Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-am montat un kit xenon pe faza scurta.Toate bune si frumoase, lumina clara, albastruie, frumos intr-un cuvant.
Am dat de o alta belea, cand aprind xenoanele nu imi mai merge radioul, in sensul ca imi "prinde" doar Radio Cultural, celelalte posturi sunt moarte.Cand le opresc incepe si radioul sa mearga.... Shocked

Idei ?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Balasturile xenoanelor sunt montaje elctronice (invertoare) ridicatoare de tensiune! Acestea lucraza pe o anumita frecventa in sistemul chopat (comutator electronic)! Din descrierea ta, se pare ca frecventa fundamentala sau un multiplu al acesteia din balasturi, corespunde cu frecventa unui etaj din lantul de radio (ARF antena, ARF radio, Mixer, frecventa intermeniara), blocand in final receptia intr-o anumita plaja de frecventa radio! Se stie ca doua frecvente asemanatoare se anuleaza una pe cealalta! De verificat este destul de dificil deoarece toate aparatele radio auto pe FM au un modul numit squech, adica in momentul cand nu receptioneaza o statie, lantul audio intra in muting si nu se mai aude fasiitul specific acestei benzi! Daca masina este Sedan, ceea ce si vad in avatarul tau, nu ai o antena exterioara la radio, ceea ce complica putin eliminarea perturbatiei...
Incearca sa pui la masa carcasele metalice ale balasturilor! Bafta!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
aceiasi problema si la mine.nu asa grava dar exista.la mine cauza e antena(exterioara) care nu mai e in parametri(a fost electrica acum mai e un bat).am pus carcasele la masa si nimic.un pic de schimbare am sesizat invelit carcasele balasturilor in folie de aluminiu.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da marian este si asta o solutie! Ecranarea balasturilor in carcase de metal! Am inteles de la colegul de mai sus ca radioul functioneaza perfect cand xenoanele nu sunt in functiune! Sa retinem ca el este din Bucuresti si acolo semnalul de emisie al statiilor de radio este destul de mare! Se poate face o reacordare a circuitelor de intrare ale amplificatorului de antena/receptorului, sau atasarea la intrare de filtre ceramice de banda, dar operatia asta necesita experienta si aparatura adecvata.....generator RF, wobller, analizor spectru RF...etc!
Daca spui ca se simte schimbarea dupa ce le-ai imbracat in folie de aluminiu, incearca sa le faci cate o carcasa de tabla...rezultatele vor fi cu siguranta mai bune!
Skip ads

  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ecranarea in carcase metalice din tabla este din punctul meu de vedere inutila , intrucit tot corpul balastului este metalic . cel mai bun ecran ecran se realizeaza din miumetal sau permalloy, oricum nu asta este solutia . radiatiile pot ajunge si prin alimentare la radio caz in care trebuie filtrata alimentarea balasturilor cu un filtru T cu 2 bobine si condensator la masa .Alta problema ar fi pozitia balasturilor pe masina lucru f important in ce priveste parazitii , lamasinile cu xenon din fabrica am vazut ca balastul este f aproape de far deci firul de inalta tensiune de 8000 volti este f scurt , pe cind la aftermarket sunt puse unde au avut loc ,si firul de inalta poate radia in voie
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si la mine e ff scurt.majoritatea le monteaza langa far.oricum la mine e de vina antena.defapt ce a mai ramas din ea.si bruiajul nu este asa mare incat sa pierd receptia.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa pun carcasele balasturilor la masa dar degeaba.
Daca, carcasele balasturile nu fac contact cu caroseria sunt sanse sa se mai diminueze bruiajul ? Confused
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu nici vorba Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR