Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Poate s aimi zica si mie cineva unde se afla situat releul pt semnalizare si avarii? Cam caraie si cred ca e de la el. Vreau sa-l verific si vreau sa stiu exact unde se afla. Multumesc.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca nu ai TIS instalat. Incerc eu sa-ti dau o imagine.


K3 Relay - Heated back window
K5 Relay - Fog lamp, rear
K31 Flasher unit
Pe tine te intereseaza K31. Este electronic din cate arata in schema electrica.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna, am o mare problema cu unul din faruri... am cumparat azi un set de pozitii LED cu lupa albe, si unul l-am montat insa celalalt a picat in far intr-un "santulet" si nu stiu cum sa il scot. Ma poate ajuta cineva ? Trebuie sa demontez farul pentru a scoate becul? Nu vreau nici sa il las acolo deaorece va zgaria oglinda. Multumesc,
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am patit aceiasi chestie, becul a ramas blocat cumva intre oglinda, geam si corpul farului
din pacate va trebui sa demontezi farul pt. a putea scoate becul.
Skip ads

  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Duriaza mult demontarea? Sunt ceva riscuri ?
  • Patratel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:La cel de pozitii :
Se apasa putin, se roteste (parca 45grd in sens invers acelor de ceas) si se extrage.

Referitor la becurile de far, lumina galbena etc... aveti grija sa nu montati de putere mai mare ca se topeste soclul !



becul de pozitie din partea stanga cum stai la volan, se extrage rotind 45 grade desfiletand, becul de pozitie din partea dreapta cum stai la volan se extrage rotind 45 grade infiletand.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din noiembrie 2008 am pe masina Philips X-treme power iar acum trei zile farul din stanga mi s-a ars pe faza scurta. Mentionez ca am fost pana acum foarte multumit de ele. Datorita pretului ridicat nu am cumparat acelasi tip de bec si am luat niste rahaturi (culmea de 100w)care mi se pare ca nu vad mai nimic fata de Philips.
Vreau sa intreb urmatorul lucru: In afara de Philips X-treme power ce alte becuri credeti ca sunt intradevar bune ca nu vreau sa dau bani aiurea?
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Vreau sa imi spuneti si mie daca a demontat cineva farul la masina. Cum se procedeaza? Se scoate usor? Am vazut ca are doua suruburi, mai este si altceva? Multumesc anticipat
Skip ads

  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ca sa demontezi farul trebuie sa dai si bara jos mai sunt inca 2 suruburi care sunt mascate de bara ai ceva de lucru
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun becuri mai tari pe poziții pe motiv ca as vrea sa le folosesc în loc de faza scurta. Motivul e lesne de înțeles, și anume prețul prea mare la care se ridica niște becuri bune. Am gãsit astea http://www.narvaromania.ro/...6w-w2-1x9-5d.html dar nu știu dacã încap în far, dat fiind faptul ca orificiul de la intrare e destul de mic. Sa ma risc oare pentru 12 lei? Se poate topi soclul? Oare sa se încãlzeascã chiar asa tare?
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Furdui, eu am gasit la Praktiker niste becuri de pozitie Philips la 7 lei 2 buc, e posibil sa fie si la Carrefour.
Lumineaza foarte bine, de 3-4 ori mai puternic decat cele de 2 lei dar nu se pot folosi in loc de faza scura nicicum. Nu cred ca exista vreun bec de pozitie care sa iti tina loc de faza scurta. Becuri Philips Extreme power am si eu de un an si jumatate si nu s-au ars inca si le folosesc non stop.
Am un prieten care vinde piese si mi-a aratat aseara niste becuri Osram Power max care lumineaza foarte bine si aveau preturi bune, de exemplu 2 H7 la 75-80 de lei. Pentru H4 nu mi-a zis, luni postez pe topicul de preturi la Piese pretul si daca vrei iti trimit prin posta romana cu 3-4 lei transportul. Probabil H4 costa tot cam asa...
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promptitudine. H4 Special NIGHT BREAKER +90% cica sunt cele mai tari de la Osram. Nu prea am cautat Osram. Sa vad ce gasesc la Deva si daca nu vad nimic te contactez. O seara buna!
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Night breaker sunt becurile. Nu am retinut eu corect. acum ca ai zis, mi-a venit.
http://ezone.com.ro/osram-n...reaker-p-764.html
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Night breaker +90% OSRAM am comandat deja și aștept sa vina. Le pun și vin cu impresii.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Lumina mai alba ca la Philips Extreme power dar parca mai puțin tãioasã. La philips dacã sãlta mașina în mers și eram pe scurta, cei care veneau din fata aveau impresia ca le dai blițuri. Din fata se vede frumos. Oricum bat mai jos ca celelalte dar asta nu-i o problema ca se poate regla. Preț cu transport 82 lei. Acceptabil. Mâine fac un drum de Sãlaj și dacã mai prind și noapte poate ma conving mai bine.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mi se intampla ceea ce eu nu suport sa intalnesc in trafic, un far dereglat care bate aiurea. Unul din faruri nu se mai misca sus si jos la comanda potentiometrului din habitaclu si ramane putin mai sus, aveti idee se poate regla mai jos manual fara demontez farul ?
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
SilQ a scris:Mi se intampla ceea ce eu nu suport sa intalnesc in trafic, un far dereglat care bate aiurea. Unul din faruri nu se mai misca sus si jos la comanda potentiometrului din habitaclu si ramane putin mai sus, aveti idee se poate regla mai jos manual fara demontez farul ?


Salut, da, se poate. Vezi ca s-ar putea sa nu ai acel motoras sau sa fie iesit din far.
Sunt doua locuri cum stai in fata farului pe partea superioara unde bagi surubelnita si reglezi farul. Ideal este sa faci asta pe intuneric bezna, loc plan, si sa ai un ecran (un perete ceva). Vezi sa-ti bata un pic un pic mai jos farul stanga. Trebuie sa bata drept.
Farul din dreapta sa bata un pic spre dreapta (sa vezi mai bine biciclistii, pietonii, betivanii etc. de pe marginea drumului)
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nici unul din faruri nu bate spre dreapta sau spre stanga. Ca sa se poata vedea mai bine marginea drumului ambele faruri bat asa ___//
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat


Mai bine decat “strabism” –corectarea proiectiei la perete

Daca farurile nu bat in mod corect, cum ar trebui, exista “diversiunea” de reglare cu proiectie pe perete. Intr-adevar, aceasta este o solutie de moment pentru a imbunatati “strabismul” farurilor si a reduce riscul de orbire a celorlanti participanti la trafic. Procedati dupa cum urmeaza:

* Rezervorul trebuie sa aiba cel putin jumatate din capacitate cu benzina iar in compartimentul bagaje o sarcina aditionala de 30 Kg.
* Un asistent sa stea pe locul soferului, sau puneti pe podea un balast de 75 Kg.
* Verificati presiunea corecta in pneuri.
* »Parcati« masina precis la 5 m in fata unui perete intunecat.
* Inainte de a regla farurile, apasati mai puternic pe caroserie in fata si in spate , in zona amortizoarelor
si…
* ... puneti pe »0« comutatorul pentru reglare inaltime fascicol, din bord.
* Se masoara distanta de la suprafata solului pana la centrul ambelor faruri. Marcati pe perete aceste
marimi (care trebuie sa fie egale) pe zid, si uniti punctele cu o linie (S1).
* Sub ea la 5 cm, se trage paralel o alta linie E. Ea semnaleaza inclinarea fazei scurte la distanta de 5 m.
* »Vizati« prin geamul din spate linia mediana a masinii si puneti asistentul sa traga o linie verticala M pe perete.
* Masurati distanta intre linia centrala a vehiculului M si centrul farurilor (stanga si dreapta) apoi transferati
aceste marimi pe linia S1 de pe perete, luand ca reper punctul de intersectie dintre linia M si S1. Marcati punctele obtinute cu S2.
* Reglati la exact 5 cm sub aceste puncte zona “fierbinte” a fascicolelor la faza scurta.
* Setul de suruburi de reglare fascicol se gaseste pe spatele farurilor la interior. Din rotita randalinata 1 se
face reglarea pe verticala iar din rotita 2 reglare pe orizontala a fascicolelor.
* Comutati pe faza lunga si ...
* ...rotiti piesa randalinata 1 pana cand granita lumina/intuneric a fascicolului atinge linia E.
* Reglati apoi rotita 2 pana cand marginea fascicolului intersecteaza pe linia E marginea fascicolului de faza
scurta. O marja de 15% sub linia E se poate admite.
* Dupa punerea “de acord” a fascicolelor, luminile sunt automat corect setate.


LE Cred ca ati constatat ca este o masura relativ imprecisa insa cert recomandata de fabricant. In general, este bine sa nu se umble decat in caz de dereglari aberante. Parerea mea, este ca daca exista grija fata de faruri si sistem de motorase, nu apar probleme. La lovire sau schimb far, atunci avem alta gasca. Atentie, inca ceva: aceste faruri sunt extrem de sensibile la mizerie. Efect de orbire poate apare chiar daca ele sunt corect reglate, deoarece particolele de mizerie deviaza traiectoria corecta a razelor, aparand astfel raze "vagaboande" spre ochiul matale, cel ce vii spre mine si nu vreau sa ma injuri. De aceea sticlele sa fie curate luna. Becurile normale se schimba la 2 ani de regula, deoarece isi pierd eficienta datorita vaporizarii filamentelor. Ar mai fi, dar ajunge ca v-am plictisit.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:
[...] Atentie, inca ceva: aceste faruri sunt extrem de sensibile la mizerie. Efect de orbire poate apare chiar daca ele sunt corect reglate, deoarece particolele de mizerie deviaza traiectoria corecta a razelor, aparand astfel raze "vagaboande"...[...]



In continuare la ce am spus mai sus, aici este schitata "fusta" de lumina corecta in situatie cu far murdar si curat. Am vrut sa intaresc afirmatia anterioara pentru ca este interesant de stiut si aplicat.

( Mariti si voi cu zoom cumva imaginea ca in carte este prea mica si nu am putut scoate mai bine.)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR