scoate si cutia de acte de sub consola de climatizare. In acest moment ai sa vezi 2 cleme gri ce tin consola de masca frontala : bagi 2 surubelnite una pe o clema si una pe cealalta si impingi consola de climatizare spre interior.
O sa declipseze , apoi bagi surubelnitele sub consola unde ai sa vezi alte 2 cleme si procedezi asemanator.
Cu o surubelnita subtire si cu mare atentie sa nu zgarai ceva faci parghie intre bord si masca frontala deasupra cam in ,,spatele " afisajului de la tid : si acolo este o clema.
Bagi usor mana si decuplezi mufa ce la afisaj : atentie ca are un sistem asemantor cu cel care tin cuplele la ECU la motor adica se roteste .
Si gata ai scos consola centrala.
  • s_savulescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba

salut! am si eu aceeasi problema cu cele 2 becuri.imi poti trimite niste poze cu pasii pe care i-ai urmat sau macar cu niste sfaturi mai clare? ms!

pasii ar fi cam asa:
1. scoti cutia de depozitare
2. cu o cheie tubulara, pe care o poti invarti cu un imbus, desfaci soclul becului (soclul este ca si cel de la becurile de bord de dacie cu bord CN)
3. inlocuiesti becul ars din soclu
4. repeti pasii 2 si 1

PS cauta prin forum cineva a pus o poza in care se vede exact pozitia becurilor in spatele comenzilor, eu asa mi-am dat seama ca nu e nevoie sa desfac tot bordul
Skip ads

  • FirePcMaster

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Timis
  • Masina: Movano 2020 2.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De ceva vreme am observat ca nu mai lumineaza becurile din consola de la control aer ( de la cele 3 butoane rotative ). Cam tot de atunci nu mai imi merge becul de pozitie dreapta fata. S-ar putea sa fie arsa o siguranta ? Daca da are careva idee care este acea siguranta. Sau sa fie de la un scurt pe instalatie , banuiesc ca e cam greu sa se arda acele becuri din spatele consolei. Cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la becul de pozitie ( desi nu cred asta ). Este vorba de un astra G caravan 1.7 DTI ( cea din semnatura ).
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Becurile din consola centrala se ard...mai repede sau mai greu....eu am avut arse becurile din consola centrala si le`am schimbat...daca sigurantele sunt ok...si treb sa scoti consola centrala trimite`mi un pm si`ti zic pas cu pas ce treb sa faci sa scoti consola.... bafta
  • casa_nova225

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2009

  • Mesaj Privat
incepi de la frana de mana si scoti capac cu capac pana la displey
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
depinde de care ai ... la mine se poate schimba becul doar scotand butonul din mijloc de la AC (cel rotund, cu viteza 1-2-3-4)
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Asa cum a zis si @bazare depinde ce tip de consola ai .
Daca vrei sa desfaci bordul uite niste poze in care se vade cum am scos consola de climatizare , in alte scopuri desigur :



Se baga 2 surubelnite in clemele acelea metalice si se apasa pe consola . Mai sunt 2 cleme jos pentru care se procedeaza identic .



consola desfacuta iar in centru se observa un patratel in care intra un bec tip sabie .
Insa asa cum a precizat si colegul de forum la unele modele nu e necesar sa desfaci bordul ci doar sa tragi de butonul de ventilator . Apoi cu o penseta (atentie sa nu spargi becul daca apesi prea tare) extragi becul ars si tot cu o penseta il inlocuiesti.
Atentie sa nu scapi vreun bec acolo pentru ca acolo o sa ramana ca nu are unde sa se duca (sa cada) ramane prins in butoane.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...=bec&start=20
Foloseste cu incredere functia "CAutare"
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta este in functie de tipul aerotermei: Behr sau Delphi (acelasi lucru se intampla si cu filtrul de polen)
La Behr becul este in spatele butonului de ventilatie , la Delphi trebuie demontat tot panoul de comanda al climatizarii si se afla in spatele panoului.
  • PAM83

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema. nu functioneaza becul din spatele butonului de ventilatie. am scos butonul de ventilatie (cel din mijloc) si am scos beculetul. problema este ca becul pare ok, adica nu se vede ca e ars dar nici eu nu am avut altul sa il schimb. o sa cumpar alt bec sa incerc dar aveti idee daca poate fi si altceva. nu becul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR