Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutare ! am si eu un kadett D din 84. masina a avut motor d 1,3 dar cineva i-a pus unul d 1,6Nz .... varianta p carburatie si mi s-a stricat delcoul. pot pune delcou d cielo p el ? sau ... mai bine ... k deja caut d 2 sapt ... are cineva un delcou care sa mearga pus pe motorul asta ? sunt disperat...imi vine sa-i dau foc Mad
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ce s-a stricat mai exact la el? vezi ca la al padrino exista piesele necesare sa-ti faci treaba. si destul de ieftin.

bafta.
  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai ... din cauza unui surub mai lung pus d cineva la platina , s-au rupt contra greutatile si acu le-am scos si merg fara ele. problema e k nu am avans sufucient din cauza asta
si zici k as gasi la al padrino cva piese? o sa incerc sa vad ce au
ms d sfat Wink
  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
apropo, misto masinuta. felicitari
modelul asta e si al meu insa deocamdata nu arata asa bine ..
dar dak e cuminte o sa ma ocup si de aspect . numa sa mearga restul bine
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multam fain. din pacate, e numa aspectul de ea, ca nu merge de vreo cateva luni.

hmm, banuiesc ca e vorba de avansul centrifugal...acuma am observat ca nu esti din buc. poti gasi ceva piese si pe autokarma si in garaj.ro.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Delcou de Cielo exclus deoarece contine senzorul Hall ,iar avansul e reglat de catre calculator seamana cu cel de la Kadett dar nu e nici pe departe acelasi lucru.Avansul centrifugal e dificil de refacut avand in vedere ca si caracteristica arcurilor de la contragreutati e importanta in stabilirea relatiei turatie/avans si de ele depinde performanta acceleratiei pe care o sa o ai.Incearca la dezmembrari ori numai un meserias poate adapta un delcou tot cu platina cu acelasi avans(centrifugal) care se apropie ca dimensiuni.
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
delcoul de cielo arata exact la fel..insa e mai scurt cu 0.5 cm ...am luat eu teapa...si cand am strans suruburile i-am spart carbunele ala din mijloc....si atentie...ca de obicei asa va vor da si astia de la piese...de cielo...la ei apara ca fiind identic...dar va garantez ca nu e...cel putin cel de c16nz/lz
si inca ceva...zici ca ai c16nz/carburatie....

din cate stiu c16nz/lz e injectie monopunct nu carburatie...daca ai fara injectie inseamna ca e o improvizatie cred...


EDITARE: retrag..era vorba de delocu..iar eu m-am referita la capac de delcou...scuze.
  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si eu sunt foarte contrariat ... in certif e trecut 16nz... fara c in fata , si oriunde caut nu gasesc nicaieri tipul asta d motor , toata lumea zice k e injectie, insa nu vad vreo urma k ar fi avut injectie, nici o sonda nimic
Skip ads

  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de unde injectie colega masina e din 1984 asa ceva am avut si eu si avea carb dublu corp si aprindere electronica bosch
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@cogi oi fi avut 16s.....n-auzi ca are motorul schimbat...


probabil ai blocul de c16nz pe care cu o flansa ceva a adaptat carburatorul vechi pastrand condutele vechi etc....
  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai astia care au facut adaptarea au pus o flansa (p care am dat-o jos ulterior ) si un carburator de dacie, si au pus delcoul ala vechi de la motorul de 1,3
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
A fost o moda acum cativa ani cand orice motor pana in 2000 cmc primea automat un carburator 'universal' de Dacie ,metoda mai la indemana unor mecanici care nu prea intelegeau cu ce se mananca socurile automate,ori reglajele de CO2,daca mai aveai si ghinionul sa-ti faca cineva ajustari la soc,de injectie nici nu mai vorbim ori nu aveau motoarele termostate pe ele chiar era o optiune mai ieftina.Tu ai o aprindere mult simplificata ,delcou,fire,bobina si atat probabil si aprinderea electronica.Revenirea la sistemul original de fabrica poate totusi costa prea mult sau poate iei in consideratie doar reparatia a ce se afla acum pe masina ,daca nu trebuie totusi vazut ce ti-a mai ramas din vechea instalatie si abia apoi sa incerci refacerea (motivul fiind costurile)
Skip ads

  • speiu18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1984 16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2009

  • Mesaj Privat
din pacate ne oprim doar la bobina, fire si delcoul vechi p platini.... si ai dreptate , eu o instalatie de injectie monopunct ajunge vreo 150E, ori eu am dat 4mil p toata masina... park nu prea se merita sa-i pun ink injectie
plus k imi cam place ideea de carburatie, insa trebuie pusa bine la punct aprinderea - problema nr 1
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
atunci problema e simpla tre sa faci masina sa mearga
platina si condensatorul e cca 30 ron care se monteaza simplu si reglajul e tot ca la dacie.
daca dai cautare pe google gasesti manualul de service opel kadett de la haynes si acolo cu putina engleza poti sa pui masina la punct dar eu cred ca problema mai grea e carburatorul si reglajul lui.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorry post dublu rog un moderator sa-l stearga
  • alygatoru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
caut si eu sa cumpar un delcou de opel kadett sau astra
am inteles ca sunt identice
e vorba de delcou acela cu capac mare si negru fara vacum si cu mufa cu 3 fire
daca are cineva rog sa ma ajute
  • ADanielIoan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2017

  • Mesaj Privat
I-ti trimit eu un delcou ii trebuie doar capacul. daca mai esti interesat i-mi lasi mesaj la nr.0755273422.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR