Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Silentioasa, adica intra in viteze mai usor ? Am condus de curand un Ford Focus din 2005 si mi-a placut ca intra usor in viteze si nu avea deloc joc schimbatorul cand e intr-o viteza. La mine la Opel se misca un pic schimbatorul daca misc de el, e normal sau ar trebui sa stea mai teapan ? La mine se aude destul de tare cand schimb vitezele, sa fie de la ulei ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa schimbare ulei cutie e putin, doar putin mai bine, marea smecherie e ca scapi de pilitura si o parte din ea nu e magnetica. Un rol mare are timoneria sa fie fara joc, reglata si curatata/gresata, dar toata !
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60
Succes Laughing
  • gabi_corsa1.2

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut corsari,am schimbat si eu uleiu de la cutie ieri.am cumparat 2 litri de ulei gm 80 de lei si garnitura 20 de lei.am mers la un service,da jos mecanicu capacu,curge uleiu care era cam inchis la culoare si avea un pic de pilitura,garnitura a fost buna deci nam mai schimbato.ce a fost mai greu a fost sa desfaca busonu,surubu de umplere,care a fost intepenit,deci ca urmare a stricat capul de la surub.a reusit sa sudeze o piulita de 22 care a intrat pe capul surubului si asa a reusit sal desfaca.este normal sa se desfaca asa greu surubu?ulei a bagat 1.6 da a curs un pic pe la buson deci a fost prea mult 1.6.la mine nu a fost asa de usor de schimbat,bine k am reusit.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva idee pe unde se verifica nivelul uleiului din cutie la F40? Si cam ce ulei i-ar trebui.
Skip ads

  • Mirea

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie neaparat schimbat uleiul la cutie? Am un corsa C din 2001 si cateodata intra mai greu in viteza, cand plec de pe loc! Cat ulei trebuie sa aiba cutia si de care si cum se verifica nivelul? Multumesc!
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ce tip de ulei trebuie sa cumpar pentru cutia de viteze la o vectra C din 2004, y20dth, 5 trepte
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mirea a scris:Trebuie neaparat schimbat uleiul la cutie? Am un corsa C din 2001 si cateodata intra mai greu in viteza, cand plec de pe loc! Cat ulei trebuie sa aiba cutia si de care si cum se verifica nivelul? Multumesc!


1,7 L (cumperi 2L ca se vand la bidoane de 1L) ulei numai GM pentru cutie de viteze. E bine sa il schimbi, pentru ca probabil nu a fost schimbat niciodata si are bucatele mici de la rotile dintate cum se ciupesc intre ele.
  • lucanu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 ztdl17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
gabi_corsa1.2 a scris:salut corsari,am schimbat si eu uleiu de la cutie ieri.am cumparat 2 litri de ulei gm 80 de lei si garnitura 20 de lei.am mers la un service,da jos mecanicu capacu,curge uleiu care era cam inchis la culoare si avea un pic de pilitura,garnitura a fost buna deci nam mai schimbato.ce a fost mai greu a fost sa desfaca busonu,surubu de umplere,care a fost intepenit,deci ca urmare a stricat capul de la surub.a reusit sa sudeze o piulita de 22 care a intrat pe capul surubului si asa a reusit sal desfaca.este normal sa se desfaca asa greu surubu?ulei a bagat 1.6 da a curs un pic pe la buson deci a fost prea mult 1.6.la mine nu a fost asa de usor de schimbat,bine k am reusit.



mecanicul habar nu avea busonul de umplere are ub capac de plastic care se da jos prin tragere in sus( se afla deasupra cutiei unde intra schimbatorul de viteze
poti daca vrei sa-l desfaci dar nu are rost si ai vazut ce ai patit
Skip ads

  • lucanu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 ztdl17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mirea a scris:Trebuie neaparat schimbat uleiul la cutie? Am un corsa C din 2001 si cateodata intra mai greu in viteza, cand plec de pe loc! Cat ulei trebuie sa aiba cutia si de care si cum se verifica nivelul? Multumesc!



timoniera e de vina asta e boala la corsa
te va lasa de tot la un moment dat
  • emiliano

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cum se schimba uleiul la opel corsa c '03 cutie de viteze
  • supervizor

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu era necesar sa creezi doua topicuri despre acelasi lucru Citeste Regulamentul!
Uite ai aici un schimb de ulei in poze facut la o Agila ,care are cutia la fel ca la Corsa ta.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cutia de Corsa C este F13, pe Agila A este F12 de provenienta Suzuki.
Am unit eu discutia unde ii este locul, data viitoare nu mai deschide 4 subiecte, foloseste CAUTARE
Skip ads

  • dan_h

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Opel Corsa C (2002) 1.0i Z10XE cu aprox. 147000 km
Intra greu in treapta I si in a II-a cand era sub 0 afara si motorul era rece, mai ales cand retrogradam din a III-a sau a IV-a
- 2 litri ulei Mobil 75W90 66 RON / Litru
- bolt timonerie 0758915 GM - 12 RON
- manopera (inlocuit ulei CV, inlocuit bolt timonerie, gresat timonerie) - 2 ore , adica 150 RON
Toate astea la Opel Victoria , in Brasov.

Ma asteptam sa foloseasca ulei GM pt cutie, dar se pare ca folosesc Mobil. Nici eu nu m-am dus la ei in prealabil cu codul de la ulei GM sa zic sa bage din ala.
Inca nu ma pot pronunta daca e vreo imbunatatire majora fata de cum mergea inainte masina (am apucat sa fac numai vreo cativa km si motorul era cald).
  • Corsa E4

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am un Opel Corsa C din 2002, motor de 1 l. Am luat masina sh, acum are 104k km si a venit randul uleiului de la cutie sa-l schimb. Am citit in mai multe subiecte, mai multe pareri.
Intrebare: ce tip de ulei (xWy) si ce cantitate intra? Am vazut la unii colegi ca au pus GM 80, altii Mobil 75W90, altii 75W80 (care dintre ele se preteaza atat in sezonul rece cat si cald?
Multumesc.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mergi la autoglobus si cumperi 2L ulei pentru cutie GM, e vreo 35ron/L daca mai tin bine minte. In cutie iti intra 1,6L.
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
AM CITIT TOT TOPICUL DESPRE ULEI CUTIE DAR NAM VAZUT O POZA PE UNDE SE VERIFICA NIVEL ULEI CUTIE LA CORSA C Z12XE. POATE SA MA AJUTE CINEVA? DECI NU SCHIMB , NUMAI VERIFICARE NIVEL.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoate Caps Lock ca altfel te capsez eu.
Te juri ca pe prima pagina nu ai gasit ?
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Scuze pentru Caps Lock, nam stiut ca nu este voie. Am gasit o poza pe prima pagina pusa de domnul Szilid dar nu stiu daca este corsa c 1200. Daca asa este si la mine ....... trebuie sa desfac surubul ala din poza (langa planetara stanga ) si mai departe Confused sau cum?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
lucian corsa a scris:Scuze pentru Caps Lock, nam stiut ca nu este voie. Am gasit o poza pe prima pagina pusa de domnul Szilid dar nu stiu daca este corsa c 1200. Daca asa este si la mine ....... trebuie sa desfac surubul ala din poza (langa planetara stanga ) si mai departe Confused sau cum?

Vezi vreo 7 posturi mai sus - poze cu pasii necesari. Pt. sanatatea masinii tale, nu-ti fie lene sa citesti cap-coada un topic micut de 4 pagini Wink
  • Corsa E4

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am luat 2 litri de ulei GM de la Opel. L-am scos pe cel din cutie pe la capac (mai era 1 l, dar culoarea era identica cu cea a uleiului nou, cu foarte putina pilitura la busonul de nivel). Am pus ulei pe la aerisitor, dar a intrat mai putin de 1,6 l, aprox 1,45-1,50 l. N-am facut ceva corect? Masina chiar era putin inclinata spre dreapta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR