Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,
imi zornaie ceva in usa atunci cand dau bass ul mai tare cum pot sa desfac sa vad ce se intimpla?
Skip ads

  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cauta la sectiunea manuale vectra ,un manual de reparatii si intretinere.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! La mine, la vectra b , zornaia ceva tot la usa fata dreapta, cand dadeam muzica tare. Nu era nimic inauntru, era un clips uzat si iesise, doar ca nu se vedea decat la o examinare mai atenta. L-am asezat din nou si nu se mai aude nimic. Nu te grabi sa dai fata jos daca nu esti sigur ca e neaparat nevoie... iar daca e neaparat nevoie, asculta sfatul lui macheta si cauta la manuale
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
macheta a scris:Cauta la sectiunea manuale vectra ,un manual de reparatii si intretinere.

Salut,
poate ma ajutati si pe mine cu manualele de care spuneti pt ca eu m am uitat in cele ale masini(adusa din Germania)si nu am gasit nimic pt problema mea.
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce ridici geamu pana sus mai apasa odata butonu si vezi daca mai suna dupa aceea.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tudor daniel a scris:
macheta a scris:Cauta la sectiunea manuale vectra ,un manual de reparatii si intretinere.

Salut,
poate ma ajutati si pe mine cu manualele de care spuneti pt ca eu m am uitat in cele ale masini(adusa din Germania)si nu am gasit nimic pt problema mea.
Probabil tu ai de utilizare, cauta de reparatii pe forum.vei gasi sigur
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Dupa ce ridici geamu pana sus mai apasa odata butonu si vezi daca mai suna dupa aceea.

Salut,
am incercat ce mi ai spus dar nu s a rezolvat tot imi zornaie ceva Crying or Very sad
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da bassul pana zornaie usa apoi apasa cu mana panoul in dreptul boxei vezi daca se mai aude sau apasa pe spatiu de depozitare de pe usa prosibil vreo clema interioara sa nu fie bine prinsa.
Skip ads

  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Da bassul pana zornaie usa apoi apasa cu mana panoul in dreptul boxei vezi daca se mai aude sau apasa pe spatiu de depozitare de pe usa prosibil vreo clema interioara sa nu fie bine prinsa.

Salut,
daca fac cum mi ai spus nu mai zornaie cand pun mana in dreptul boxei,cum fac sa nu mai zornaie ,astept rapuns mersi
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
E pe interior ceva clema ce nu strange bine sinugra modalitate sa scapi de zornaiala e sa dai fata de usa jos.
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:E pe interior ceva clema ce nu strange bine sinugra modalitate sa scapi de zornaiala e sa dai fata de usa jos.

Salut,
cum pot da fata de usa jos da mi o idee pt ca nu am mai dat si nu stiu iar manual de intretinere sau utilizare nu am,mersi
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
E prinsa in 2 sau 3 suruburi si apoi in ceva cleme de plastic, urmareste marginea fetei de usa in partea de jos , fata si spate imposibil sa nu vezi suruburile dupa ce le-ai desfacut tragi de fata usurel pana iasa din cleme si verifici unde e buba.
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fata de usa e prinsa in partea de jos in 3 suruburi si inca doua suruburi se afla sub capacul manerului (trebuie sa il iei jos)
Dupa aceea trebuie sa tragi de fata de usa pt ca mai este prinsa in doua clipsuri pe fiecare parte. Daca vrei sa o demontezi de tot atunci e mai complicat, nu stiu exact cum se scoate din partea de sus, dar nu cred ca e necesar deoarece ai acces la difuzor dupa ce faci ce am scris mai sus.
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
titro a scris:Fata de usa e prinsa in partea de jos in 3 suruburi si inca doua suruburi se afla sub capacul manerului (trebuie sa il iei jos)
Dupa aceea trebuie sa tragi de fata de usa pt ca mai este prinsa in doua clipsuri pe fiecare parte. Daca vrei sa o demontezi de tot atunci e mai complicat, nu stiu exact cum se scoate din partea de sus, dar nu cred ca e necesar deoarece ai acces la difuzor dupa ce faci ce am scris mai sus.

Salut ,
va multumesc o sa incerc ce ma ti sfatuit
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:E prinsa in 2 sau 3 suruburi si apoi in ceva cleme de plastic, urmareste marginea fetei de usa in partea de jos , fata si spate imposibil sa nu vezi suruburile dupa ce le-ai desfacut tragi de fata usurel pana iasa din cleme si verifici unde e buba.

Salut
am desfacut fata de usa dar nu am gasit nimic slabit si tot imi zornaie deci nu am rezolvat nimic ,poate imi spuneti si mie cum se da toata fata de usa jos ,va rog
Multumesc
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai posibil sa zornaie chiar un surub sau o clema... la mine asa asa. Am prins-o odata mai bine (o clema) dar dupa ceva timp am vazut ca iar zornaie. Probabil si de la gropi, iar daca clema e uzata, nu mai sta cum era ea inainte, cu timpul iese.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca mai ai un surub sub grila de la tweeter, si mi se pare ca trebuie sa dai jos si triunghiul de plastic din dreptul oglinzii, dupa care ridici fata de usa sa-ti iasa de pe canalul de la geam. Ai grija la clemele de plastic sa nu-ti crape, lucreaza incet si nu te grabi, ai grija la firele de la bec si nu in ultimul rand de cablul de la manerul de deschidere al usii. Chiar daca dai fata de usa jos, s-ar putea ca tot sa nu-ti dai seama ce zornaie, cauzele pot fi multiple, poate fi vreun surub sau vreo saiba de la mecanismul geamului, atunci e mai complicat chiar de vazut care zornaie.

Probabil ai rezolvat-o de anu trecut pina acum, n-ai mai zis nimic. Te asteptam cu rezolvarea.
Numai bine.

LE: nu ne-ai spus ce masina ai, toti am presupus ca e vorba de Vectra B. Pune-ti masina la semnatura, ca sa stim despre ce vorbim.
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
[quote="adishoru"]Vezi ca mai ai un surub sub grila de la tweeter, si mi se pare ca trebuie sa dai jos si triunghiul de plastic din dreptul oglinzii, dupa care ridici fata de usa sa-ti iasa de pe canalul de la geam. Ai grija la clemele de plastic sa nu-ti crape, lucreaza incet si nu te grabi, ai grija la firele de la bec si nu in ultimul rand de cablul de la manerul de deschidere al usii. Chiar daca dai fata de usa jos, s-ar putea ca tot sa nu-ti dai seama ce zornaie, cauzele pot fi multiple, poate fi vreun surub sau vreo saiba de la mecanismul geamului, atunci e mai complicat chiar de vazut care zornaie.

Probabil ai rezolvat-o de anu trecut pina acum, n-ai mai zis nimic. Te asteptam cu rezolvarea.
Numai bine.

Salut,
o sa incerc ce mi ai explicat dar intai spune mi si mie daca este valabil si pt vectra C scuze am uitat sa mentionez ce tip de masina am si daca nu este cum mi ai explicat poate sti de la vreun prieten cum este la vectra C
Mersi
  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="tudor daniel"]
adishoru a scris:Vezi ca mai ai un surub sub grila de la tweeter, si mi se pare ca trebuie sa dai jos si triunghiul de plastic din dreptul oglinzii, dupa care ridici fata de usa sa-ti iasa de pe canalul de la geam. Ai grija la clemele de plastic sa nu-ti crape, lucreaza incet si nu te grabi, ai grija la firele de la bec si nu in ultimul rand de cablul de la manerul de deschidere al usii. Chiar daca dai fata de usa jos, s-ar putea ca tot sa nu-ti dai seama ce zornaie, cauzele pot fi multiple, poate fi vreun surub sau vreo saiba de la mecanismul geamului, atunci e mai complicat chiar de vazut care zornaie.

Probabil ai rezolvat-o de anu trecut pina acum, n-ai mai zis nimic. Te asteptam cu rezolvarea.
Numai bine.

Salut,
o sa incerc ce mi ai explicat dar intai spune mi si mie daca este valabil si pt vectra C scuze am uitat sa mentionez ce tip de masina am si daca nu este cum mi ai explicat poate sti de la vreun prieten cum este la vectra C
Mersi

Acuma am vazut acest topic. Dar cum vad ca nu ti-ai rezolvat problema am sa incerc sa-mi dau si eu cu parerea. Aceeas problema am avut-o si eu, am desfacut fata de usa in partea de jos prin zona difuzorului de vreo 3 ori, fara rezultat. Pana cand m-am decis sa-mi pun folie pe geamuri si cu ocazia asta s-a remediat si problema. Prima data mai incearca sa faci odata ce a spus sebi4fc, dar cu o mica modificare. Inchide geamul din buton, pana se inchide de tot. Pe urma apasa scurt pe butonul de deschidere cat sa se miste geamul in jos 0,5-1 mm. La mine a functionat si dupa ce m-a chinuit sunetul aproape 8 luni, dintr-o data s-a facut liniste. Explicatia ar fi ca motorasul care ridica geamul e prins pe o placuta metalica, si are ceva garnituri de cauciuc, dar care in timp se uzeaza, si cand geamul e inchis la maxim pana sus se intampla ceva cu placuta aia si cu motorasul si apare sunetul respectiv. Cand lasi geamul 0,5 mm in jos se detensioneaza situatia si nu mai apare sunetul. Sa nu intelegi ca trebuie sa lasi geamul deschis. Apesi pe butonul de deschidere doar o fractiune de secunda cat sa auzi ca s-a activat motorasul si s-a miscat putin geamul. Geamul intra sub chedere cativa milimetri, deci nu se pune problema sa ramana deschis. Eu asa fac de aproape un an si nu ploua in masina, nu se aude suierat de vant nici macar la viteze de peste 160 km, si nici vizual nu se vede nimik in neregula.
Daca si dupa ce faci chestia asta, sunetul continua sa apara, iti spun cum mi-au dat mie jos fata de usa (i-am rugat eu pe baietii care montau folie sa o demonteze ... super de treaba baietii):
- ai trei suruburi in partea de jos, alea sunt vizibile;
- mai sunt doua in manerul usii, desfaci capacul si le vezi;
- pe urma tragi usor din laterale, pe margini sunt cateva cleme de plastic care se desfac usor;
- deschis complet geamul;
- scoti chederul interior al geamului (cel dintre fata de usa si geam);
- acuma daca te uiti atent in fanta geamului si tragi usor de fata de usa o sa vezi in interiorul usii niste cleme metalice; sunt 4 sau 5 la numar nu mai stiu exact, stiu ca doua sunt mai apropiate si sunt in partea din fata, spre oglinda, si restul sunt dispuse la distante egale pe toata lungimea usii; uita-te atent ca e imposibil sa nu le vezi;
- pentru a scoate fata de usa de pe cleme ai nevoie de o surubelnita cu varful indoit;
- clemele au forma asta (sa nu radeti ca m-am chinuit in paint sa fac o schita, ca altfel nu stiu cum sa-i explic Very Happy )

- Cu negru am reprezentat fata de usa, cu gri panoul metalic al usii (masina mea e gri deci ... la tine va avea culoarea masinii), iar cu galben clema, care pe deasupra mai are si o siguranta ... am desenat-o si pe aia da nu mai stiu exact daca sigur aia e pozitia ... da oricum te prinzi tu
- acuma tu cu scula cu varful indoit trebuie sa ridici fata de usa de pe clema
- sa ai grifa la cablurile pentru butoanele de comanda a geamului, desfaci mufa si voila ... ai demontat fata de usa
- de montat o sa fie mult mai usor
Eu recomand sa incerci totusi prima data sa detensionezi geamul putin, sunt 95% sigur ca ti se va rezolva problema
Ce am spus mai sus e valabil pentru vectra C, din 2003.
  • tudor daniel

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,
o sa fac prima ora ce mi ai spus daca nu se rezolva cand se va incalzi o sa dau fata de usa jos
Multumesc pt sfaturi , o sa va spun cum am rezolvat daca o sa rezolv
Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR