Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • silviuionescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: braila
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am un opel hatchpack din '92,de 1.6litri,cu injectie monopunct.Am inteles ca as putea sa-i fac injectie multipunct iar asta mi-ar mai da cativa caluti in plus la motor,ca nici nu vreau sa-l schimb.Circul f mult cu masina si un motor mai mare mi-ar crea probleme,in general legat de consum,chiar daca eu imi doresc ca masina sa fie ceva mai puternica.Spre exemplu,acum am 75 cp,daca e as ma iau dupa cartea tehnica,insa ma gandeam sa-i fac vreo 90+daca s-ar putea.
Va multumesc si astept raspunsuri.

ps:eu ii bag benzina fara pb(95)si auzisem de la un coleg de munca,ca daca-i bag benzina mai scumpa(...buna)merge mai bine.Am vrut sa fa asta dar ala la peco mi-a zis ca-i stric catalizatoru'...e adevarat?
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai tre sa schimbi motorul ca sa-i pui multipunct.
Tu ai C16NZ, si ar trebui sa-i pui un C16SE sau X16SZ Wink
Cat despre puterea octanica a benzinei, incearca sa-i pui o data '98 si vezi cum iti merge ... Desi ECU stie sa faca amestecul la '95 da cu benzina din RO .. nu se stie sigur care e cifra octanica a benzinei.
Mie nu imi mergea mai bine...
Ci din contra mai rau.
Cat despre catalizator se poate strica din cauza amestecului Benzina/Aer necorespunzator comandata de ECU.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am auzit pe cineva ca a facut o astfel de modificare cu o injectie de cielo, dar pe langa toata electronica trebuie schimbata si galeria de admisie. delcoul parca se potrivea, sigur se mai potriveste si MAP, IAC. la consum o sa ai insa de suferit, injectia de pe cielo nefiind una prea performanta, cele 4 injectoare deschizandu-se in paralel.
  • silviuionescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: braila
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dar daca gasesc un motor multipunct pe undeva pe la dezmembrari si iau dupa elsi iau de pe el?Trebuie schimbat si blocul motor sau doar pompa,delcou,admisie,evacuare,axa,etc?se merita sau mai bine iau un 2000 stock de 115?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se poate transplanta ansamblul chiulasa-arbore cu came, admisie, evacuare si electronica aferenta pe blocul tau motor (din considerente legale...)
Pt benzina ai in compartimentul motor o "cheie" care selecteaza tipul de benzina (95/9Cool, poti merge fara pb. cu ambele tipuri, concluziile de rentabilitate o sa pe poti trage singur...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sal !

Si eu am o masina ca a ta. Am experimentat si eu alimentarea cu CO98 in loc de CO95. Diferenta este mare. Alearga mai bine, e mai sprintena la demaraj si parca consuma mai putin Laughing Singura diferenta sesizabila e ... la pret. Nu stiu daca e distructiv pentru motor, din spusele multora .. NU.

Toate cele bune.

CristianTM.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
dgxshpe a scris:Pai tre sa schimbi motorul ca sa-i pui multipunct.
Tu ai C16NZ, si ar trebui sa-i pui un C16SE sau X16SZ Wink
......


atentie...X16SZ este MONOPUNCT Wink
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
shimba motorul.....iesi mai ieftin
  • silviuionescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: braila
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dar am inteles ca din 2007 e jale cu motoarele de capacitate mai mare.Aveti careva vreo idee despre cam ce va urma?Eu cel putin m-am speriat de noile taxe despre care am inteles ca vor fi impuse incepand cu noul an/integrarea in *UE...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR