Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@parvu-daniel

Cu sinceritate iti zic asta e consumul masinii mele de 1.6 in oras nici eu nu am de ce sa mint ca si tine DAR mai e un aspect important vad ca tu esti din Jud Dolj - nu indraznesc sa compar Craiova ( sa zic ) la trafic cu orasul meu - traficul influenteaza consumul
Skip ads

  • KATTYA

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Consumul in oras depinde si de aglomeratia din oras, nu putem compara trafic de TM sau de B cu alte orase mai mici unde deabia prinzi un semafor si poti merge cu 60 km/h constant.
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvarea consumului de ulei la X16XEL se poate face doar prin inlocuirea pistoanelor cu unele custom de dimenisiuni putin mai mari. Motorul asta vine din fabrica cu defectul ca intre piston si cilindru este distanta cam mare. Din pacate lucrul asta l-am aflat cam tarziu si eu...
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Asta este consumul nu avem ce sa facem ,motorele de 1,6,dar cu tot consumul care il are indiferent ca am bagat GM fullsintetic sau semisintetic si acum merg pe Castrol 10w-40 tot acelasi consum de 250 ml/1000 si asta dupa 2000km de la schimb,vreau sa spun ca sant super multumit de masina , consumul de benzina e ok
Eu sant constient de problema care o are masina si NU VREAU S-O VAND ,poate cand o sa-mi permit am sa fac si motorul.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
FL0 a scris:@parvu-daniel

Cu sinceritate iti zic asta e consumul masinii mele de 1.6 in oras nici eu nu am de ce sa mint ca si tine DAR mai e un aspect important vad ca tu esti din Jud Dolj - nu indraznesc sa compar Craiova ( sa zic ) la trafic cu orasul meu - traficul influenteaza consumul

FLO, scuze. Embarassed Am vazut dupa ce am postat locatia ta. Fiind prea tarziu sa modific postul am zis sa nu mai fac inca unul. Sunt de acord cu tot ce ai zis.
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@crystianepure daca alimentezi doar de 20 ron pe zi, inseamna ca tu circuli tot timpul pe rezerva de benzina, iar pompa o sa traga toate mizeriile de pe fundul rezervorului, si o s-o termini, mai bine alimenteaza la odata de cat ai nevoie pe o saptamana, doar un sfat...
@sergiuP te cred si eu ca nu vrei sa o vinzi avand in vederea ca valoarea unei masini sub anul 2000 in momentul actual e la nivelul unui telefon de "fitze". Daca iti place masina si ai de gand sa o tii cel putin 5 ani de acum inainte merita sa faci motorul asa cum trebuia facut de la inceput de inginerii de la Opel.
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel vectra 1,6 16 v din 1996 motor X16XEL si il contrazic pe marius vectra .Masina o am de 1 an jumate si in perioada asta am schimbat 2 bucse pe spate ,ulei ,distributie ,filtre,etc chestii uzuale care se schimba la orice masina.In rest folosesc ulei Magnatec 10W-40 si completez vreo 200 grame la 1000km.Masina merge impecabil si nu as schimba-o cu nimic deocamdata.Si inca ceva!.Orice masina consuma ulei mai mult sau mai putin.Cine spune altfel nu e corect!
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Gabieny, eu nu am dat un consum definit de ulei pt motorul asta, sunt oameni pe forum care se plang ca mananca 1L la 1000 Km alti 800g , 500g, 300g, etc. asta tine si de modul cum mergi cu masina de nr de km. Si a mea la inceput, in primii 3000 km dupa schimbul de ulei lua doar 300g. dupa care consumul crestea si ajungeam sa completez 2 L in 10.000 km ( ceea ce era convenabil avand in vedere defectul motorizarii) recent au cedat semeringurile si consumul a crescut exagerat, ca eu am avut probleme si am schimbat mai multe piese de cat era nevoie a fost din cauza mecanicului nu a masinii. Ideea topicului e consumul exagerat pe care il are motorul de 1,6 16 V de la Opel. Ca orice motor consuma ulei e ceva firesc, dar nu si in cantitatile astea, nu cred ca mai exista producator care sa spuna ca e normal sa consume 750 ml la 1.000 km ( atat scrie in cartea tehnica a masinii) in conditii de functionare normala, decat Opel. Si nu poti considera un motor reusit unul caruia ii faci schimbul de ulei din completari.
Skip ads

  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poate ca ai dreptate si este un defect de fabricatie dar daca asta va fi problema mea in urmatorii ani nu ma deranjeaza deloc si sa-ti spun si de ce.Cam in aceeasi perioada in care am cumparat Opelul cumnatul meu si-a luat un Passat din 2005 si de atunci a bagat in masina vreo 1500 euro pe reparatii serioase si nu a facut km mai multi ca mine si nici nu-i place sa forjeze masina.Un prieten are un Peugeot impecabil de vreo cativa ani care l-a lasat in pana la vreo cateva sute de km de casa.costul reparatiei ,in jur de vreo 6000 ron .Si as putea continua.O sa spui ca sunt cazuri sporadice iar la x16XEL este o problema generala.Eu sper ca toti cei care avem asemenea motoare singura problema sa ramana consumul de ulei.Multi cunosc asa zisa defectiune si totusi cumpara aceste masini.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multi afla dupa ce o cumpara Smile
eu zic ca difera mult uleiurile cu care au fost invatate masinile la mama lor in Germania de cele pe care le gasim la noi.
In plus de asta in speranta gasirii uleiului ideal românu baga tot ce gaseste pe piata in motor si ma gandesc ca aceste schimbari nu sunt prea sanatoase.
Eu primul schimb l-am facut cu Castrol Magnatec 10w40 (dupa ce am mers operioada cu uleiul care mai era in motor) care s-a dus repejor din pacate, am mai completat cu un nomane cand mi-a zis un vecin ca bat tachetii din cauza lipsei de ulei (ma gandeam ca cine stie ce probleme are), nu mai verificasem de mult joja; apoi iar Magnatec dupa care am trecut pe Mobil Formula S care la mers catinel prin oras parea sa scada mult mai incet decat Magnatecul pana la prima iesire la drum lung cu schimbari peste 3000-4000 si masina incarcata.
Dupa ce am pus si ultimul gram din bidonul de 4 litri de Mobil iar am plecat la drum - nu foarte lung Iasi - Izvoru Muntelui si retur si am ramas pe drum fara ulei am pus 1 litru 20w40 noname, am ajuns in iasi si dupa vreo 2-3 saptamani am mai bagat inca 1 litru tot 20w40 de la Petrom si am vazut si eu in sfarsit joja la maxim, chiar putin peste.
Chiar si asta cred ca e o problema umplerea peste maxim, mi s-a intampalt de 2 ori.
In total, de anul trecut din august, de cand am masina am mers vreo 15 000 km si am bagat asa:
- 2x4l Magnatec 10w40, 1x4l Formula S = 3 schiburi
- 1,5 l 10w40, 1x20w40, 1x20w40=3,5l noname completari
Total 15,5 l bagati pana acuma si trebuia sa fac schimbul cat mai curand ca a venit frigul si 20w nu apuca a se mai incalzi cativa km (vreo 4-5) cat merg eu pana la servici.
Auzind ca unii nu fac decat un schimb de ulei sau maxim 2 in intervalul asta ma gandesc ca are o problema a mea sau am busit-o eu.

Momentan stau cu un bidon in portbagaj de Mobil Synt S 5w40 (4 litri) de vreo 3 saptamani si stau in cumpana: sa fac schimbul cu asta ca vine iarna si-mi trebuie un ulei mai subtire.....sa fac o segmentare apoi sa pun 5w40, bine... alternativa aceasta implica niste cheltuiei semnificative si acum ca nu mai e mult pana la sarbatori e mai dificil.

Am vazut ca cineva recomada schimbul de pistaone, are cineva idee cam cat costa un set?
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai sus Parvu Daniel spune ca foloseste Castrol Formula RS full sinthetic 10W60 si consuma putin .Ar trebui incercat si asta desi nu stiu daca e recomandat in perioada asta cand va fi tot mai frig.Poate se gaseste cineva care se pricepe mai bine la uleiuri si ne poate spune ceva amanunte despre uleiul asta .
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multe pro si contra fiecare cu uleiul sau ; ce sa zic eu daca o luam dupa carte originala OPEL acolo este scris clar ulei : GM 10w40 , acuma ce sa zic stiu ca unii au incercat GM-ul dar daca stam sa l comparam cu GM-ul de la nemti clar nu e acelas continut , eu am avut pus Mobil1 din germania schimb facut acolo , apoi aici m am dat si eu pe GM ... probleme in special nu am gasit dar cred ca acest GM de la noi e un fel de zama unsuroasa fata de ce ar trebui sa fie .. eu unul ma las de GM si trec inapoi pe Mobil1 10w40 ( uleiul asta l am folosit dupa schimbul facut in reprezentanta la nemti si ma gandesc sa raman tot la el ) ce e de stiut nu e bine sa tot schimbi gama de ulei si daca o faci cel putin la complectare de ulei sa fie pus acelas cu ce e in motor de recomandat un bidon de 5L caci de acolo ramane destul pt un schimb si complectari . astept alte idei poate e careva care a simtit ca uleiul sau e mai bun si de calitate !
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Atentie la Mobil! Mobil 1 e una si Mobil S e cu totul altceva(e turcesc).
Eu folosesc GM 10w40 si mi se pare cat de cat ok mai ales din prisma pretului si a faptului ca e grecesc adica nici cal nici magar. As pune si altceva dar tot asa poate are cineva are idee de ceva mai bun. Ma gandeam la Aral ca am vazut ca e fabr. in Germania sau Valvoline fiind singurul ulei cu care am vazut o diferenta la un motor. Am mers si cu Texaco pe multe Opeluri si era ok. La GM singurul lucru care ma deranjeza este ca uneori bat tachetii mai ales cand joja este undeva pe la jumatate.
Daca cineva a facut comparatii si a obs ceva diferente il rog sa ne lumineze si pe noi.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pe Mobilul meu Synt S scrie Made in Europa, ceva de genu asta, o fi in turcia cum zici?

Mobil 1 10w40 eu n-am vazut pe piata, doar 5w40
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pe spatele bidonului este o eticheta autocolanta adeziva pusa peste cea pe care scrie made in turkey. Si asta am mai vazut si la alte tipuri de ulei.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mi-a zis si mie ala care mi l-a adus uleiul (nu l-am laut dni magazin), m-am uitat si nu scrie nici un Made in Turky, am sa maia runc o privire pe el cand cobor la masina.
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
masina are 130.000 km si am descoperit ceva interesant. Folosesc Mobil 10w40 adus direct din Germania si in primii 3000 km nu mi-a consumat un gram, acum norma e de 500 ml / 1000 km, cam mult,nu? asa dintr-o data. Ma gandesc ca dupa primii 3000 km si-a pierdut uleiul proprietatile, alta explicatie nu gasesc.
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar atentie la MOBIL1 sau MOBIL S de evitat mobils ...exista desigur Mobil1 10w40....am ajuns la concluzia ca cel mai bun e MOBIL 1 si VALVOLINE si doar numai de 10w40
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gabieny a scris:Mai sus Parvu Daniel spune ca foloseste Castrol Formula RS full sinthetic 10W60 si consuma putin .Ar trebui incercat si asta desi nu stiu daca e recomandat in perioada asta cand va fi tot mai frig.Poate se gaseste cineva care se pricepe mai bine la uleiuri si ne poate spune ceva amanunte despre uleiul asta .

Dupa ce nu stiam prea multe despre uleiuri si dupa ce am primit sfatul lui dancuciureanu(multumesc mult Wink) m-am mai documentat si eu. X16XEL-urile merg foarte bine cu 5W50(deci putem folosi Mobil 1 5W50) si 10W60 (deci putem folosi Castrol Formula RS full sinthetic 10W60) sau 5W40(aici e Magnatec-ul de la Castrol, Aral-ul etc.).
Eu as incerca si un 5W50 ca a venit sezonul rece dar daca sunt asa de multumit de 10W60 cred ca o sa raman la el. Stiu un Vectra B Caravan X16XEL care face Italia saptamanal. Foloseste 10W60 si nu prea papa ulei. Are peste 400.000 de km dintre care ultimii 250.000 de km pe GPL.
Luati ce urmeaza ca o parere personala. S-a tot vorbit pe forum de defecte de proiectare la X16XEL. Pistoane mai mici decat cilindri etc. Chiar nu stiu ce sa zic. Daca e asa, de ce mai sunt X16XEL-uri care nu consuma ulei. Ar trebui sa consume absolut toate. Eu cred ca are o problema cu subturarea, cu ungerea la turatii mici(sub 2000 rpm) si apar uzuri. Zic asta pentru ca toate X16XEL-urile pe care le stiu si s-a mers batraneste cu ele s-au rupt. Cele care nu au fost menajate(mers in ture cu ele) merg perfect. Si asta care face Italia merge constant cu 4000 rpm si merge super OK. Eu constatand asta nu-l mai las sub 2000, schimb la 3000 rpm in oras si 4000 in afara.
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca prietenul tau e singurul proprietar de opel cu X16XEL care nu mananca ulei, sincer as vrea ca problema sa poata fi rezolvata cu uleiurile de care spui, si o sa incerc si eu sa vad diferenta nu costa nimic in plus. De obicei la masinile astea e indicat sa mergi turat cu ea, atunci se simte bine motorul, dar nu cred ca ca din toti oamenii de pe forum si sincer mi se par cam multi cu problema asta, sa nu mearga nici unul corect cu ea, si de obicei daca circuli subturat, tacheti fiind hidraulici nu ar avea presiunea buna de ulei si ar incepe sa bata, cred ca asta ar fi primul semn ca ceva nu functioneaza bine, si ar fi trebuit sa il aiba toti cei care se plang ca le mananca ulei, daca tu zici ca de aici ar venii problema. Dar cum am spus merita incercate tipurile de ulei de care ai pomenit, nu vad nimic de pierdut.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR