Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
http://www.autobild.de/arti...30&now=09#mmg

Castigator a iesit Astra, ca urmare a consumului mai mic. In rest, a cam ost egalitate.

Pentru cine nu stie, AutoBild.de sunt cam indragostiti de VW.


Si inca 2 videoclipuri din aceeasi tema:




Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 11 Nov, 2009 10:57 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si traducerea data de Google. In engleza ca in romana o face varza. Adevarat, a consumat cca 0.3 litri mai putin, in rest.....

Crown in the compact class is from 5 December 2009 in the sixth round. Then start the new Astra. In IMAGE, the two were already competed against each other. Cool, clean lines in the Golf 1.4 TSI (122 hp, from 21,655 euros) to playful extravagance in the Astra 1.4 Turbo (140 hp, from 19,075 euros). Pure matter of taste. Point for both - 1:1. The Astra, the eye moves through a V-shaped center console, in the Gulf, I have everything immediately in view. I bring forward my 1.93 meters in both equally good at, I'm sitting back deeper in the Astra, a bit more headroom have. Again a draw. 2:2. Both have 1.4-liter turbo gasoline engine, only raise their voices on the highway. The 18-more hp in the Astra I feel subjectively driving difficult. But at the pump: Opel consumed nearly half a liter less. Disappointing for both: no start-stop automatic, no gear shift indicator. Nonetheless point for Opel: 3-2.
This is the brand new pages of autobild.de
The Astra prima stays on course, steering input is needed to quickly and accurately. That the Golf offers more comfort, because he is more relaxed on bumpy tracks. Draw - 4:3. The Astra is cheaper than 2500 euro, the lower insurance ratings. But the Gulf is much better equipped (eg, air-conditioning as standard) and is expected to have lower depreciation. Draw. 5:4. PICTURE Verdict: The Astra wins because of lower consumption. Builds a pity that the Opel Astra only in England and Poland, but not in Germany.
Specifications
Opel Astra 1.4 Turbo Golf 1.4 TSI
Engine 4-cylinder gasoline engine 4-cyl petrol engine
Power 140 hp 122 hp
0-100 km / h 9.7 seconds 9.5 seconds
Top speed 205 km / h 200 km / h
Consumption to 5.9 liters 6.2 liters of Super
CO2 emissions 139 g / km 144 g / km
Price 19,075 Euro 21,655 Euro
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai m-am uitat pe opel.de si cel mai ieftin model de Astra are aer conditionat in standard.


Am sa incerc sa fac un mic rezumat la articolul respectiv. Mi-am permis si cateva comentarii personale cu italic.

1. Exterior
Golf are linii clasice si curate. Astra e extravagant si tineresc. Deci e o chestie de gust in a alege una din cele doua.

2. Interior
Golf are bord clasic cu toate butoanele la vedere in fata. Astra are bord in forma de V pe care trebuie sa-ti plimbi ochii ca sa gasesti butonul. Spatiul in fata e egal, in spate Astra ofera mai mult loc la picioare si cap.

3. Motor
Amandoua motoarele sunt silentioase la viteze mici, doar pe autostrada isi fac simtita prezenta. Cei 18CP in plus ai Astrei par mai dificil de folosit. La pompa, Astra a aratat un consum cu aproape jumatate de litru mai mic. Nici una dintre masini nu vine cu gizmo-uri la zi gen "start-stop" sau "indicator de schimbare a vitezei".

4. Confort
In ceea ce priveste directia, Astra sta in aceeasi linie cu Golful. Golful ofera mai mult confort, e mai relaxat pe denivelari.

5. Cost
Astra e mai ieftina. In Germania, unde asigurarea depinde de CO2, Astra costa mai putin la asigurare. In schimb, Golful vine cu mai multe dotari in standard. Dupa cum am spus si mai sus, nu prea sunt de acord, aerul conditionat e in standard la Astra. De asemenea, e de asteptat ca Golf-ul sa piarda mai putin la revanzare.

In final, se exprima o parere de rau ca nu se fabrica si in Germania, ceea ce ar influenta calitatea. Din nou, nu sunt neaparat de acord ca "made in Germany" e chiar o garantie a calitatii, fapt demonstrat de japonezi chiar la nemti acasa.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vw are fabrici prin mexic, unde calitatea e la ea acasa. Chiar putin spicy Laughing
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dar din Mexic sigur nu se aduc in Europa, ele raman in America de sud.
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mie imi plac mult ambele.e o decizie grea
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Comparatiile astea din clipuri si reviste mi se par fara importanta. Tot contactul cu masina ramane cel mai important.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu prefer Noul Astra...Golf VI mi se pare doar un facelift al lui Golf V.Cu toate acestea trebuie sa recunosc ca interiorul Golfului nou e destul de interesant,dar e undeva la egalitate cu cel al Astrei.
Skip ads

  • Lecca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am un g5 tdi cu dsg acasa pe care il iubesc, pe langa o kia proceed, imi place noul golf, dar as alege fara second thoughts astra, in aceasta comparatie. e mai frumoasa si mai interesanta, la varsta mea (24) e un argument f puternic Razz
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Eu prefer Noul Astra...Golf VI mi se pare doar un facelift al lui Golf V.Cu toate acestea trebuie sa recunosc ca interiorul Golfului nou e destul de interesant,dar e undeva la egalitate cu cel al Astrei.


sa stii cai ai perfecta dreptate si eu unu prefel tot astra in locul golfului cred ca si aici era binevenit un chestionar nu?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Facut chestionar la cerere.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astra i sau j ? Smile
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca mai tin eu bine minte, I e inaintea lui J in alfabet si H e chiar inaintea lui I... Reparat! Smile
  • vlcsa

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
argumente bune, dar chiar daca nu iei in considerare designul(ASTRA RULES), de ce ar trebui sa scoti 2600 eur in plus pt un golf care este egal atat la dotare cat si la performante.

Fara indoiala ASTRA ii masina!
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
oricum gandirea romanului ramane aceeasi, golful are o traditie ,bla,bla,bla ca opelu e masina saracului ,ca sa le-o schimbi trebuie sa lupti din greu cu ei.golful 6 are motoarele tsi si care mi se par cele mai reusite, la astra imi plac formele tineresti, insa nici golful nu arata rau,bordul de la astrai mi se pare asemanator cu insignia chiar mai frumos, si cel de golf e frumos insa parca asta e mai misto,acum depinde de gust.oricum mi-ar placea sa am ambele masini Razz astra o sa isi piarda din valoare mult mai rpd ,cu siguranta,pt ca asa se zicea si de astra h ca e mai misto ca golf 5 etc si golful a ramas intotdeauna mai scump.asta e mentalitatea, eu nu cred ca golful e o masina mai buna ca astra mai ales la cat costa ....
  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astra ar fi alegerea in conditiile in care golf-ul e mai scum cu aprox 2000E cam cu aceeasi echipare.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu toate ca am avut masina din grupul VW,in cazul de fata prefer Astra.
  • pilula20

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am votat astra pentru ca este mai puternica si imi place mai mult per total decat golful
  • costiy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Golf fara discutie
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Clar astra: este mult mai frumoasa decat golful, plus ca este mai puternica si mai ieftina. VW sunt cam "naspa". De ex un golf IV 1.6 16v consuma mai mult decat Vectra B2 1.8 16v( de performanta nu mai discutam, nu se pot compara).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

AstraI 1.4T 140CP versus GolfVI 1.4TSI 122CP
AstraI 1.4T 140CP 80%
GolfVI 1.4TSI 122CP 20%
120 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR