Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sunt aproape gata si eu cu modificarile bordului. Am sa revin cu poze, dar deocamdata am aparatul foto imprumutat la un prieten.
Am folosit LED-uri albe in felul urmator:
1. La ceasuri: 4 bucati de 5 mm cu deschidere 170 grade (in locul becurilor originale)
2. La TID: 2 bucati de 5 mm cu deschidere 170 grade (in locul becurilor originale)
3. La AC, aer, etc: 6 bucati de 3 mm si o bucata de 5 mm cu deschidere 170 grade (acesta din urma l-am orientat in jos si lumineaza cele trei butoane AC, dezaburire, recirculare). Aici nu sunt multumit de lumina data de cele 6 LED-uri, este mai slaba. Cred ca o sa mai pun 3 sau 6 bucati.
4. La comanda geamuri electrice: 4 bucati SMD la sofer, si cate unu de 3 mm la celelalte trei usi.
5. Am schimbat si LED-urile din casetofon (CAR 300): la butoane am pus rosii, iar in rest albe, toate de 3 mm. Nici aici nu sunt prea multumit de rezultat. Lumina data de LED-uri este prea puternica fata de restul bordului. Mai studiez problema.
6. La blocul de lumini: o bucata de 5 mm cu deschidere de 170 grade in locul becului original, si o bucata de 3 mm sus la buton.
Aici am o intrebare: cel de 3 mm se incapataneaza sa se aprinda. Aici initial am avut un LED de 3 mm portocaliu, fara rezistenta. Am pus la fel, unul alb, dar am impresia ca l-am prajit. Ce tensiune am aici? Stie cineva? Daca sunt 12 V, clar trebuie sa pun rezistenta. Ma gandesc ca LED-ul acela portocaliu sa nu fi fost de 12 V, n-am apucat sa verific, si nici nu-l mai gasesc sa incerc.

Bafta!
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
A fost de 12V.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc @McFly. Banuiala mea s-a confirmat.

Bafta!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dragi colegi asa incepe drama mea: mi-am schimbat si eu becurile la tabloul de bord aeroterma ac etc.. insa incepuse sa imi palpaie un led am desfacut capacul de la aeroterma si am miscat putin de led in secunda urmatoare mi-sau ars toate becurile din bord si vad ca am un scurt circuit undeva ca mi-sau aprins ledurile de actionare a putoanelor de ceata (fata spate) si nu mai merg proiectoarele cand le actionez, care poate fi cauza am verificat acuma ceva din sigurante da nu am gasit nici una arsa, pot sa fie si releele din compartimentul motor, Va rog ajutat-ma ca nu mai merge nici becul de la km, nimica in masina decat becurile de la butoanele de la geamuri si becul de la bricheta
Multumesc!
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema am luat azi toate sigurantele la rand una cate una si siguranta de la pozitia 18 era arsa. Multumesc!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai scapat ieftin ... dar ai aflat (identificat) exact unde facea scurt? si eu urmeaza sa-mi schimb lumina in consola dar nu prea stiu de unde sa incep ...
  • ct-13-shp

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@bbmt... spune-mi ce rezistente ai pus pt ledurile din bord dar si cele din consola centrala mc...
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
bazare a scris:ai scapat ieftin ... dar ai aflat (identificat) exact unde facea scurt? si eu urmeaza sa-mi schimb lumina in consola dar nu prea stiu de unde sa incep ...
Scurt am facut eu cand a inceput un bec sa imi palpaie si am miscat eu de el atuncia a facut scurt.
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Maramu pune pozele frate ca astept sa vad cum arata daca e pe gustul meu rosu daca nu sa schimb optiunea.

Uite asa arata placa de bord de vectra C
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da,asa arata placa mea de bord Laughing
Eu te sfatuiesc sa pui alb la ceasuri si restul cum vrei.NU o sa dea bine cu rosu la instrumente dupa parerea mea.Nu e mult de la portocaliu la rosu,dar de la portocaliu la alb e o mare diferenta.
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Milioane de scuze. Socoteala de acasa nu e niciodata aceeasi cu cea din targ.
Cam asa arata:

Cu informatia ca intensitatea este ceva mai mare live.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ct-13-shp a scris:@bbmt... spune-mi ce rezistente ai pus pt ledurile din bord dar si cele din consola centrala mc...


La LED-urile de la ceasuri, TID, etc. am pus cate o rezisrenta de 680 ohm/0.25W. Atentie vorbim de un singur LED.
Singurul loc unde am pus cate trei LED-uri in serie a fost in consola centrala la instrumentele AC, recirculare, etc. Aici la trei LED-uri am pus o rezistenta de 330 ohmi/0.25W.

Bafta!
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aruncati un ochi si aici si spuneti-mi cum vi se pare https://www.clubopel.com/vie...p?p=646799#646799
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fara sa te superi ... mie unu imi sta pe cap diferenta de luminozitate la ceasuri. vad ca ai unele zone mai luminoase, si parca ai putea imbunatati acolo. in rest felicitari. revin si eu azi sau maine cu niste poze
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stiu, am remediat si o sa mai remediez, inca nu-i finalizat total Wink
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
De vineri,multumita unui coleg de pe forum am si eu acele rosii si butoanele la climatronic unele rosi,altele albastre.In poze nu se vede f bine,dar in realitate arata super,acele sunt de un rosu cum nu credeam ca o sa iese.Pun si niste poze.


  • ct-13-shp

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
costache la ace cum ai facut sa le faci rosii.da-mi o idee macar..mc
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gauresti filtru transparent, pui un led rosu, si un cilindru opac sa separe lumina. citeste in urma ca mai este explicat.
Am revenit cu poze calde. Bord remodificat, noua amplasare a ledurilor. Multumit 98%



Ultima modificare facuta de bazare la Mie 25 Nov, 2009 12:26 am
  • Costache_Catalin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu le-am facut eu ca nu ma pricep.Am fost la Craiova la un coleg de pe forum si el a realizat lucrarea.Imi pare rau,dar nu am cum sa te ajut cu sugestii ca nici eu nu stiu.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@bazare Felicitari!Arata super!
Imi poti spune cum ai amplasat ledurile si ce model ai folosit?E prima astra pe care o vad si este lumina uniforma.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR